Nasi uczniowie Adam Zybura i Jonasz Buller wraz z nauczycielem - Zbigniewem Bulińskim - wzięli udział w nagraniu audycji radiowej pt:”Radio planet i komet” prowadzonej przez Piotra Majewskiego w Radio PiK.
Tematem spotkania był udział naszych uczniów w projekcie „Odkrywamy planety” i ich obserwacje brzegowego zakrycia Aldebarana przez Księżyc prowadzone w kwietniu tego roku. Audycja nadana będzie w poniedziałek 26 października 2015 roku o godzinie 21.00 w Radio PiK.
Tekst i zdjęcia: Zbigniew Buliński
Dodała: Monika Bobin
W październiku zabawa czytelnicza:
Drodzy Czytelnicy!
Zapraszamy Was na randkę... z książką.
Wypożyczając jedną z zapakowanych w szary papier książek, kierując się jedynie cytatem, można było odczuć niemal takie same emocje, jakie towarzyszą otrzymaniu urodzinowego prezentu. Kto nie zdążył wziąć udziału w zabawie ma na to szansę jeszcze do końca października.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=495
Dodała: Teresa Laszkiewicz
Już tradycyjnie członkowie Koła Misyjnego ze szkoły podstawowej zbierali środki dla swoich podopiecznych w dalekich krajach misyjnych.
Pod opieką Pani Urszuli Machaj przygotowali pyszne ciasta, które jak widać, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem i sprzedały się w oka mgnieniu. Gratulujemy pomysłu i zaangażowania dla potrzebujących.
Dodała: Barbara Świniarska
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=352
Dodała: Teresa laszkiewicz
Zachęcamy wszystkie dzieci z klas 0-III SP do wzięcia udziału w VIII EDYCJI WOJEWÓDZKIEGO KONKURSU PLASTYCZNEO "POSTAĆ ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA"
Termin odawania prac mija: 9 LISTOPADA 2015r.
Szczegóły konkursu w świetlicy.
Hanna Jurczyk
Trójka uczniów z naszej szkoły - uczestnicy projektu "Odkrywamy planety" - wzięła udział w konkursie organizowanym przez Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego, w którym atrakcyjną nagrodą był wyjazd edukacyjny do Niemiec m.in. do Europejskiego Centrum Operacji Kosmicznych w Darmstadt, do Muzeum Techniki w Berlinie czy do miejscowości Effelsberg, gdzie znajduje się godny zobaczenia ogromny radioteleskop.
Uczniowie z unisławskich astroteamów: Adam Zybura, Martyna Bartkowska i Sonia Zawada zostali laureatami i w nagrodę w terminie 22-27 października 2015 r.odbędą tę niezwykle ciekawą podróż.
Serdecznie gratulujemy i czekamy na relację z wyjazdu!
Monika Bobin
Trwają etapy szkolne konkursów przedmiotowych organizowanych przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Do etapu rejonowego przeszli następujący uczniowie:
Mikołaj Mrowca z klasy VIb SP
- matematyka
Szymon Wróblewski i Karol Czajkowski z klasy IIIA gim. oraz Sonia Zawada z IIIB gim. - matematyka
Krystian Kulig z klasy IIIA gim. ( niewiele zabrakło Alicji Szaj z klasy II A gim.) - język niemiecki.
Będziemy trzymać za Was kciuki!
Dodała: Barbara Świniarska
Z okazji Dnia Nauczyciela co roku grupa nauczycieli zostaje nagrodzona za swoją pracę dydaktyczną, wychowawczą i opiekuńczą.
W tym roku Nagrodę Dyrektora otrzymali: pani Anna Drozdowska - nauczycielka j. polskiego, pani Ewa Pałucka - nauczycielka edukacji wczesnoszkolnej i logopeda, pani Alicja Wojtowicz - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej, pan Michał Wasielewski - nauczyciel wychowania fizycznego oraz pan Piotr Hennig - nauczyciel techniki i wychowania fizycznego.
14.10.2015r. Wójt Gminy Unisław spotka się z pedagogami, których nagrodzi Nagrodą Wójta.
Z naszej szkoły nagrodę tę odbiorą w tym roku: pani Mariola Żmuda - nauczyciel edukacji wczesnoszkolnej i pani Magdalena Heydrich - nauczyciel rewalidacji.
SERDECZNE GRATULACJE!
Dodała: Barbara Świniarska
W dniu 13.10.2015r. w Chełmnie odbył się Powiatowy Turniej Piłki Nożnej Chłopców - kategoria: Gimnazjum.
Wystartowało 7 szkół z Powiatu Chełmińskiego - Chełmno, Lisewo, Kijewo Królewskie, Papowo Biskupie, Robakowo, Podwiesk i Unisław. Turniej rozgrywano systemem pucharowym.
Reprezentanci naszego gimnazjum trenowani przez p. Andrzeja Piekarczyka zajęli I miejsce. A oto wyniki meczów z udziałem naszych gimnazjalistów:
Unisław - Kijewo Kr. 2:1
Chełmno - Unisław 0:4 - półfinał
Papowo Biskupie - Unisław 1:3 - finał
Skład zwycięskiego zespołu: Kacper Szerbart, Kasper Buller, Kacper Michałek, Adam Osipowicz, Łukasz Komur, Adrian Walczak, Szymon Wróblewski, Marcin Kocieniewski i Paweł Głowacki.
GRATULUJEMY NASZYM SPORTOWCOM ORAZ ICH TRENEROWI! CZEKAMY NA KOLEJNYCH !
Dodała: Barbara Świniarska
W naszej szkole podstawowej zakończył się etap szkolny Konkursu Przedmiotowego z Przyrody organizowanego przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty.
Udział wzięło 20 uczniów z klas IV-VI, a do rejonowego etapu zakwalifikowały się 2 osoby i to z klas piątych:
1. Wojciech Karczewski klasa Va
2. Iga Podzielna klasa Vb
Opiekunki konkursu - Pani Monika Bobin i Pani Agnieszka Podzielna - potwierdziły wysoki poziom przygotowania wszystkich swoich uczniów biorących udział w tych umysłowych zawodach.
GRATULUJEMY WSZYSTKIM A ZWŁASZCZA IDZE I WOJTKOWI!
Dodała: Barbara Świniarska
NAUCZYCIELE DZIĘKUJĄ ZA OTRZYMANE KWIATY, LAURKI, UŚMIECHY I ŻYCZENIA WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO!
Dodała: Barbara Świniarska
Uczniowie z naszej szkoły podstawowej w dniu 6.10.2015r. reprezentowali naszą gminę w Turnieju Powiatowym Piłki Nożnej, który rozegrano w Chełmnie.
Nasi trampkarze pojechali do Chełmna pod opieką p. Andrzeja Piekarczyka i zajęli tam II miejsce a w szczęśliwym zespole grali: Patryk Osipowicz, Sylwester Bukowski, Jakub Sobolewski, Oskar Kawalec, Patryk Kawalec, Filip Siwicki, Maciej Nartowski, Jakub Kosiński.
GRATULUJEMY!
Dodała; Brbara Świniarska
Generał Mirosław Hermaszewski, pierwszy i na razie jedyny polski kosmonauta, odwiedził dzisiaj naszą szkołę razem z przedstawicielami nauki kosmicznej z NASA i ESA pochodzącymi z wielu krajów świata, których przywiózł prof. Krzysztof Górski - również aktywny uczestnik jednego z cyklicznych spotkań, jakie wspiera Urząd Marszałkowski Województwa Kujawsko-Pomorskiego. Gospodarzami tego niezwykłego dla naszej małej miejscowości spotkania byli: Wójt Gminy Unisław - Jakub Danielewicz, Dyrektor Zespołu Szkół w Unisławiu - Marek Jabłoński oraz nauczyciele fizyki i astronomii - Monika Bobin i Zbigniew Buliński. Gości również przywitała oraz pochwaliła się swoimi dokonaniami z dziedziny astronomii młodzież z naszego zespołu szkół.
Opowieść pana Mirosława Hermaszewskiego o drodze dojścia do tego, jak został kosmonautą, przemawiała do wyobraźni słuchaczy a szczególnie do uczniów, którzy usłyszeli, że jeśli człowiek tylko o czymś marzy i bardzo stara się dojść do swego celu, to na pewno uda mu się to osiągnąć, a nawet więcej niż zamierzał.
Tym przesłaniem zachęcamy wszystkich, by podążali - każdy za swoją gwiazdą.
Dodała: Barbara Świniarska
1.10.2015r. uczniowie klasy IIIC gimnazjum wraz z polonistką Emilią Oleksy przenieśli na orchestrę - słoneczy plac przed szkołą - słynny starożytny dramat: "Antygonę" Sofoklesa.
Ta niecodzienna lekcja literatury wprowadziła młodych aktorów w atmosferę greckiego teatru. Maski, szaty, koturny, skene, proskenion, tcheatron stały się dla nich pojęciami znanymi i rozumianymi.
Szczególny talent ujawniła Patrycja Jasińska, która odgrywała wzburzoną Antygonę, zbuntowaną wobec zasad i prawa ludzkiego w imię podporządkowania się zasadom boskim. Tak, Patrycja potrafi postawić na swoim!
Wszystkim aktorom życzymy powodzenia w następnych sztukach.
Dodała: Barbara Świniarska
Gimnazjaliści z klasy II A i II B odwiedzili kino Cinema city Plaza w Toruniu, aby obejrzeć nową adaptację "Małego Księcia" - historii o poszukiwaniu prawdziwej przyjaźni. Będzie to temat do wielu analiz i dyskusji na lekcjach j. polskiego i nie tylko.
Tym razem nie tylko Mały Książe wycisnął łezkę z naszych oczu żegnając się z pilotem. Życie współczesnej korpo-dziewczynki wzbudziło w widzach współczucie, a jej żal za odchodzącym do swojej gwiazdy ciepłym i rozumiejącym wszystko starszym panem, jedynym dotychczasowym jej przyjacielem, ściskał gardło.
Ale "nowoczesna sztuka" rządzi się swoimi prawami i ostatecznie zostaliśmy poczęstowani garścią wystrzałowych scen - może ze snu? może z marzeń? - które kończą się happy endem oczekiwanym z pewnością przez młodego widza.
Film przemawia głośno do dorosłych, aby okazali się prawdziwymi przyjaciółmi swoich dzieci. Zatem - drodzy rodzice - zabierzcie swoje pociechy do kina, a każdy z Was odnajdzie warstwę dla siebie.
Miłego oswajania!
Dodała: Barbara Świniarska
My, nowi gimnazjaliści z klasy IA, niedawno postanowiliśmy poznać swoją najbliższą okolicę w miłej atmosferze wyjazdu integracyjnego. Wycieczka po gminie Unisław rozpoczęła się od Stablewic, gdzie do oglądania pałacu, ogrodu w stylu angielskim i zabudowań gospodarskich z XIXw. zaprosił nas pan Stanisław Bojanowski. Wywarło to na nas duże wrażenie a szczególnie kasztany, których zbierania nie było końca. Następnie w pobliskim Płutowie od pani Hanny Medoń – wychowawcy klasy, historyka i miłośniczki poznawania lokalnych wydarzeń sprzed lat – usłyszeliśmy historię z początków II wojny światowej, historię zabijania miejscowej inteligencji oraz działaczy politycznych i społecznych a przez to niszczenia przez hitlerowców narodowości polskiej.
W Kokocku przenieśliśmy się jeszcze w odleglejsze czasy, w dzieje współistnienia na tych terenach Polaków z Olendrami (kolonistami z terenów dzisiejszej Holandii) podziwiając charakterystyczny szachulcowy kościół oraz zachowany z tamtego okresu dom, który przycupnął przy wiślanym wale usypanym jeszcze przez władze zaboru pruskiego. Wybraliśmy się tą drogą na przechadzkę, by zobaczyć zaskakująco niski poziom wody w Wiśle. Pogoda wyjątkowo sprzyjała spacerom, więc wszyscy relaksowaliśmy się ciepłem i swoim towarzystwem. W czasie zwiedzania cmentarza w Błotach również natrafiliśmy na nagrobki z nazwiskami, które na pewno nie były polskie. Dalej skierowaliśmy się do Raciniewa, gdzie kolejne gospodarstwo i pałac znów poruszyły naszą wyobraźnię o tym, jak się tu kiedyś żyło. Via Głażewo minęliśmy interesującą figurę Matki Boskiej, która wielokrotnie była odnawiana przez miejscowych, aby trwała i opiekowała się swoimi wiernymi. W Grzybnie podziwialiśmy dotychczas niedoceniony przez nas kościół z okresu Średniowiecza i nagrobek Ks. Kujota – jednej z najważniejszych postaci w historii naszej małej ojczyzny.
Wróciliśmy w końcu do teraźniejszości i oddaliśmy się piknikowaniu na boisku przy Szkole Podstawowej w Grzybnie, gdzie gościnnie przyjęła nas pani dyrektor - Alicja Adryan. Z tej właśnie szkoły do naszej klasy przyszło najwięcej uczniów, więc był to trochę powrót do dzieciństwa. I tak się też czuliśmy podczas wspólnych zabaw, trochę śmiesznych, trochę już poważnych, jak na gimnazjalistów przystało. Pierwsze sympatie zawiązywały się w różnych konstelacjach. Niech przetrwają one jak najdłużej. Niech przerodzą się w wieloletnie przyjaźnie.
Uczniowie klasy IA
Dodała: Barbara Świniarska
W dniach 21-23.09.2015r. klasy licealne odbyły wycieczkę do Warszawy i Krakowa w celu zrealizowania projektu filmowego pod kierunkiem p. Sebastiana Bartkowskiego – kierownika wycieczki oraz p.Danuty Muchewicz i p. Emilii Górnej.
W poniedziałek o 7.00 rano wyruszyliśmy w trasę. Podróż do stolicy zajęła nam 6 godzin. Po przyjeździe najpierw zwiedzaliśmy Muzeum Powstania Warszawskiego, następnie mieliśmy czas na posiłek w słynnych Złotych Tarasach. Potem pojechaliśmy do Pałacu Kultury i Nauki, gdzie z 30 piętra podziwialiśmy panoramę stolicy. Następnie poszliśmy pomodlić się do Kościoła pod wezwaniem Świętego Krzyża przy Krakowskim Przedmieściu, gdzie zobaczyliśmy między innymi epitafium z sercem Fryderyka Chopina i Władysława Reymonta.
więcej zdjęć w Albumie
Odbyliśmy również spacer słynnymi ulicami Warszawy podziwiając odbudowany z ruin Zamek Królewski i rezydencję Prezydenta RP. Odwiedziliśmy także Grób Nieznanego Żołnierza i po pełnym wrażeń dniu udaliśmy się do hotelu. Rano pojechaliśmy do Muzeum Narodowego, gdzie podziwialiśmy słynne dzieła kultury i nagrywaliśmy sceny do filmu „Copernicus Arcanum”. Naszą przygodę w Warszawie zakończyliśmy na Stadionie Narodowym.
Podróż autokarem do Krakowa zajęła nam 7 godzin. Zmęczeni trafiliśmy na nocleg do Szkolnego Schroniska Młodzieżowego. Nazajutrz w dawnej stolicy Polski zwiedzaliśmy Wawel, Kościół Mariacki i słynne Sukiennice. Jako tegoroczni maturzyści szukaliśmy szczęścia w sercu Dzwonu Zygmunta. Nieco później spotkaliśmy się w Collegium Novum z p. Barbarą Walczak - autorką teorii kodu Jana Matejki w obrazie "Astronom Kopernik, czyli rozmowa z Bogiem", gdzie kontynuowaliśmy nasz projekt filmowy. Po południu ruszyliśmy w drogę powrotną i w domu znaleźliśmy się jeszcze przed północą. Zadowoleni wszyscy spotkaliśmy się następnego dnia w szkole. Dziękujemy naszym nauczycielom za wspaniałą filmową wyprawę.
Dominika Leba i Martyna Dynasińska klasa III LO
Dodała: Barbara Świniarska
W ostatnią sobotę - 26.09..2015r.- świętowaliśmy Międzynarodowy Dzień Języków Obcych. Z tej okazji w szkole został zorganizowany "Spelling competiton" - konkurs z literowania wyrazów angielskich ( przypomijmy sobie Anię z Zielonego Wzgórza, jak rywalizowala w tej dziedzinie z Gilbertem Blyte)
Zawody cieszyły się dużym zainteresowaniem wśród czwartoklasistów. A oto zwycięzcy:
1. miejsce - Mateusz Jakubowski klasa IVb i Zofia Kosińska klasa IVa
2. miejsce - Marta Paduch klasa IVa
3. miejsce - Jakub Delik i Patrycja Rozmarynowicz z klasy IVa
Organizatorkami i jednocześnie zasiadającymi w komisji konkursowej były nauczycielki języka angielskiego - Cecylia Ogrodnik, Monika Sondej i Aleksandra Cichoracka.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom a zwłaszcza zwycięzcom!
Dodała: Barbara Świniarska
Z okazji "Ogólnopolskiego Dnia Głośnego Czytania" propagowaliśmy w naszej szkole głośne czytanie różnorodnej literatury W tę akcję zaangażowali się uczniowie szkoły podstawowej i gimnazjum. Na lekcjach j. polskiego głośno czytali wybraną przez siebie literaturę, która uczy i bawi, wzrusza i rozśmiesza, rozwija wyobraźnie i buduje więzi.
Serdecznie dziękujemy wszystkim uczniom, którzy to zadanie potraktowali odpowiedzialnie.
Pamiętajmy: "Kto czyta, ten żyje podwójnie". Umberto Eco
Alina Pakuła
Dodała: Barbara Świniarska
ZAPRASZAMY NA NASZE ZAJĘCIA!!!
Zajęcia plastyczne – kolorowanie, malowanie farbami, lepienie z plasteliny, wycinanki, orgiami, wykonywanie ozdób świątecznych i różnych dekoracji, rysowanie laurek. Można przez to usprawnić rękę, rozwinąć się w twórczości oraz uwrażliwić na estetykę, a także celebrować ważne dni.
Zabawy językowe – to czytanie na głos fragmentów bajek i wierszyków, podawanie wyrazów na daną literę, wymyślanie własnych historyjek i opowiadań, układanie liter w kolejności alfabetycznej, kolorowanie kolorowanek gramatycznych i ortograficznych. Wzbogaca to słownictwo, pobudza wyobraźnię, rozwija chęć czytelnictwa.
Zabawy matematyczne – polegają na rozwiązywaniu kwadratów magicznych, zabawy z kostką, poszukiwanie i segregowanie figur. Zachęca to do nauki matematyki oraz doskonali technikę rachunkową.
Zabawy na twórcze myślenie – podawanie listy atrybutów np. radość jest (jaka?), podobieństw np. radość jest (jak co?); ymyślenie zakończenia zdania np. „Nasza klasa jest najlepsza w…”; wyszukiwanie konsekwencji - „Co by się stało, gdyby w szkole nie było ocen?”.Zadania rozwijają umiejętność dyskusji, formułowania argumentów oraz wyrażania swojego zdania.
Zabawy integracyjne i relaksacyjne – np. „Jestem pierwszym elementem domina", Kto … lubi zimę”. "Kamienne figurki".
Zabawy ruchowe – zabawy z piłką, tor przeszkód, wymienianie się miejscami na dane hasło.
Zabawy konstrukcyjne – np. tworzenie budowli z klocków, układanie figur, składanie części w całość.
Zadania rozwijają wyobraźnię przestrzenną, spostrzegawczość, gry planszowe i stolikowe - szachy, warcaby, gry w skojarzenia, dopasowywanie elementów, rozwiązywanie rebusów, krzyżówek i zagadek.
Odgrywanie scenek (drama) – np. sprzedawca i klient.
Zachęcamy wszystkich!
Hanna Jurczyk
Dodała: B. Świniarska