🇵🇱🇵🇱Z okazji Święta Konstytucji 3 Maja wśród uczniów klas 4-6 SP zostały przeprowadzone lekcje rozbudzające patriotyzm. Dzieci wzięły udział w aktywnym słuchaniu, przypomniały sobie historię uchwalenia konstytucji, dowiedziały się na czym polega współczesny patriotyzm.🗳️🇵🇱⚖️🗣️🌳🏠❤️
👩🏫 Lekcje przeprowadziła p. Emilia Jacher
Informacja i zdjęcia: E. Jacher
Dodała: E. Jacher
,,… senat i posły
Po dniu Trzeciego Maja w ratuszowej sali
Zgodzonego z narodem króla fetowali;
Gdy przy tańcu śpiewano: „Wiwat Król kochany!
Wiwat Sejm, wiwat Naród, wiwat wszystkie Stany!’’
(A. Mickiewicz, „Pan Tadeusz”, ks. XII, Koncert Jankiela)
28.04.2023 roku społeczność Zespołu Szkół w Unisławiu spotkała się na boisku szkolnym, aby uczcić rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To święto ważne dla każdego Polaka. Ustawa wprowadzała ustrój monarchii konstytucyjnej, miała na celu zachowanie całości i suwerenności państwa, które w XVIII wieku pogrążone było w kryzysie oraz chaosie.
Apel rozpoczął się odśpiewaniem hymnu państwowego, następnie uczniowie zaprezentowali krótki montaż słowno - muzyczny pod opieką Pani Ewy Wiśniewskiej. Przypomniano najważniejsze wydarzenia związane z Konstytucją 3 Maja. Podczas lekcji pojawiły się krótkie ćwiczenia, łamigłowki o tematyce tego święta, a korytarze szkolne zdobiły gazetki w barwach narodowych biało-czerwonch.
Z okazji Święta Trzeciego Maja odbył się również konkurs ortograficzny.
Gratulacje dla laureatów:
klasy 4 - 6
1 miejsce: Weronika Lulla 4b
2 miejsce: Jakub Maciejewski 5b
3 miejsce: Aleksander Zalewski 6b
klasy 7 - 8
1 miejsce: Marcelina Tadajewska 8b
2 miejsce: Michalina Podleś 8a
3 miejsce: Rozalia Smołucha 8a
Informacje: A.Drozdowska
Zdjęcia: A.Masłowska
Dodała: A.Masłowska
Uczniowie klas 1-3 uczcili rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.Klasy 2a i 2c przedstawiły krótką historię powstania w 1791 r. Konstytucji, która była pierwszą w Europie " Ustawą Rządową".Uczniowie recytowali wiersze, śpiewali piosenki, zatańczyli "Krakowiaka". Na koniec wszyscy odśpiewali 4 zwrotki hymnu "Jeszcze Polska nie zginęła..."
Informacja: G. Wesołowska
Zdjęcia: A. Wiza B.Rębacz
Dodała: A. Wiza
Dzieci i młodzież z naszej szkoły w sobotę 22 kwietnia 2023 roku wybrali się wraz z ks. Pawłem, panią Mariolą Żmudą oraz katechetką Urszulą Machaj na wycieczkę śladami błogosławionego księdza Stefana Wincentego Frelichowskiego.
Udaliśmy się do bazyliki konkatedralnej w Chełmży, gdzie błogosławiony przyjął chrzest, pomodliliśmy się przy Jego ołtarzu i relikwiach. Z radością przechadzaliśmy się uliczkami, którymi chodził Błogosławiony, zobaczyliśmy dom rodzinny Wicka, przy którym zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie.
Z rodzinnej Chełmży udaliśmy się do kościoła pw.Wniebowzięcia NMP w Toruniu, w którym posługiwał jako wikariusz aż do aresztowania przez Niemców. Gościliśmy też w Wyższym Seminarium Duchownym Diecezji Torunskiej. Bylo to radosne spotkanie z klerykami w izbie poświęconej pamięci Wicka. Zostaliśmy również oprowadzeni po Seminarium przez księdza Pawła oraz kleryków. W kaplicy seminarium uczestniczyliśmy we Mszy świętej, którą odprawił ks.Paweł. Mogliśmy zobaczyć i uklęknąć na klęczniku przy którym modlił się św Jan Paweł II, kiedy odwiedził Toruń 7 czerwca 1999 roku i beatyfikował ks. Frelichowskiego. Przy pomniku wraz z klerykami zaśpiewaliśmy hymn ku czci Błogosławionego i tutaj podziękowaliśmy za gościnność i wspólny czas.
Na zakończenie odwiedziliśmy też w modlitwie i zadumie Fort 7.
W wyjeździe brali udział uczniowie klas 4,5,6 i kilku z klas 8 i 7, którzy są zaangażowani w Kole Misyjnym, Caritas i wspierają dzieła wolontariatu.
Dziękujemy za pięknie spędzony wspólny czas z drugim człowiekiem- ubogaceni duchowo powróciliśmy do naszych domów.
Informacja i zdjęcia: U. Machaj
Dodała: A. Wiza
Uczniowie na zajęciach indywidualnych wzięli udział w turnieju "Czytanie ze zrozumieniem".📖📚
Mistrzami w swoich kategoriach zostali:
🏅Gaja Babkiewicz
🏅Krystian Cierzniakowski
🏅Martyna Wierzbicka
🏅Patryk Zagacki
Gratulujemy 🤝🤗
Akcja zorganizowana była w związku z trwającym w marcu Tygodniem Mózgu.🧠🤯
Organizator: Emilia Jacher
W miniony piątek klasy 5a, 5b i 6b wybrały się do Chełmżyńskiego Domu Kultury na spektakl pt. "W krainie mitów". 🎭
Uczniowie z uwagą przyglądali się grze aktorskiej i rozpoznawali mity poznane na lekcjach języka polskiego.
Dodatkową atrakcją wycieczki był spacer wzdłuż jeziora.🌊
☀️Pogoda nam sprzyjała dlatego wybraliśmy się na lody.🍦🍨
To był ciekawy i wesoły dzień. Zobaczcie sami.
Opiekunowie: B. Białecka-Świniarska, A. Drozdowska, E. Jacher, M. Maćkowski, A. Podzielna, B. Topolewska
Informacja i zdjęcia: E. Jacher
Dodała: E. Jacher
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Unisławiu: Zuzanna Belzyt, Natalia Bulinska, Julia Stanisławska i Patryk Turno w dniu 21 kwietnia wzięli udział w Międzyszkolnym Konkursie Piosenki w Języku Angielskim organizowanym przez ZS nr 2 im. Adama Mickiewicza w Chełmnie. 🎤🎶👩🎤👨🎤🧑🎤
Głównym celem konkursu było motywowanie dzieci i młodzieży do doskonalenia umiejętności językowych oraz prezentacja uzdolnień językowych i wokalnych.
Wszyscy spisali się na medal! Wspaniale zaprezentowali swoje talenty wokalne i językowe i zostali wysoko ocenieni przez Jury.
🥇Julia Stanisławska z klasy 8a została wyróżniona 1 miejscem.
🥈Natalia Bulinska z klasy 8a zajęła 2 miejsce.
Serdecznie gratulujemy Całej Czwórce uczestników!
Nasi uczniowie zaprezentowali się w następującym repertuarze:
Zuzanna Belzyt: Everything I wanted- Billie Eilish.
Natalia Bulinska: Michelle- Sir Chloe.
Julia Stanisławska: Where's my love- SYML.
Patryk Turno: I can't help falling- Elvis Presley.
Duet: Natalia Bulinska i Julia Stanisławska: Back to black- Amy Winehouse.
Dziękujemy Zosi Kosińskiej z klasy 3 LO w Unisławiu za pomoc w przygotowaniu uczniów do konkursu! ❤️
________
A. Cichoracka
Informacja i zdjęcia: A. Cichoracka
Dodała: E. Jacher
Nasze licealistki odebrały dziś dyplomy i nagrody z eliminacji powiatowych Ogólnopolskiego Konkursu Plastycznego "Zapobiegajmy pożarom".
Oficjalne wręczenie odbyło się w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Chełmnie.
1 miejsce: Róża Cieślak
2 miejsce: Weronika Głowacka
3 miejsce: Zuzanna Jabłońska
Brawo!!!
Informacja i zdjęcia: J. Chrobak-Jankierska
Dodała: E. Jacher
Dzisiaj w Komendzie Powiatowej Straży Pożarnej w Chełmnie odbył się powiatowy etap Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej.
Naszą szkołę reprezentowali:
Kategoria 1-4 Zofia Piekarczyk
Kategoria 5-8 Nikodem Oleksy, Fabian Olech
Kategoria LO I SBr Weronika Głowacka i Jakub Gesing.
Do etapu wojewódzkiego dostali się: Zofia Piekarczyk i Nikodem Oleksy.
Zatem 29 mają trzymamy kciuki, bowiem uczniowie nasi jadą do Ciechocinka na etap wojewódzki.
Gratulujemy
Informacja i zdjęcia: J. Chrobak-Jankierska
Dodała: E. Jacher
W ramach obchodów Dnia Ziemi uczniowie przygotowali przedstawienie oraz plakaty przedstawiające planety układu słonecznego.🪐🌎
Zapraszamy do fotorelacji.
_____
Zespół Nauczycieli Przedmiotów Matematyczno-Przyrodniczych
Zdjęcia: E. Jacher, J. Wiśniewska, A. Wiza
Dodała: E. Jacher
Patryk Zagacki podczas zajęć rewalidacyjnych przesadzał zielistkę, którą posadził w zeszłym roku. Zobaczcie z jakim zaangażowaniem wykonywał tę pracę.
Informacja i zdjęcia: B. Sawina
Dodała: E. Jacher
We wtorek 18 kwietnia biblioteka gościlła Grażynę Bąkiewicz – historyka, pedagoga, autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W spotkaniu zorganizowanym we współpracy z Biblioteką Publiczną wzięli udział uczniowie z klasy siódmiej i ósmej z opiekunami. Pisarka w ciekawy sposób opowiadała młodzieży o swoim życiu, początkach kariery literackiej, pracy nauczyciela historii oraz o swoim warsztacie pisarskim. Mówiła skąd czerpie inspiracje do pisania swoich książek.
Podczas spotkania autorka skupiła swoją uwagę na powieściach dla nastolatków i książkami historycznymi. Większość jej opowieści jest prawdziwa, fakty historyczne są często urozmaicone licznymi ciekawostkami, których czytelnicy nie znajdą w podręcznikach. Krótkie omawianie niektórych pozycji przez autorkę (napisała ich ok. 40) spowodowały chęć bliższego poznania jej książek. Na zakończenie pani Grażyna otrzymała od nas podziękowanie, a chętni mogli zakupić wybraną pozycję i otrzymać autograf pisarki.
dodała: T. Laszkiewicz
Zobacz NIEBO KOPERNIKA!
Multimedialna opowieść poświęcona obserwacjom astronomicznym Mikołaja Kopernika jest treścią cyklu spotkań, które zaplanowano z okazji Roku Kopernika w województwie kujawsko-pomorskim. Jej autorem jest Piotr Majewski - autor „Radia Planet i Komet” w Polskim Radiu PiK, popularyzator astronomii, członek Rady Programowej projektu ASTROBAZA-KOPERNIK, Mistrz Mowy Polskiej, który odwiedzi 14 miejscowości, gdzie znajdują się kujawsko-pomorskie Astrobazy.
ZAPRASZAMY
21 kwietnia 2023 godz.17.00
Zespół Szkół w Unisławiu
Temat - wbrew pozorom - nie jest specjalnie znany i rozpowszechniony. Powszechnie znane są bowiem efekty badań prowadzonych przez naszego uczonego, czyli heliocentryczna budowa Układu Słonecznego. Dla stworzenia swojej teorii Kopernik musiał przeprowadzić szereg obserwacji. W jaki sposób? Jakimi narzędziami? Jakie obiekty śledził największy astronom wszech czasów? Jak wyglądało niebo w czasach Kopernika? Odpowiedzi na te pytania przynosi opowieść Piotra Majewskiego .
Oficjalnie Mikołaj Kopernik zanotował kilkadziesiąt obserwacji, jednak przeprowadził ich o wiele więcej. Są wśród nich zaćmienia Słońca i Księżyca, zakrycia i koniunkcje planet, a także komety, których nasz uczony śledził przynajmniej kilka; jedną z nich była późniejsza słynna kometa Halleya. Jak mogła wyglądać widziana oczami Kopernika - warto zobaczyć! Przy okazji zobaczymy też obiekt, którego uczony ponoć nigdy nie oglądał. To pierwsza z planet Układu Słonecznego - Merkury.
Z obserwacjami prowadzonymi przez naszego największego astronoma wiąże się kilka innych zagadek i fascynujących historii, jak np. zakrycie gwiazdy Aldebaran przez Księżyc 09 marca 1497 roku. Było to pierwsze zjawisko zanotowane i opisane ręką Kopernika, ale... opis niekoniecznie zgadza się z faktycznym przebiegiem zakrycia. Dlaczego? Odpowiedzi szukamy w ramach prelekcji pt. "Niebo Kopernika".
Jej autor dociera też do źródeł astronomicznej pasji Mikołaja Kopernika. Dotąd jest to właściwie nieznana i niezbadana ścieżka biografii uczonego. Wiemy tylko, że urodził się w Toruniu, tam chodził do szkoły, dalej kształcił się prawdopodobnie w Chełmnie, zaś fakty z życia Kopernika pojawiają się dopiero w okresie studiów w Krakowie i we Włoszech. A co działo się wcześniej...? Piotr Majewski podąża śladem tej zagadki, badając katalog zjawisk na niebie gwiaździstym w końcówce XV wieku i zestawiając je z faktami historycznymi. Wynik tego porównania jest zaskakujący i prowadzi m.in. do zaćmienia Słońca, którego świadkami w Toruniu najpewniej byli: król Polski i wielki mistrz zakonu krzyżackiego, a działo się to na oczach 12-letniego Mikołaja Kopernika.
Barwną, 45-minutową opowieść wypełniają liczne animacje, grafiki, mapy nieba, a także astrofotografie. Są one ilustracją spotkania prowadzonego na żywo.
Projekt "Niebo Kopernika" startuje w kwietniu, a zakończy się w listopadzie br. Partnerem głównym jest Województwo Kujawsko-Pomorskie. Patronat medialny sprawują: „Urania” oraz Polskie Radio PiK.
Nauka może być przyjemna i …smaczna. Zobaczcie jaki sposób na zapamiętanie roli i składników krwi wykorzystali uczniowie klasy czwartej: Alicja, Martyna i Wiktor.
Informacja: A. Podzielna
Dodała: E. Jacher
Klasa 2c i 3b udała się do Teatru Baj Pomorski na spektakl "Jaś i Małgosia", aby spotkać się z najbardziej znanymi postaciami braci Grimm. Aktorzy pobudzali naszą wyobraźnię poprzez stworzenie odpowiedniej atmosfery. A na końcu stanęliśmy przed dylematem, czy skusić się na cukierek otrzymany od Baby Jagi... Wybór, tak jak w życiu, należał do nas...
Informacja i zdjęcia: H. Bagrowska
Dodała: A. Wiza
🌍Wczoraj cały świat, a dziś nasza szkoła obchodziła Dzień Świadomości Autyzmu.
💙 Z tej okazji w szkole można znaleźć plakaty i gazetki mówiące o zachowaniu osób z autyzmem. Czego się boją, co im przeszkadza, czego nie lubią.
💙 Uczniowie klas 4-8 razem z wychowawcami wzięli udział w niebieskim wyzwaniu. Każda klasa przygotowała jedną literkę w kolorze niebieskim, które razem utworzyły hasło mówiące o tolerancji.
💙 Wśród uczniów klas piątych zostały przeprowadzone lekcje uświadamiające czym jest autyzmu i z czym muszą mierzyć się osoby w spektrum.
💙 Piątoklasiści już wiedzą, że autyzm to nie choroba. To zaburzenie, które wprowadza zmysły w błąd. Nie jest to ani lepsze, ani gorsze - poprostu inne.
Organizacja, informacja i zdjęcia: E. Jacher
Dodała: E. Jacher
2 kwietnia na całym świecie obchodzony jest Światowy Dzień Świadomości Autyzmu, który został ustanowiony przez ONZ. Głównym przesłaniem tego dnia jest podnoszenie świadomości społecznej na temat spektrum autyzmu. Nasza szkoła również włączyła się w akcję na znak solidarności z osobami autystycznymi.
Autyzm to całościowe zaburzenie rozwoju dziecka związane z nieprawidłową pracą mózgu. Osoby dotknięte autyzmem mają problemy z komunikacją, postrzeganiem świata czy prawidłowym rozumieniem relacji społecznych. My, jako społeczeństwo, musimy sobie uświadomić, że nie jest to ani lepsze ani gorsze spojrzenie na świat.
Jest po prostu inne!
W naszej szkole również obchodzimy Światowy Dzień Świadomości Autyzmu. Zorganizowano zajęcia poświęcone tematyce autyzmu, były pogadanki, gazetki ścienne, plakaty i ćwiczenia.
Klasy 1 Szkoły Podstawowej wzięły również udział w MARSZU SOLIDARNOŚCI Z AUTYSTAMI. Za pomoc dziękujemy Pani Monice Lulli i wychowawczyniom klas 1.
Oraganizatorki:
A.Masłowska, B.Rębacz, A.Wiza
Gazetka: E.Jacher, A.Masłowska, A.Wiza
Informacje i zdjęcia: A.Masłowska, B.Rębacz, A.Wiza
Już za chwilę święta...🐣🐰
Z tej okazji dzieci ze świetlicy i kl. 5b pod opieką p. Emilii Jacher przygotowały piękne kartki wielkanocne.
🐰 Część z nich trafiła z życzeniami od Szkolnego Koła Caritas do podopiecznych Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej.
🐣 Pozostałe kartki delegacja dzieci wręczyła dziś seniorom podczas spotkania Koła Emerytów i Rencistów.
😊Uczniowie otrzymali słodki upominek od seniorów ❣️
Poniżej zdjęcia z przygotowań kartek😀
Zdjęcia i informacja: E. Jacher
Dodała: E. Jacher
Plakat: E. Jacher
Dodała: E. Jacher