Miłośnicy zwierząt z naszego zespołu szkół rozpoczynają coroczną akcję charytatywną na rzecz zwierząt z toruńskiego schroniska.
Karmę i inne rzeczy potrzebne zwierzętom można przynosić do sali nr 14. Zbiórka potrwa do 22 grudnia 2015r.Do włączenia się w tę akcję zachęcają: Weronika Szumila, Natalia Błażejczyk z klasy VIb i Pani Agnieszka Podzielna - opiekun akcji.
Zapraszamy do działania wszystkich wrażliwych na los bezpańskich zwierząt, a na pewno zostanie ono nagrodzone.
Dodała: Barbara Świniarska
W 6 listopada 2015r. miało miejsce uroczyste otwarcie nowo powstałego Ośrodka Edukacji Ekologiczno-Łowieckiej w Raciniewie, na które zostali zaproszeni nasi uczniowie wraz z opiekunem ich Koła Miłośników Przyrody - Panią Joanną Chrobak-Jankierską.
Nasze przyrodniczki zostały poprowadzone przez Prezesa Koła Łowieckiego "Bażant" - Pana Piotra Karpińskiego - po ścieżce ekologicznej, a także brały udział w puszczaniu bażantów na wolność, co miało symbolizować inaugurację działalności ośrodka.
Zuzanna Oczkoś, Weronika Kacperek, Olga Ogrodnik, Oliwia Kościelska, Roksana Rajkowska i Zuzanna Żurawska z klasy VIb udzielały wywiadów dla TVB Bydgoszcz o wieloletniej współpracy z Kołem Łowieckim „Bażant”. W tej chwili realizują program "Myśliwi - Dzieciom, Dzieci - Zwierzętom". Do tej pory brały udział w różnorodnych konkursach, wycieczkach i wyjazdach edukacyjnych, spotykały się z myśliwymi na przyrodniczych pogadankach, a w ostanim okresie zbierały kasztany, które są smakołykiem dla zasiedlających teren ośrodka danieli.
Nic dziwnego, że jako aktywne eko-działaczki wraz z ważnymi osobistościami samorządu lokalnego, powiatowego i wojewódzkiego otwierały tę nową placówkę edukacyjną dla wszystkich zainteresowanych zgłębianiem tajemnic przyrody, których w imieniu dziewcząt i myśliwych - S E R D E C Z N I E Z A P R A S Z A M Y!
Dodała: Barbara Świniarska
Wszystkim pierwszoklasistom ze szkoły podstawowej życzymy - P O W O D Z E N I A!
Dodała; Barbara Świniarska
Akademia została przygotowana przez uczniów gimnazjum pod kierownictwem: Aliny Pakuły, Emilii Oleksy i Mariusza Bartkowskiego.
Dodała; Barbara Świniarska
Akademia została przygotowana przez uczniów klas IV-VI SP pod kierownictwem; Anny Drozdowskiej i Mariusza Bartkowskiego
Dodała: Barbara Świniarska
Akademia została przygotowana przez uczniów klas I-III SP pod kierownictwem: Alicji Wojotowicz i Marioli Lewandowskiej.
Dodała: Barbara Świniarska
6 listopada 2015r. uczniowie klas I- III SP wzięli udział w ogólnopolskim programie ,,Śniadanie daje moc". Wspólnie przygotowali i zjedli najważniejszy posiłek dnia - właśnie jest nim śniadanie. Wcześniej przeprowadzono w klasach lekcje na temat zdrowego odżywiania i roli śniadania w codziennym funkcjonowaniu dzieci. Następnie każda klasa przygotowała plakaty i udekorowała nimi szkolny korytarz. Właśnie tam uczniowie klas I,II i III w miłej atmosferze spożyli smaczne i zdrowe kanapki, sałatki, owoce i warzywa. Koordynatorem akcji był zespół nauczycieli edukacji wczesnoszkolnej pod kierowictwem Lidii Krajewskiej.
Więcej w Albumie
Wszystkim życzymy na co dzień - S M A C Z N E G O !!!
Dodała: Barbara Świniarska
W dniu 29.10.2015 r. w Stolnie odbyły się Powiatowe Zawody w Mini piłce ręcznej – dziewcząt.
Nasza drużyna ze szkoły podstawowej trenowana przez Panią Justynę Gdaniec-Musiał w składzie: Bruska Julia, Leba Zuzanna, Sawina Wiktoria, Syrkowska Julia, Aniołkowska Paulina, Błażejczyk Natalia, Futyma Natalia, Szumila Weronika i Żurawska Zuzanna oraz Oczkoś Zuzanna – bramkarz - po zaciętej walce już drugi raz z rzędu wywalczyła I miejsce!
W ten sposób PUCHAR PRZECHODNI MISTRZA POWIATU W MINI PIŁCE RĘCZNEJ DZIEWCZĄT został u nas.
Brawo dziewczyny! Świetnie reprezentujecie naszą szkołę! Gratulacje!
Dodała: Barbara Świniarska
22 października tego roku na edukacyjną wycieczkę do Niemiec zaproszono trójkę uczniów z ich nauczycielem astronomii z Zespołu Szkół w Unisławiu, którzy zostali laureatami konkursu: „Odkrywamy Planety”. Byli to: Martyna Bartkowska, Sonia Zawada, Adam Zybura i Pan Zbigniew Buliński. Podczas pięciu dni mieli oni okazję zwiedzić miasta Niemiec - Jenę, Bonn, Kolonię, Frankfurt, Effelsberg i Berlin. Jednak głównymi atrakcjami były: wizyta w instytucie Maxa Planka, gdzie znajduje się największy radioteleskop w Europie o średnicy czaszy 100m oraz Europejskiej Agencji Kosmicznej w Darmstadt.
„Pierwszego dnia odwiedziliśmy Jenę, która dzięki trzem wynalazcom: Carlowi Zeissowi, Ernestowi Abbemu i Ottonowi Schottow, jest uważana za miasto „Światła, Szkła i Optyki”. Byli oni założycielami fabryki szkła optycznego, która do dzisiaj jest najważniejszym dostawcą optyki dla firm takich jak: Canon, Nikon i Sony. Po zakwaterowaniu w hotelu, wybraliśmy się na wieczorny spacer po mieście, podczas którego zobaczyliśmy między innymi bramę św. Jana, dom J.W. von Goethego, kościół św. Michała, letnią rezydencje F. Schillera i planetarium C. Zeissa. Na koniec wszyscy wjechaliśmy na punkt widokowy najwyższego wieżowca w Jenie, który osiąga 158m wysokości.
Drugiego dnia pojechaliśmy do Kolonii, gdzie mieliśmy okazję zobaczyć najwyższą Gotycką Katedrę Europy, Bulwary Renu i Most Hohenzollernów, który znajduje się tuż obok głównego dworca i jest jednym z najważniejszych węzłów komunikacyjnych w niemieckim i europejskim systemie kolei.
Do Bonn udaliśmy się dnia trzeciego. Zwiedziliśmy tam Dom Beethovena, Pałac Książęcy, Stary Ratusz i Muzeum Niemieckie, poświęcone współczesnym osiągnięciom nauki na polu badań i techniki, które składa się z pięciu działów, gdzie prezentowane są ważne odkrycia uhonorowane nagrodą Nobla po 1945r.
Następnego dnia udaliśmy się do Frankfurtu, nazywanego także Mainhattanem i tam po zakwaterowaniu w hotelu również wybraliśmy się na krótki spacer.
Przedostatniego dnia przybyliśmy do Darmstadt do Europejskiej Agencji Kosmicznej, gdzie znajduje się oddział sterowania bezzałogowymi misjami kosmicznymi. Tam Pan Rafał Burek przedstawił nam prezentację na temat kilku z tych misji i oprowadził nas po pomieszczeniach, w których odbywa się sterowanie poszczególnymi misjami. W nocy dotarliśmy do Berlina i od razu udaliśmy się na spoczynek.
Ostatniego dnia zwiedziliśmy Berlin. Udaliśmy się do Planetarium w Treptower Park i zwiedziliśmy Muzeum Techniki. Na koniec zobaczyliśmy jeszcze Mur Berliński, Bramę Brandenburską, Reichstag, Kolumnę Zwycięstwa i Kościół Pamięci Cesarza Wilhelma. Pełni wrażeń wyruszyliśmy w drogę powrotną do Torunia. To była dla nas niezapomniana podróż!”
Martyna Bartkowska i Sonia Zawada klasa IIIB gimnazjum
Dodała: Barbara Świniarska
Dzisiaj uczniowie z naszych szkół mieli niecodzienną sposobność zapoznać się z życiem i kulturą Średniowiecza. Była to żywa lekcja historii, podczas której odbył się przegląd rycerskiego ekwipunku i uzbrojenia, zapierające dech w piersi pojedynki, pasowanie na rycerza wg kodeksu rycerskiego, próba siły - próba ciężkiego miecza, wymierzanie kar stosowanych w tamtych wiekach - zakucie w dyby itd. Każdy miał możność dotknąć historii. A wszystko to przplatane legendami i opowieściami o ówczesnych zwyczajach.
Dzięki obecności rycerzy z Grupy Artystycznej REKONSTRUKTO - HISTORIA EKSPERYMENTALNA, których zaprosiła Pani Hanna Medoń, nauczyciel historii - przenieśliśmy się setki lat w przeszłość oraz mogliśmy poczuć ducha tamtych czasów.
Współcześni rycerze nie mają mieczy czy buzdyganów tylko notebooki i smartfony, ale rycerski honor i odwaga są cały czas w cenie!
Więcej wrażeń z tej historycznej imprezy w Albumie. Z A P R A S Z A M Y !
Dodała: Barbara Świniarska
Powstał Szkolny Klub Filmowy i Teatralny - SKuFiT. W ramach tej grupy hobbystów chętni w każdym wieku mogą rozwijać swoje zainteresowania. Wyjazdy do kina Helios w Galerii Pomorskiej w Bydgoszczy lub Teatrów w Bydgoszczy czyToruniu są organizowane przez panie: Cecylię Ogrodnik i Emilię Oleksy w soboty lub w ciągu tygodnia, ale po zajęciach lekcyjnych w godzinach popołudniowych.
Za kiniarzami już jeden wyjazd na film "Hotel Transylwania", drugi odbędzie się 7.11.2015r. na: "Piotruś - wyprawa do Nibylandii". Niestety, już wszystkie bilety wykupione. Ale będzie jeszcze niejedna okazja. Koszty na razie nie przekroczyły 25zł za całość wyjazdu.
Zachęcamy wszystkich zainteresowanych do sprawdzania aktualnych ogłoszeń o planach wyjazdowych na tablicy korkowej po prawej stronie przy wejściu do szkoły. Organizatorki czekają również na Wasze propozycje, na jakie wydarzenia kulturalne chcielibyście pojechać. Miłego oglądania!
Dodała: Barbara Świniarska
W tym tygodniu miłośnicy języka angielskiego mieli okazję pokazać swoje umiejętności w dwóch konkursach. W szkolnych etapach w sumie udział wzięło ponad 20 uczestników, a dalej reprezentować naszą szkołę będą triady:
1. W Konkursie przedmiotowym j. angielskiego organizowanym przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty do etapu rejonowego przeszli - Krystian Kulig IIIA, Weronika Wódecka IIIB i Krzysztof Pałucki IB
2. W Powiatowym Konkursie j. angielskiego organizowanym przez Starostwo Powiatowe w Chełmnie do etapu powiatowego przeszli - Natalia Klim IB, Mateusz Wróblewski IC i Sonia Zawada IIIB
Gratulujemy i życzymy powodzenia na wodach szerszych niż nasza gmina!
Dodała: Barbara Świniarska
15 października młodzi miłośnicy natury z Koła przyrodniczego naszej szkoły podstawowej pod opieką Joanny Chrobak-Jankierskiej złożyli wizytę w Ochotniczej Straży Pożarnej w Uisławiu.
Tam przywitał uczniów naczelnik OSP Unisław - Pan Dariusz Traczyk - który zapoznał ich z zadaniami ratowniczymi strażaków, sprzętem i siedzibą.
Może niektórzy z nich bedą w przyszłości w drużynach strażackich. Życzymy im tego!
Dodała: Barbara Świniarska
Psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Chełmnie - mgr Aleksandra Świerczek - radziła dzisiaj w auli szkolnej rodzicom gimnazjalistów z klas I, jak najlepiej i najskuteczniej porozumiewać się ze swoim nastoletnim już dzieckiem.
Każdy otrzymał materiały do wykorzystania w domu również o tym, jak pomóc swojemu dziecku, jeśli miało kontakt z dopalaczami, albo zostało skrzywdzone poprzez cyberprzemoc.
Dodała: Barbara Świniarska
Już tradycją stały się spotkania gimnazjalistów z klas pierwszych z przedstawicielem Policji - służby, która czuwa nad bezpieczeństwem obywateli.
Dziś Komisarz Agnieszka Sobieralska z Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie uświadomiła młodym ludziom, jak zmieniła się ich sytuacja prawna po ukończeniu lat 13. Problem czynów karalnych i konsekwencji ich popełnienia przez nieletnich okazał się najbardziej interesujący dla uczestników spotkania. Każdy uczeń otrzymał ulotkę o sposobach uniknięcia kontaktu z dopalaczami i postępowaniu przy ewentualnym kontakcie z tymi środkami chemicznymi .
Mamy nadzieję, że wszyscy gimnazjaliści wezmą sobie do serca te przestrogi i zadbają właściwie o swoje zdrowie.
Dodała: Barbara Świniarska
W szkole podstawowej gościliśmy dzisiaj przedstawicieli Banku Spółdzielczego w Toruniu i Komendy Powiatowej Policji w Chełmnie, którzy spotkali się z uczniami klas pierwszych w ramach kampanii "Bezpieczna droga do szkoły" oraz "Oszczędzaj w SKO"
Pogadankę o zasadach poruszania się po drogach przeprowadziła Komisarz Agnieszka Sobieralska a upominki chroniące przed niebezpieczeństwem na drodze - odblaski, materiały edukacyjne - przekazały maluchom panie: Katarzyna Ziółkowska Bytyń - Dyrektor Banku Spółdzielczego w Toruniu Oddział w Unisławiu i Monika Fusiara - Asytstent d.s. marketingu z tej samej instytucji. Pomagały im panie wychowawczynie na czele z Hanną Bagrowską - opiekunką SKO w naszej szkole.
Składamy naszym gościom serdeczne podziękowania za ich zaangażowanie i hojność.
Dodała: Barbara Świniarska
Każdy może nauczyć się podstawowych zasad udzielania pierwszej pomocy, gdyż nawet skomplikowanie brzmiąca resuscytacja to w rzeczywistości kilka prostych czynności. Od tego, czy znajdzie się ktoś, kto je prawidłowo wykona, może zależeć czyjeś życie.
Od kilku lat w naszej szkole prowadzone są przez nauczycielki edukacji wczesnoszkolnej - Ewę Pałucką i Mariolę Żmudę - zajęcia dla uczniów klas I-III w ramach programu "Ratujemy i uczymy ratować" zainicjowanego przez Jurka Owsiaka i fundację Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy.
Uczniowie nasi krok po kroku uczą się, jakie są podstawowe czynności ratujące życie.W przyszłości na pewno w sytuacji zagrożenia pomogą drugiemu człowiekowi, bo będą potrafiły to zrobić.
Dodała: Barbara Świniarska
Kolejny konkurs przedmiotowy organizowany przez Kujawsko-Pomorskiego Kuratora Oświaty został przeprowadzony w naszym gimnazjum.
Tym razem do zawodów stanęli miłośnicy języka polskiego. Do etapu rejonowego zakwalifikowali się:
1. Krystian Kulig IIIA
2. Martyna Bartkowska IIIB
3. Jakub Seraficki IIIC
Teraz będą pracować pod opieką nauczycieli - p. Aliny Pakuły i p. Emilii Oleksy - aby jak najlepiej zaprezentować swoje humanistyczne zainteresowania.
Gratulujemy i życzymy powodzenia!
Dodała: Barbara Świniarska
Nastąpiła zmiana terminu zebrania rodziców. Wywiadówka dla rodziców dzieci klas 1 SP odbędzie się 2 listopada o godz. 16.00.
dodała: Monika Bobin
KLASA | DATA | GODZINA |
SZKOŁA PODSTAWOWA | ||
klasy 1 | 2.11.2015 | 16.00 |
klasy 2 | 26.10.2015 | 17.00 |
klasy 3 | 27.10.2015 | 16.00 |
klasy 4 | 27.10.2015 | 17.00 |
klasy 5 | 28.10.2015 | 16.00 |
klasy 6 | 28.10.2015 | 17.00 |
GIMNAZJUM | ||
klasy 1 | 29.10.2015 | 16.00 |
klasy 2 | 29.10.2015 | 17.00 |
klasy 3 | 29.10.2015 | 16.30 |
LICEUM OGÓLNOKSZTAŁCĄCE | ||
klasa 2 | 29.10.2015 | 16.00 |
klasa 3 | 22.10.2015 | 16.30 |
ZASADNICZA SZKOŁA ZAWODOWA | ||
klasa 1 | 28.10.2015 | 16.00 |
klasa 2 | 28.10.2015 | 16.00 |
klasa 3 | 28.10.2015 | 16.00 |
dodała: Monika Bobin