Barbara Białecka-Świniarska

Doradztwo edukacyjno-zawodowe

Rodzicu !

Jak pokazują badania, to Ty masz największy wpływ na podejmowanie decyzji przez Twoje dziecko. Jesteś pierwszym doradcą swojego nastolatka w przeróżnych sprawach dnia codziennego, zatem spróbuj także wesprzeć go w wyborze szkoły ponadgimnazjalnej i przyszłego zawodu .

Choć towarzyszysz mu na co dzień, możesz zapytać niepewnie: Co mogę zrobić? Jak mogę pomóc?

Rodzicu, przede wszystkim możesz :

• Zaobserwować, jakie czynności chętnie wykonuje Twoja córka lub syn, co ich pasjonuje, zajmuje, ciekawi i rozmawiać z nim na ten temat. Są one bowiem pierwszym źródłem  informacji o jego zainteresowaniach.
  • Przyglądać się temu, w których zajęciach pozalekcyjnych Twoje dziecko czuje się jak przysłowiowa „ryba w wodzie”.
  • Rozmawiać na temat interesujących córkę lub syna przedmiotów szkolnych. Rozmowy te mogą być dla Ciebie kopalnią wiedzy o potencjale Twojego dziecka.
  • Towarzyszyć w codziennych obowiązkach – to pozwala na zaobserwowanie przejścia z dziecięcej fazy marzeń, zawodowych fantazji („Będę piosenkarką, albo modelką”) poprzez fazę zainteresowań („Świetnie, że mamy dwie matematyki gorzej, gdy dwie historie”.) do krystalizacjo pomysłów na siebie („Interesują mnie samochody – wybiorę szkołę zawodową i będę mechanikiem samochodowym”.).
  • Angażować się w życie szkoły, także we współpracę związaną ze wspieraniem uczniów w planowaniu kariery edukacyjnej i zawodowej.

Czy warto być doradcą swojego dziecka  w sprawach związanych z wyborem szkoły i zawodu ?       TAK!

Rodzicu :

• Dobrze znasz swoje dziecko
  • Możesz motywować je do szukania odpowiedzi na pytanie ,,Co chce robić w życiu ? ‘’
  • Stanowisz dla dziecka najważniejszy punkt odniesienia w rozumieniu świata, także tego związanego z pracą zawodową, czy uczeniem się
  • Przekazujesz informacje o zawodach, szkołach, pracy zawodowej; często jesteś pierwszym źródłem informacji, któremu Twoja córka lub syn z zaufaniem przyklejają etykietkę ,,wiarygodne’’
  • Dzielisz się z dzieckiem swoją wiedzą i własnymi doświadczeniami zawodowymi

Warto zajrzeć na wybrane strony internetowe :

www.men.gov.pl                    www.ore.edu.pl

www.koweziu.edu.pl      WWW kuratorium oświaty funkcjonującego w danym województwie