12 czerwca br. uczniowie Zespołu Szkół w Unisławiu mieli okazję uczestniczyć w wyjątkowym spotkaniu „Przystanek JP2”, które odbyło się przy Europejskim Centrum Współpracy Młodzieży w Toruniu.
To wydarzenie skierowane do młodych ludzi, którzy szukają inspiracji, chcą się rozwijać i świadomie budować swoją przyszłość. „Przystanek JP2” stworzył przestrzeń do spotkań, rozmów i działania, łącząc tematy niezwykle bliskie młodemu pokoleniu: sport, aktywność społeczną, wiarę oraz rozwój osobisty. Wydarzenie nawiązuje do wartości bliskich Janowi Pawłowi II – patronowi województwa kujawsko-pomorskiego – takich jak odwaga, odpowiedzialność i poszukiwanie własnej drogi.
Warsztaty, sport i mnóstwo atrakcji
Nasza 16-osobowa delegacja, składająca się z uczniów z różnych klas, wzięła udział w wyjeździe pod opieką pań: Anny Taflińskiej oraz katechetki Urszuli Machaj. Młodzież miała okazję uczestniczyć w różnorodnych warsztatach (m.in. tworzenia bransoletek przyjaźni czy nauki tańca) oraz sprawdzić się w strefie sportowej, gdzie czekał na nich piłkarski dart i dmuchane mega piłkarzyki. Czas można było spędzić także w strefie wypoczynku lub w kąciku ojców Franciszkanów, który był miejscem ciekawych rozmów o Bogu i nie tylko. O siły uczestników zadbały food trucki, serwując pyszny poczęstunek.
Spotkania z gośćmi specjalnymi
Program obfitował w spotkania z inspirującymi osobowościami. Nasi uczniowie mieli okazję porozmawiać, zrobić sobie zdjęcie oraz zdobyć autografy od gości specjalnych, wśród których znaleźli się:
• Marcin Kruszewski (Prawo Marcina) – znany popularyzator prawa wśród młodzieży,
• Ks. hm. Tomasz Kozłowski – kapelan ZHP i duszpasterz młodzieży, który w niezwykły sposób łączy sport, wiarę i codzienność,
• Monika i Marcin Gomułkowie (Początek Wieczności) – małżeństwo tworzące inspirujące treści o relacjach i wartościach.
Ogromne zainteresowanie wzbudził również Edward Warchocki – pierwszy polski autonomiczny robot-influencer, popularyzujący nowe technologie. Ponadto młodzież miała zaszczyt porozmawiać z Księdzem Biskupem diecezji toruńskiej oraz Panem Marszałkiem województwa kujawsko-pomorskiego.
„To był wyjątkowy, dobry czas spotkań, rozmów i zabawy. Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w takim wydarzeniu i za wspaniałą edukację poza szkolną klasą!” – podkreślają zadowoleni uczniowie, którzy wrócili do szkoły z sercami pełnymi szczerej radości.
Serdecznie dziękujemy każdemu, kto umożliwił nam ten wyjazd. Słowa wdzięczności kierujemy do organizatorów, a w szczególności do Samorządu Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Głębokie podziękowania składamy również Dyrekcji Zespołu Szkół w Unisławiu za przychylność i możliwość wyjazdu delegacji naszych uczniów na to inspirujące wydarzenie.
Informacja, zdjęcia: U. Machaj
ZasiejMy Naturę to akcja tworzenia łąk kwietnych dla owadów zapylających. Projekt realizowany wśród uczniów szkoły podstawowej połączył naukę z praktycznym działaniem na rzecz ochrony środowiska.Dzieci zgłębiły wiedzę na temat roli pszczół i dzikich zapylaczy w ekosystemie. Samodzielnie oczyściły i spulchniły ziemię a następnie wysiały miododajne rośliny. Szkoła zyskała naturalny ogród a najmłodsi otrzymali lekcję odpowiedzialności za otaczającą nas przyrodę, empatii wobec żywych istot i współpracy wzmacniającej rówieśnicze relacje.
Informacja: A. Podzielna
Z ogromną radością informujemy, że uczennica Iga Roszkowska zajęła III miejsce w Powiatowym Konkursie Ortograficznym „O Pióro Starosty Chełmińskiego” w kategorii uczniów klas I–III szkół podstawowych.
Konkurs należy do najbardziej prestiżowych wydarzeń edukacyjnych w powiecie chełmińskim i każdego roku gromadzi najlepszych młodych znawców zasad polskiej ortografii.
Zdobycie miejsca na podium jest dowodem systematycznej pracy, zaangażowania oraz językowych uzdolnień Igi. To znaczące osiągnięcie, które przynosi dumę zarówno samej uczennicy, jak i jej nauczycielom oraz całej społeczności szkolnej.
Serdecznie gratulujemy Idze Roszkowskiej wspaniałego wyniku i życzymy kolejnych sukcesów w rozwijaniu swoich talentów oraz pasji do języka polskiego.
Serdecznie zapraszamy całą społeczność szkolną na Kiermasz Ciast i Losów, który odbędzie się 16 czerwca 2026 r. (wtorek) na łączniku podczas przerw: 🕥 10.40 🕦 11.25 🕧 12.25
Ceny losów: • 1 zł • 2 zł • 5 zł. Każdy los wygrywa! Ceny ciast: • 3 zł • 4 zł
Cały dochód z kiermaszu zostanie przeznaczony na zakup pompy insulinowej dla uczennicy naszej szkoły.
Akcję organizują rodzice uczniów klasy 1a. W przygotowania do kiermaszu aktywnie włączyli się również uczniowie klasy 1a, którzy z ogromnym zaangażowaniem wykonali plakaty zachęcające do udziału w wydarzeniu i rozwiesili je na terenie szkoły.
Każda zakupiona porcja ciasta i każdy los to realne wsparcie dla naszej uczennicy.
Razem możemy więcej!
Serdecznie zapraszamy i liczymy na Waszą obecność!
10.06.2026 r. dzieci z klasy 1a, 1b, 1c uczestniczyły w spotkaniu panią dietetyk. Tematem przewodnim było prawidłowe odżywianie, zdrowy styl życia i spożywanie dobrze zbilansowanych posiłków. Wspólnie z panią dietetyk klasyfikowano produkty spożywcze począwszy od produktów najzdrowszych i najbardziej wartościowych po te, które w odżywianiu mogłyby być wyeliminowane. Pani dietetyk tłumaczyła dzieciom, dlaczego należy ograniczyć słodycze i słodkie napoje, a zwiększyć spożywanie owoców i warzyw. Zachęcała również do aktywnego wypoczynku.
Dzieci zapoznały się również ze Zdrowym talerzem, czyli tym, co i w jakich proporcjach powinno się na nim znaleźć. Krótka prelekcja połączona była z częścią kulinarną podczas której dzieci przygotowały zdrowe, owocowe, kolorowe szaszłyki.
Warsztaty z dietetykiem to świetny sposób na naukę przez zabawę i budowanie zdrowych nawyków żywieniowych od najmłodszych lat.
W trakcie warsztatów dzieci otrzymały kolorowe fartuszki i każda klasa otrzymała zestawy do uprawy roślin.
Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze.
Informacja, zdjęcia: U.Leba, K.Basiakowska, E.Pałucka, K. Firmanty
Dnia 29 maja klasa 5b uczestniczyła w wycieczce do Torunia. Pierwszym punktem programu była wizyta w Centrum Sztuki Współczesnej, gdzie odbyły się warsztaty edukacyjne do twórczości Stefana Knappa. Następnie uczniowie udali się do kina Cinema City na film pt. ,,Za duży na bajki 3’’. Film opowiadał o przygodach Waldka i jego przyjaciół oraz pokazywał, jak ważne są przyjaźń, odwaga i wzajemna pomoc. Wycieczka była udana. Do domu uczniowie wrócili zadowoleni i pełni miłych wspomnień.
Informacja, zdjęcia: E. Wiśniewska
Wyjście klasy 2A do Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Łowieckiej było nagrodą za zebranie największej ilości kasztanów. Uczniowie spędzili ten dzień na świeżym powietrzu, łącząc naukę z aktywnym wypoczynkiem. Podczas pobytu mieli okazję poznać ciekawostki dotyczące przyrody, ekologii oraz świata zwierząt.
Dużo radości sprawiły wszystkim gry i zabawy integracyjne, które pozwoliły uczestnikom wspólnie spędzić czas i rozwijać umiejętność współpracy. Nie zabrakło również ogniska, przy którym można było odpocząć, porozmawiać z kolegami i koleżankami oraz upiec kiełbaski.
Wyjazd był doskonałą okazją do relaksu i aktywnego spędzenia czasu na łonie natury.
A.Masłowska, A.Podzielna
- zorganizowany w ramach współpracy bibliotek: pubicznej i szkolnej w Unisławiu
skierowany był do uczniów klas I-VIII Szkół Podstawowych z terenu gminy Unisław. Komisja w składzie: Iwony Wróbel – Miejska Biblioteka Publiczna im. Walentego Fiałka w Chełmnie, Teresa Laszkiewicz – Biblioteka Zespołu Szkół w Unisławiu, Małgorzata Kowalska – Gminna Biblioteka Publiczna w Unisławiu wyłoniła Mistrzów Pięknego Czytania w poszczególnych kategoriach:
Mistrz Pięknego Czytania
Kategoria klas I
Mistrz Pięknego Czytania – Kinga Gurzyńska
II miejsce – Miłosz Woźniak Unisław
III miejsce – Iga Okońska Unisław
Kategoria klas II
Mistrz Pięknego Czytania – Krzysztof Kowalik
II miejsce – Helena Sikora Unisław
III miejsce – Jakub Pusz
Wyróżnienie: Katarzyna Finc
Kategoria klas III
Mistrz Pięknego Czytania – Franciszek Madej
II miejsce – Marcelina Świniarska Unisław
III miejsce – Aleksandra Ciechacka Unisław
Wyróżnienie: Igor Andrykowski, Jakub Wieszczeczyński
Kategoria klas IV-V
Mistrz Pięknego Czytania – Lena Palmowska
II miejsce – Maja Paliwoda Unisław
III miejsce – Zuzanna SZpak Unisław
Wyróżnienie: Natasza Bartkowska
Kategoria klas VI
Mistrz Pięknego Czytania – Zofia Sulej
II miejsce – Amelia Czerzniakowska Unisław
III miejsce – Zofia Cichoracka
Kategorie klas VII
Mistrz Pięknego Czytania – Hanna Belzyt
II miejsce – Zofia Maciak
III miejsce – Eryk Leśniak
Kategoria klas VIII
Mistrz Pięknego Czytania – Zofia Szerbart
II miejsce – Filip Lisewski
III miejsce – Tadeusz Bojanowski Unisław
Ponadto z naszej szkoły udział wzięli Oliwier Jabłoński, Amelia Przybyszewska, Borys Śrubka, Kacper Tarkowski, Oliwia Skwira, Aleksandra Cisoń, Amelia Gworek, Martyna Szpak, Mateusz Urbański, Helena Dudek, Zuzanna Świebodzinska, Maja Bilska, Iga Roszkowska, Franciszek Lewandowski, Blanka Lubińska, Weronika Podraza, Amelia Rybaniec, Helena Miętus, Zuzanna Maciejewska, Lena Maćkowska, Adrian Gąbka, Marcel Hajost, Nikola Wylangowska, Dawid Gotowski, Miłosz Buller,
Dziękujemy Uczestnikom za przyjęcie tego wyzwania! Udział w konkursach czytelniczych to wspaniały sposób na rozwijanie pasji, poszerzanie horyzontów i świetną zabawę z literaturą. Cieszymy się, że wzięliście w nim udział!
vvv
Już od wielu lat, zaraz po uroczystości Pierwszej Komunii Świętej, dzieci z klas trzecich wyjeżdżają do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Oborach, aby podziękować za ten piękny dar i pokłonić się Matce Najświętszej.
Po przyjeździe spotkaliśmy się z ojcem Piotrem, który serdecznie nas przywitał i opowiedział o powstaniu oraz historii oborskiego klasztoru. Największym skarbem duchowym tego miejsca jest Figura Matki Bożej Bolesnej, zwana Pietą Oborską, wykonana w XIV wieku z drewna lipowego.
Dzieci, ubrane w swoje komunijne, białe stroje, uczestniczyły we Mszy Świętej dziękczynnej, której przewodniczył ks. Paweł Maciejko – nasz duchowy przewodnik. Po liturgii ojciec Piotr dokonał uroczystego nałożenia szkaplerzy, które wcześniej zostały poświęcone. Przybliżył nam również ich znaczenie i symbolikę. Po modlitwach, śpiewach i pożegnaniu się z ojcem Piotrem, mieliśmy okazję odwiedzić sklepik zakonny i zakupić pamiątki.
Następnie przyszedł czas na wspólny obiad w kawiarence klasztornej. Chwila wytchnienia pozwoliła nam zregenerować siły przed wyjściem do pełnych uroku ogrodów klasztornych. Był to czas relaksu, odpoczynku, wspólnych rozmów oraz radosnych zabaw. Spacerując po ogrodach, uczestniczyliśmy również w plenerowej Drodze Krzyżowej. Na koniec zwiedziliśmy klasztor i zatrzymaliśmy się przy całorocznej stajence bożonarodzeniowej.
Dzieci zgodnie przyznały, że ten czas był wyjątkowy, piękny i radosny. Pełni zadowolenia i niezapomnianych wrażeń wróciliśmy do Unisławia.
Podczas tego wyjątkowego wydarzenia nad dziećmi opiekę sprawowali: ks. Paweł Maciejko, wychowawczyni Mariola Żmuda, pedagog Barbara Białecka- Świniarska oraz katechetka Urszula Machaj. Z zaproszenia do wspólnego wyjazdu skorzystały również dwie osoby z rodzin naszych uczniów.
Dziękujemy Panu Bogu za ten piękny czas i duchowe umocnienie. Słowa podziękowania kierujemy do ojca Piotra – karmelity – za ciepłe przyjęcie, spotkanie i serdeczność, a także do braci zakonnych za rozmowy i czas nam poświęcony. Dziękujemy również Rodzicom, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie i wyrazili zgodę, aby ich pociechy mogły przeżyć drugi dzień Białego Tygodnia właśnie w Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej, uczestniczyć w tej pięknej Eucharystii i przyjąć poświęcony, płócienny Szkaplerz Karmelitański na całe życie.
Bóg zapłać!
Uczniowie klasy 1a i 1b wybrali się wczoraj z wizytą do toruńskiego Teatru Muzycznego na spektakl „Mikołajek”.
Śmiechu było bardzo dużo, a dzieci szybko zauważyły, że szkolne przygody Mikołajka i jego kolegów są momentami zadziwiająco podobne do sytuacji, które zdarzają się także w naszych klasach.
Po spektaklu przyszedł czas na drugie śniadanie nad Wisłą i spacer po Starówce. Pogoda dopisała, humory również, a dzieci wróciły pełne wrażeń, emocji i opowieści o swoich ulubionych scenach. 😄
To był bardzo udany dzień pełen śmiechu, wspólnych rozmów i pięknych wrażeń.
Informacja: K. Basiakowska,
zdjęcia: E. Pałucka K. Basiakowska
W czym jesteśmy najlepsi? Co sprawia, że jesteśmy wyjątkowi? Uczniowie klas 2a, 4a oraz dzieci ze świetlicy szkolnej spróbowały odpowiedzieć na te pytania i przelały swoje talenty na papier! 🎨🖌️
Podczas zajęć plastycznych powstały niesamowite prace, na których dzieci zaprezentowały swoje ukryte (i te zupełnie jawne!) supermoce. To była piękna lekcja odkrywania własnych mocnych stron, pełna dumy i wzajemnego wsparcia. 🚀💪
Zapraszamy do obejrzenia naszej wyjątkowej fotorelacji! 👇📸
Organizatorki: A. Masłowska, J. Michałowska, A. Wiza
Dzisiaj uczniowie klasy 4a oficjalnie odebrali swoją nagrodę za zwycięstwo w konkursie na najlepszy projekt koszulki! 👕🏆 Zamiast w szkolnych ławkach, spędziliśmy ten piękny dzień na świeżym powietrzu
To był czas pełen wrażeń:
🌱 Edukacja w praktyce – zajęcia terenowe i rzetelnie uzupełniane karty pracy.
🎲 Integracja – wspólne zabawy, gry i mnóstwo śmiechu.
🤝 Współpraca – bo w grupie siła, co klasa 4a udowadnia na każdym kroku!
Brawo 4a! Oby więcej takich kreatywnych sukcesów! 👏
📸 Zapraszamy do obejrzenia fotorelacji!
Informacja, zdjęcia: A. Wiza
Dzień Dziecka był pełen radości, śmiechu i wspaniałej zabawy. Na uczniów czekało wiele atrakcji przygotowanych przez nauczycieli.
Jednym z najważniejszych punktów programu były konkurencje sportowe. Wszyscy z zaangażowaniem rywalizowali, ale najważniejsza była dobra zabawa i wspólne spędzanie czasu.
Zainteresowaniem cieszyły się również dmuchańce, na których dzieci mogły skakać, wspinać się i zjeżdżać.
Po aktywnej zabawie na wszystkich czekała słodka niespodzianka – pyszne lody.
Tegoroczny Dzień Dziecka upłynął w miłej i przyjaznej atmosferze. Wszyscy uczestnicy wrócili do domów z uśmiechami na twarzach.
29.05.2026 r. dzieci z klasy 2a, 2b, 3a, 3b gościły w naszej szkole panią dietetyk Annę Raywer specjalistę żywienia. Celem spotkania było zwrócenie uwagi na prawidłowe odżywianie się, zdrowy styl życia i spożywanie dobrze zbilansowanych pięciu posiłków dziennie. Dietetyk przekonywała, że bardzo ważną rolę w naszej diecie odgrywają warzywa i owoce, które powinny być składnikiem każdego posiłku. Ciekawa prelekcja połączona była z prezentacją piramidy żywieniowej ze zwróceniem szczególnej uwagi na to, co i w jakich ilościach powinniśmy jeść, aby nasz organizm pozostał w dobrej kondycji. Dzieci dowiedziały się jak duże znaczenie ma picie wody, oraz jakie szkody w naszym organizmie wyrządza nadmierne spożycie cukru. Pani dietetyk zachęcała nas do aktywności fizycznej, która pozytywnie wpływa na nasze ciało. Omówiła główne błędy w diecie, które prowadzą nie tylko do nadwagi i otyłości, ale również do wielu chorób. Dzieci uzyskały informacje na temat produktów jakich powinny unikać lub je ograniczać, by długo cieszyć się zdrowiem i dobrym samopoczuciem.
W trakcie warsztatów dzieci otrzymały kolorowe fartuszki, zdegustowały certyfikowane produkty ekologiczne i samodzielnie przygotowały owocowe szaszłyki.
Na zakończenie otrzymały klasowe zestawy do uprawy roślin.
Spotkanie przebiegało w miłej i sympatycznej atmosferze.
Dziękujemy!!!!
Tekst: U.Leba
Zdjęcia: H.Bagrowska, U.Leba, A. Masłowska, M.Żmuda
W dniach od 15 do 29 maja odbywały się w bibliotece małe spektakle kamishibai - łącznie dziewięć. Oprócz głośnych godzinnych czytań w wykonaniu uczennic z klasy VIIa Mai Woźniak, Emilii Strupowskiej, Julii Dziedzic miały miejsce rozmowy tematyczne nawiązujące do przeczytanych treści, po czym zaproszeni uczestnicy sami angażowali się w czytania jednej z przygotowanych bajek. Dziewczynki i chłopcy wychodzili pełni pozytywnych uczuć, spotkania kończono słodkim poczęstunkiem.
Uczniowie klas 4 reprezentowali naszą szkołę w zawodach w Trójboju Lekkoatletycznym. Nasze dziewczyny i chłopcy zajęli II miejsce ustępując nieznacznie uczniom z Chełmna. Reprezentacji naszej szkoły: Nikola Drążyk, Nikola Goworek, Jagoda Iwanicka, Jagoda Ratajczak, Alicja Rutkowska, Julia Bruska, Michalina Kruszewska, Chlipała Mateusz, Gonia Tymoteusz, Nowicki Adam, Sadecki Wiktor, Zieliński Franciszek.
Opiekun : pan Mariusz Jakubowski.
Informacja, zdjęcia: M. Jakubowski
Ósmoklasiści zabrali ze sobą do Tlenia coś więcej niż plecaki. Zabrali śmiech, dobre nastroje… i swoje wychowawczynie. To ostatnie chwile bycia razem przed nowym etapem. 🩵
Wśród leśnych ścieżek Wdeckiego Parku Krajobrazowego, wspólnych aktywności i rozmów „bez dzwonka” powstały kolejne historie, do których będzie się wracać z uśmiechem.
_________
A. Karczewska
fot. A. Karczewska, A. Drozdowska, J. Gdaniec-Musiał
Z okazji Dnia Mamy składamy wszystkim Mamom najserdeczniejsze życzenia – dużo zdrowia, radości, uśmiechu oraz codziennej dumy ze swoich dzieci.
Podczas warsztatów „Ogród w szkle” uczniowie klas 1-3 wielkim zaangażowaniem stworzyli własne kompozycje z kwiatkami, wkładając w nie serce, kreatywność i wdzięczność. Niech te wyjątkowe upominki będą symbolem miłości, ciepła i podziękowania za troskę oraz obecność każdego dnia.
Wszystkiego najlepszego dla wszystkich Mam!
Wczoraj 20 maja uczniowie klasy I c wybrali się do malowniczej Kruszwicy. Była to wspaniała lekcja historii i przyrody. Niezapomnianą przygodę rozpoczęliśmy od rejsu statkiem „Rusałka”, podczas którego z pokładu podziwialiśmy malowniczą przyrodę i ptactwo wokół Jeziora Gopło. Następnie przenieśliśmy się do centrum Nadgoplańskiego Parku Tysiąclecia, gdzie dzieci wysłuchały opowieści o początkach Kruszwicy oraz podziwialy eksponaty historyczne. Uczniowie obejrzeli również ciekawy film oraz wystawę poświęconą tutejszej faunie i florze. 🎬🌲 Ogromną atrakcją okazały się warsztaty, podczas których każdy mógł wykazać się kreatywnością i samodzielnie stworzyć pamiątkowy, drewniany medal związany z Kruszwicą. 🪵 Na sam koniec zostawiliśmy największe legendy, zwiedzając tajemnicze podziemia ruin zamku oraz wspinając się na sam szczyt słynnej Mysiej Wieży. To był niezwykle intensywny dzień pełen uśmiechów, nowych doświadczeń i pięknych wspomnień! 🐀🪿🐁🦆🐭📸👇
Informacja, zdjecia: K. Firmanty