Dnia 6 czerwca klasa 8b poznawała historię regionu w plenerze, rajd Góra św. Wawrzyńca - rynek w Chełmnie odbył się w nie tylko w wakacyjnej atmosferze i pogoda była zdecydowanie wakacyjna.
Cecylia Ogrodnik
Aleksandra Masłowska
Informacja: C.Ogrodnik
Zdjęcia: A.Masłowska
Dziś, w trosce o bezpieczeństwo uczniów, przeprowadzony został próbny alarm pożarowy, połączony z ewakuacją uczniów, nauczycieli oraz pracowników z budynku szkoły.
Celem tych ćwiczeń było uświadomienie, jak należy się zachować w sytuacji zagrożenia. Cała akcja przebiegła bardzo sprawnie i zgodnie z zasadami postępowania w czasie niebezpieczeństw.Nad akcją czuwała nasza niezawodna, unisławska Ochotnicza Straż Pożarna. Dziękujemy! 🔥
Dobiegają końca prace nad filmem, w którym epizod zagrał Ignacy Zalewski uczeń kl.2b. Efekt końcowy będzie można zobaczyć już w lipcu w Domu Kopernika w Toruniu oraz na platformie YouTube.
Film opowiada historię 12 letniej dziewczynki, którą zaintrygowała moc cyrkla Mikołaja Kopernika. Postanowiła go odnaleźć i rozszyfrować tajemnice jego mocy, która pomogła astronomowi wstrzymać słońce i ruszyć Ziemię.
Gratulacje!!!
Krótka fotorelacja z planu filmowego.
Informacja: U. Leba
Dodała: A. Wiza
Informacja: U. Leba
Zdjęcia: U. Leba, A. Wiza
Dnia 12 czerwca Gminna Biblioteka Publiczna i Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół zorganizowała konkurs czytelniczy.
Uczestniczący w konkursie uczniowie, wybrani wcześniej przez polonistów i wychowawców, z klas I-VIII w poszczególnych szkołach podstawowych w gminie, czytali wylosowany fragment tekstu bez przygotowania.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury w 3-osobowym składzie: Iwona Górniak-Wróbel z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmnie, Małgorzata Kowalska - Gminna Biblioteka Publiczna w Unisławiu i Teresa Laszkiewicz z Biblioteki Szkolnej ZS w Unisławiu wyłoniła zwycięzców.
„Mistrzem Pięknego Czytania” zostali w kategoriach:
klas I – Jakub Żmuda
klas II – Lena Palmowska
klas III – Zofia Cichoracka Unisław
klas IV– Maja Woźniak Unisław
klas V – Zofia Szerbart Unisław
klas VI – Zuzanna Kawalec
klas VII – Tomasz Dziedzic Unisław
klas VIII – Julia Stanisławska Unisław
II miejsca zajęli w kategoriach:
klas I – Maria Kulig Unisław
klas II –Natasza Bartkowska Unisław
klas III – Sandra Błażejewska
klas IV – Tomasz Pieńczewski
klas V – Jakub Maciejewski Unisław
klas VI – Klaudia Jagielska Unisław
klasa VIII – Martyna Bruska
III miejsca zajęli w kategoriach:
klas I Damazy Sala Unisław
klasa II Laura Lipowska – Unisław
klas III Natalia Bielecka
klas IV Weronika Lulla – Unisław
klas V Dominika Dondalska
klas VI Dominika Baca
klas VIII Kacper Kampiński
Ponadto naszą szkołę reprezentowali uczniowie Jan Kurdynowski I, Robert Urbański z kl. IV, Stanisław Startek z kl. VI, Hanna Wolińska z kl.VIII.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!!!
dodała: Teresa Laszkiewicz
Dziś w Świeciu odbyły się Kujawsko-Pomorskie Igrzyska Młodzieży Szkolnej w Lekkiej Atletyce.
Reprezentant naszej szkoły, Patryk Turno został wicemistrzem województwa w pchnięciu kulą uzyskując odległość 11,7 m!
Jest to ogromny sukces!
Gratulujemy 😀
Zdjęcia: A. Piekarczyk
Dodała: E. Jacher
Zuzanna Maciejewska, Wiktor Stelmachowicz oraz Michalina Podleś w dniu 05 czerwca reprezentowali naszą szkołę w XVIII Powiatowym Konkursie Ortograficznym ,,O Pióro Starosty Chełmińskiego" w Starogrodzie.
Dyktanda były niełatwe, trudności ortograficzne różnorodne. Wszyscy uczestnicy dzielnie walczyli z zawiłościami naszej ortografii i interpunkcji.
W kategorii klas I- III:
2 miejsce zdobyła Zuzanna Maciejewska - kl. IIIb.
W kategorii klas VII- VIII również 2 miejsce zdobyła Michalina Podleś- kl. VIIIa.
Serdecznie gratulujemy laureatom oraz wszystkim uczestnikom ortograficznych zmagań.
Informacja i zdjęcia: Ewa Wiśniewska
Informacja i zdjęcia: Ewa Wiśniewska
Dodała: Emilia Jacher
Dnia 31-go maja, klasy IVa i IVb wyruszyły po przygodę do Family Parku w Bydgoszczy.
Labirynt, zjeżdżalnie, strzelanie armatkami, autka i ścianka wspinaczkowa to niektóre z zaliczonych dzisiaj atrakcji.
W drodze do Bydgoszczy, uczniowie zaznajomili się z ciekawostkami dotyczącymi Zespołu Parków Krajobrazowych nad Dolną Wisłą.
W drodze powrotnej Dzieci sprawdziły swoją pamięć w quizie z nagrodami 😊
Opienkunowie: Karolina Leśniak, Joanna Lewandowska, Aleksandra Masłowska
Informacja i zdjęcia: K. Leśniak
Dodała: E. Jacher
29 maja w Ciechocinku odbyły się wojewódzkie eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej. 🚒🧑🚒
Nasz powiat reprezentowali:
Zofia Piekarczyk w kategorii klas I-IV
oraz Nikodem Oleksy w kategorii klas V-VIII.
Zmagania były bardzo trudne, dwuetapowe. Po pierwszym etapie pisemnym Zofia Piekarczyk zakwalifikowała się do etapu ustnego. Uzyskała 5 miejsce w województwie w swojej kategorii. 👏👏💪
Bardzo gratuluję udziału na wysokim szczeblu. Wierzę, że za rok znowu zajdziemy tak daleko, może nawet staniemy na podium😊 🤞🤞
Informacja i zdjęcia: J. Chrobak-Jankierska
Dodała: E. Jacher
Praga przywitała nas słońcem, urzekła pięknem, a także nakarmiła smaženýem sýrem s hranolkami i ovocnémi knedlíkami 🤩
Informacja i zdjęcia: A. Karczewska
Dodała: E. Jacher
Wczoraj Wrocław, dziś Praga!
Zmęczenie długą trasą resetowaliśmy nad przepięknym potokiem Bystrzycy🌿
Informacja i zdjęcia: A. Karczewska
Dodała: E. Jacher
30 maja 2023r. kl.2a i kl.2b zwiedziły wystawę Tony Cragga w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu.
Wystawa rzeźby i prac na papierze zgromadziła 53 w większości wielkoformatowe rzeźby, zrealizowane w różnych technikach, oraz 125 rysunków, grafik i akwarel artysty.
Zwiedzanie wystawy połączone było z zajęciami warsztatowymi dla dzieci.
Zapraszamy na krótką fotorelację.
Informacja i zdjecia: U. Leba
Dodała: A.Wiza
Z okazji Święta Mamy uczniowie kl.2b przygotowali niespodziankę.
W marcu sadzili kwiatki. W kwietniu je pielęgnowali i podlewali, by w maju wręczyć i złożyć Najserdeczniejsze Życzenia swoim najukochańszym mamom.
Informacja i zdjęcia: U. Leba
Dodała: A. Wiza
18 maja klasa 6a i 6b odwiedziły Muzeum Zamkowe w Malborku. Wraz z przewodnikiem uczniowie poznawali i utrwalali wiedzę na temat dziejów zamku i samego zakonu. Zaciekawiła nas także wystawa bursztynu i białej broni. Pogoda dopisała, humory także.
Joanna Lewandowska
Cecylia Ogrodnik
Agnieszka Podzielna
Barbara Rębacz
Dodała: A.Masłowska
W poniedziałek 22 maja klasa 7a poznawała historyczne i przyrodnicze walory naszej okolicy. Na początek - lekcja historii przeprowadzona na Górze św. Wawrzyńca w Kałdusie, niezwykle ważnym miejscu, dla historii nie tylko naszego regionu. Odkrycia archeoloczne dokonane pod koniec ubiegłego wieku pozwoliły na ustalenie, że w tym miejscu w I połowie XI wieku wybudowano wczesnoromańską kamienną bazylikę o długości 37 metrów i szerokości 17, co stawia Chełmno w rzędzie największych ośrodków wczesnopiastowskich. Oczywiście trzeba użyć wyobraźni, ponieważ obecnie wykopalista zostały zasypane.Spacerkiem przeszliśmy na chełmiński rynek - lody były zasłużoną nagrodą.
Cecylia Ogrodnik
Ewa Wiśniewska
Dodała: A.Masłowska
W ramach poznawania historii regionalnej klasa 6b uczestniczyła w lekcji historycznej na Górze św. Wawrzyńca dotyczącej prehistorii naszej okolicy oraz lekcji muzealnej poprowadzonej przez panią Annę Grzeszną Kozikowską w chełmińskiej Farze. W czasie tych zajęć poznaliśli szczegółowo czasy XVII wieku w Chełmnie, w tym oblężenia w czasie Potopu szwedzkiego, sarmackich portretów trumiennych oraz relikwii św. Walentego, to dzięki nim Chełmno jest znane dzisiaj jako miasto zakochanych.
Informacja: C.Ogrodnik
Zdjęcia: A.Podzielna
Dodała: A.Maslowska
16 maja biblioteka szkolna gościła autora okołu dwustupięćdzisięciu książeczek dla dzieci pana Wiesława Drabika. Nasz gość to wspaniały gawędziarz sypiący rymami jak z rękawa. Miał wspaniały kontakt z naszymi drugoklasistami, uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu: chętnie odpowiadali na pytania, rozwiązywali zagadki, słuchali opowieści pisarza. Najbardziej aktywni zostali nagrodzeni książkami.
To kolejne spotkanie autorskie, które odbyło się dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną w Unisławiu, dziękujemy!
dodała: Teresa Laszkiewicz
12 maja uczniowie klasy 2b uczestniczyli w wycieczce do gospodarstwa rolnego państwa Bojanowskich w Stablewicach. Celem wycieczki było pogłębienie wiedzy na temat hodowli, pielęgnacji krów, opieki nad nimi, uprawy roli i poznanie nowoczesnego parku maszyn rolniczych. Dzieci miały okazję degustować mleko prosto od krowy. Poznały zdrowe produkty wyrabiane z mleka. Pan Marcin oprowadził nas po gospodarstwie i bardzo interesująco opowiadał o pracy na roli przy wykorzystaniu nowoczesnych maszyn rolniczych.
Pogoda w tym dniu dopisała, więc mogliśmy również aktywnie spędzić czas na zabawie w parku. Atmosfera podczas wycieczki była bardzo miła i wszyscy czuliśmy się swobodnie. Do szkoły wróciliśmy w wyśmienitych humorach, bogatsi o nowe doświadczenia.
Wycieczka była bardzo udana i z pewnością na długo pozostanie w naszej pamięci.
Serdecznie dziękujemy Państwu Bojanowskim za miłe przyjęcie i poświęcony czas.
Informacja i zdjęcia: U. Leba
Dodała: A. Wiza
W sobotę 13 maja 2023 dzieci i młodzież wraz z opiekunami: księdzem Pawłem Maciejko i katechetką Urszulą Machaj wzięli udział w pieszej pielgrzymko-wycieczce do Trzebcza.
Już od lat organizowane są takie wyjścia, aby poznać elementy historii regionu poprzez odwiedzenie budowli sakralnych, poznanie historii kościoła w Trzebczu, wydarzeń i osób związanych z regionem oraz kościołem, a także ich znaczenia dla kultury regionu. Zwiedzanie Trzebcza rozpoczęliśmy od modlitwy przy figurce św.Jozefa. Wędrując wśród pomników przyrody zatrzymaliśmy się, aby zobaczyć stare, zabytkowe czworaki, kuźnię oraz rzadcówkę i dworek Slaskich, ostatnich wlaścicieli Trzebcza. Poprzez piękny park przeszliśmy do gotyckiego kościoła pw Wniebowzięcia NMP w Trzebczu. Tam powitał nas ks Proboszcz Mariusz Malinowski, który przedstawił historię kościoła i parafii. Pokłoniliśmy się Matce Bożej Trzebskiej i w nabożeństwie majowym zawierzyliśmy oraz podziękowaliśmy za piękny czas. Zapaliliśmy znicz, pomodliliśmy się przy tablicy pamiątkowej dotyczącej osób które zginęły podczas II wojny światowej. Zobaczylismy krypty pod kościołem, gdzie znajdują się trumny dziedziców majątku Trzebcz Szlachecki. Mogliśmy rownież zobaczyć pamiątkową, piękną figurę Matki Bożej, którą Niemcy zniszczyli a mieszkańcy zebrali i uchronili. Po wojnie ją zrekonstruowano i umieszczono we wnęce wschodniego szczytu kościoła gdzie znajduje się do dziś. Po uczcie duchowej udaliśmy się do ogrodów przy plebani, aby wspólnie z księżmi zasiąść do stołu. Mogliśmy się posilić, bowiem czekały na nas kiełbaski z grilla i domowe ciasta. Po wspólnym biesiadowaniu. skorzystalismy z możliwości rekreacji na na placu zabaw i gry w piłkę. Podziękowaliśmy za gościnność, za wspólny czas i pełni wrażeń autokarem powróciliśmy do Unisławia.
Informacja i zdjęcia: U. Machaj
Dodała: A. Wiza
8 maja 2023r. uczniowie z klas 2b i 3a pojechały na wycieczkę do Torunia. Zwiedzały Teatr im. Wilama Horzycy. Podczas spaceru dzieci poznały historię teatru, usłyszały teatralne ciekawostki i zajrzały do miejsc niedostępnych dla widzów. Obejrzały salę prób aktorskich, zwiedziły pracownię krawiecką, by zobaczyć, jak powstają kostiumy, które oglądamy na scenie. Zwiedzanie zakamarków teatru uzupełniły wesołe działania warsztatowe. Po zwiedzaniu teatru zjedliśmy przepyszne lody.
Informacja i zdjęcia: U. Leba
Dodała: A. Wiza