6. 06.2014r.
Dziś efekt swojej pracy przedstawiła grupa uczniów z klasy Va: Adam Rezmer, Ewelina Troszyńska, Weronika Jagielska, Krystian Zieliński i Aleksandra Turno.
Uczniowie wybrali temat: ,,Wygląd i zabudowa średniowiecznego miasta”.
Wykonali oni makietę średniowiecznego miasta. Wszyscy oglądaliśmy ją z podziwem, elementy zabudowy miasta zostały odtworzone z dużą precyzją.
Prezentacja pracy na ocenę celującą! Szczególnie wyróżnił się tu Adam Rezmer, który dokładnie omówił zabudowę miasta i funkcje wszystkich budowli, wskazując - oczywiście - każdy element na makiecie.
Brawo uczniowie!
Tekst – Bożena Kamińska Zdjęcia w Albumie - Klaudia Kryczka kl.Va
5.06.2014r. kolejny już raz uczniowie szkół podstawowych rywalizowali o tytuł Mistrza Ortografii w Powiatowym Konkursie Ortograficznym "O Srebrne Pióro Starosty Powiatu Chełmińskiego".
Konkurs pod patronatem Starosty Powiatu Chełmińskiego, który ufundował cenne nagrody, gościł w Zespole Szkół w Starogrodzie.
Naszą szkołę podstawową odważnie reprezentowali uczniowie: Adrian Czyżniewski z kl. IIIa i Krzysztof Pałucki z kl. Va, których do konkursu przygotowywały nauczycielki: Mariola Żmuda i Anna Drozdowska.
W niełatwych zmaganiach ortograficznych w kategorii klas IV-VI SP najlepszym okazał się właśnie Krzysztof Pałucki, nasz piątoklasista i tym samym zdobył tytuł MSTRZA ORTOGRAFII 2014. Szczęśliwemu zwycięzcy nagrodę wręczała reprezentująca Starostę - Pani Dorota Ćwik – Naczelnik Wydziału Oświaty, Zdrowia, Kultury i Sportu Starostwa Powiatowego w Chełmnie
Gratulujemy obu chłopcom, ich rodzicom i nauczycielkom oraz życzymy dalszych sukcesów!
Tekst i zdjęcia - Anna Drozdowska, Barbara Świniarska
Odbyło się spotkanie dla rodziców uczniów pn. "Zagrożenie dzieci i młodzieży narkotykami a rola rodziców w zapobieganiu tragediom".
Zaproszona przez dyrekcję szkoły terapeutka z Kujawsko-Pomorskiego Oddziału Towarzystwa Rodzin i Przyjaciół Dzieci Uzależnionych "Powrót z U" - Pani Izabela Przygoda - zprezentowała multimedialnie przyczyny sięgania po używki i sposoby rozpoznawania u swojego dziecka przejawów eksperymentowania ze środkami psychoaktywnymi. Radziła, jak spokojnie i rzeczowo zachować się w trudnej sytuacji odkrycia tych eksperymentów u swojego dziecka i z pomocy których instytucji specjalnie do tego powołanych można skorzystać. Każdy uczestnik spotkania otrzymał materiały do przemyśleń w domu.
Takie materiały są dostępne w gabinecie pedagoga szkolnego dla wszystkich, którzy nie mogli być obecni na spotkaniu, a są zainteresowani tym problemem. Zapraszamy!
Tekst i zdjęcia - Barbara Świniarska
Kacper Zając z klasy IIb SP stawał w szranki II edycji konkursu organizowanego przez Lokalną Grupę Działania "Zakole Dolnej Wisły" i podczas IV Jarmarku i Festiwalu Kultury Dawnej w Czarżu 7 czerwca 2014r. został uznany za najmodniejszego rycerza XXI wieku. Jego zbroja nie tylko odpowiada najnowszym trendom fashion, ale wykorzystuje materiały z recyklingu do ochrony w potyczkach tuniejowych. Ponadto niezwykle starannie wykonana zachowuje wierność historyczną. Gratulujemy pomysłowości i odwagi na wybiegach!
Tekst - Barbara Świniarska
Nabór elektroniczny do szkół ponadgimnazjalnych trwa. Jeśli jeszcze tego nie zrobiliście, wejdźcie na następujące strony:
dla szkół w Bydgoszczy https://bydgoszcz.edu.com.pl/Kandydat/kseon.php
dla szkół w Toruniu https://torun.e-omikron.pl/omikron-parents/main.action
zalogujcie się do systemu rekrutacji według podanych tam zasad.
A może do LO lub ZSZ w Unisławiu? Zapraszamy!
Pedagog szkolny - Barbara Świniarska
W dniach od 1 do 8 czerwca odbywa się już po raz XIII Ogólnopolski Tydzień Czytania Dzieciom. Jest to kampania społeczna prowadzona przez Fundację ABC XXI wieku, która wspiera zdrowie emocjonalne oraz mądre wychowanie dzieci i młodzieży poprzez działania edukacyjne i promocyjne. Hasło przewodnie tegorocznej akcji to: „Czytanie-mądra rzecz.”
Czytanie to skuteczna metoda wspierania wszechstronnego rozwoju dziecka i jego edukacji, dlatego w naszej szkole każdego roku organizujemy różne działania związane z promowaniem głośnego czytania dzieciom.
Więcej informacji na temat działania Fundacji ABC XXI na stronie www.calapolskaczytadzieciom.pl
Drodzy Rodzice, Dziadkowie, Nauczyciele, czytajcie dzieciom dla przyjemności 20 MINUT DZIENNIE. CODZIENNIE!
Niech Cały Unisław Czyta Dzieciom!
Tekst - Beata Sawina
Uczniowie klas piątych w ramach przedmiotu ,,historia i społeczeństwo” realizowali projekty edukacyjne na temat średniowiecznego miasta. Były to projekty krótkoterminowe. Uczniowie pracowali przez 2 tygodnie w grupach pięcio-osobowych realizując następujące tematy:
Mieszkańcy średniowiecznego miasta i ich zajęcia.
Władza w średniowiecznym mieście.
Wygląd i zabudowa średniowiecznego miasta.
Wśród średniowiecznych rzemieślników.
Jak ubierali się mieszczanie w czasach średniowiecza.
Swoje pomysły i pracę na każdym etapie konsultowali z nauczycielem przedmiotu – Bożeną Kamińską.
Dlaczego metoda projektu? Projekt daje szansę aktywnego zaangażowania się uczniów w proces nauczania. Uczniowie przez osobiste zaangażowanie zapamiętują znacznie więcej informacji, ale także uczą się, jak te informacje zdobywać, selekcjonować i oceniać. Zadania projektowe umożliwiają kształtowanie umiejętności społecznych: uczą pracy w grupie, samodzielności i odpowiedzialności. Projekt pozwala także poznać swoje predyspozycje i zdolności.
Jako pierwsi efekt swojej pracy przedstawili uczniowie z klasy Vb: Wiktoria Kornacka, Agata Burdak, Jakub Rydwelski, Miłosz Brzozowski i Mateusz Wróblewski.
Prezentacja tematu: ,,Mieszkańcy średniowiecznego miasta i ich zajęcia” miała formę pokazu.
Uczniowie wykonali księgę z kolorowymi ilustracjami, do których opracowali pisemne informacje.
Prezentacja wypadła świetnie, na ocenę celującą. Gratulujemy! Fotografie z prezentacji znajdziecie w Albumie.
Pracę można zobaczyć w sali historycznej - nr 53.
Tekst - Bożena Kamińska Zdjęcia - Wiktoria Cieślak kl. Vb
Spotkali się, żeby powspominać oraz podziękować tym, którzy przyczynili się do tego sympatycznego wyjazdu. Chcieli przeżyć jeszcze raz te spotkania, zabawy, tańce, rozmowy... Zobaczcie zresztą fotoreportaż z tego wydarzenia w Albumie.
Może w przyszłym roku pojedziecie z nimi, bo większość uczestników tej edukacyjnej wycieczki chce tam powrócić raz jeszcze!
Tekst i zdjęcia - Barbara Świniarska
ZAPRASZAMY
1. Organizator: Zespół Szkół w Unisławiu, Klub Imprez na Orientację "SKARMAT" przy SM "Na Skarpie" w Toruniu, Oddział Miejski PTTK im. M. Sydowa w Toruniu, Fundacja INTER-STAR
2. Komitet organizacyjny:
Kierownik imprezy: Justyna Gdaniec-Musiał
Sędzia główny: Wojciech Kluska
Budowniczy tras: Waldemar Fijor
Kierownik sekretariatu: Barbara Wojtyszyn
3. Termin i baza imprezy: 6 czerwca 2014 r. (piątek), Zespół Szkół w Unisławiu
4. Forma tras i kategorie:
1 etap dzienny w kategoriach:
TP – prosta trasa dla początkujących, bez ograniczeń wiekowych i liczby osób w drużynie
TF – trasa rodzinna, bez ograniczeń wiekowych, wszystkie osoby w drużynie z jednej rodziny.
* - liczba osób w drużynie łącznie z opiekunami nie może przekraczać 6
5. Program imprezy:
16:15 – 16:40 przyjmowanie uczestników w centrum imprezy
16:40 – 17:00 szkolenie i odprawa techniczna
17:00 start do etapów
18:30 – 19:00 zakończenie imprezy
6. Mapy: czarno –białe w skali 1 : 10 000
7. Zgłoszenia i wpisowe: Zgłoszenia (imię, nazwisko, kategoria) do dnia 05 czerwca 2014 roku przyjmuje:
Justyna Gdaniec – Musiał, Krzysztof Krause, Andrzej Piekarczyk
8. Świadczenia: Materiały startowe, potwierdzenie punktów do OInO i OTP, protokoły dla jednostek zgłaszających, inne nieujawnione.
9. Nagrody: Upominki i dyplomy dla najlepszych zespołów w poszczególnych kategoriach w dniu imprezy.
10. Uwagi końcowe:
Prezentacji projektów edukacyjnych gimnazjalistów ciąg dalszy.
Dziś swoje prace przedstawiały uczennice z klasy IIIA - Dominika Strzyżewska, Natalia Zawaryńska i Małgorzata Czechowska, które oceniającą projekt komisję w składzie: Hanna Medoń, Tomasz Trzeciakowski, Bogumiła Topolewska i Janusz Medoń, przeniosły prawie 3 tysiące lat wstecz do epoki żelaza. Udało im się przywołać tę zapomnianą, najdawniejszą historię okolicznych miejsc poprzez zapisy fotograficzne własnych wędrówek z Herbkiem - symbolem herbowym Unisławia.
Do sięgnięcia po tę właśnie tematykę zainspirowała dziewczęta Pani Hanna Medoń - pasjonatka historii, również w wymiarze lokalnym, która następnie sprawowała opiekę nad ich zespołem.
Jeśli chcecie dowiedzieć się, co odkrył w Grzybnie Herbek z dziewczętami, zajrzyjcie do biblioteki szkolnej, ponieważ tam na ludzi zaciekawionych światem czeka efekt twórców tego projektu - komiks wykonany na podstawie wędrówek z wszędobylskim Herbkiem. Polecamy!
Tekst i zdjęcia - Barbara Świniarska
Dnia 2 czerwca w klasach I-III został rozegrany po raz drugi turniej o tytuł ,,Mistrza warcabów ”. Najpierw wyłoniono zycięzców z poszczególnych klas, a w finale zagrano o mistrzostwo.
Mistrzem warcabów klas pierwszych został Mateusz Podosek z kl I a, klas drugich – Martyna Paduch z kl II a, a klas trzecich – Daniel Kusy z kl IIIa.
Konkurs przeprowadziły panie: Lidia Krajewska i Ewa Pałucka
Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów biorących udział w obozie szkoleniowym Euroweek na spotkanie podsumowujące, które odbędzie się w Auli Zespołu Szkół w Unisławiu dnia 5 czerwca o godzinie 17:00.
ZAPROSZENIE
Dyrektor Zespołu Szkół w Unisławiu zaprasza wszystkich rodziców uczniów na spotkanie nt.:
„Zagrożenia dzieci i młodzieży narkotykami a rola rodziców w zapobieganiu tragediom”,
które odbędzie się 11 czerwca 2014r. (w środę) o godzinie 16.00 w auli szkolnej.
W kontekście niedawnych wydarzeń z pobliskich miejscowości, których ofiarą padły całe rodziny i bliscy tragicznie zmarłych młodych ludzi eksperymentujących z używkami, pragniemy zadbać o to, by rodzice naszych uczniów uzyskali maksimum informacji, jak unikać takich sytuacji w swoim rodzinnym życiu. W związku z tym zaproszeni zostali specjaliści, którzy na co dzień zajmują się pracą w tej dziedzinie i najlepiej będą potrafili przedstawić tę problematykę oraz odpowiedzieć na pytania rodziców, jak uchronić swoje dzieci i ich kolegów od tragedii. Termin spotkania jest powiązany ze zbliżającymi się wakacjami – okresem większej swobody młodych a mniejszej kontroli dorosłych nad nimi, dlatego wydaje się właściwy.
Bardzo serdecznie zapraszamy
Dzieci z oddziału zerowego "Biedronki" w Dniu Dziecka pojechały na wycieczkę do Dąbrowy Chełmińskiej.
U Pani Beaty Tomaszewskiej odbyły się warsztaty pn. "Cztery pory roku w izbie przy piecu chlebowym". Dzieci wcieliły się w gospodynię i gospodarza oraz poznały życie dawnej wsi: mielenie ziarna, robienie masła, wyciąganie wody ze studni, pranie na tarkach, maglowanie, prasowanie, a szczególnie wypiek chleba. Na zakończenie warsztatów smakowały pyszny chleb z dżemem jabłkowym i kompot rabarbarowo-jabłkowy. Pełni nowych wrażeń i doświadczeń - wróciły do szkoły.
Tekst i zdjęcia - Urszula Leba i Barbara Świniarska
W poniedziałek - 2 czerwca - w grupie Jagódek z okazji Dnia Dziecka odbył się konkurs znajomości historyjek z opowiadań o Franklinie autorstwa Paulette Bourgeois i Brendy Clark.
Konkurs był podsumowaniem tegorocznej działalności Klubu Przyjaciół Franklina, w ramach którego dzieci słuchają, czytają, rozmawiają i wykonują prace plastyczne na temat żółwia Franklina i jego przyjaciół. A oto zwycięzcy:
I miejsce - Aleksandra Jasińska, II miejsce - Marcin Niewiadomski, III miejsce - Dorian Wyrzykowski.
Gratulujemy młodym miłośnikom literatury!
Tekst i zdjęcia - Katarzyna Firmanty i Barbara Świniarska
Organizowany przez Caritas Diecezji Toruńskiej z okazji Dnia Dziecka co roku festyn rodzinny "Bądźmy razem" odbył się tym razem 31 maja na terenie Aeroklubu Pomorskiego w Toruniu.
45 wolontariuszy z naszego szkolnego koła Caritas razem z 1500 innymi zaproszonymi miało okazję cieszyć się uczestnictwem w najrozmaitszych konkursach i zabawach, za co otrzymało nagrody i upominki. Ponadto każdy skorzystał z ciepłego posiłku podanego przez kleryków oraz posmakował pysznych słodyczy.
Atrakcjom nie było końca - 350 różnych niespodzianek czekało na entuzjastyczną młodzież. W końcu odbył się bieg dla mamy i wszyscy utworzyli dla niej wielkie serce, którego wielkość można było objąć fotoobiektywem dopiero z wysokości helikoptera!
Dzięki dofinansowaniu Księdza Proboszcza Marka Linowieckiego oraz opiece Pani Edyty Łysik, Pani Urszuli Machaj, Księdza Marcina Furmana pracujący cały rok wolontariusze świętowali w Toruniu. Bóg zapłać.
Tekst - Barbara Świniarska zdjęcia - Urszula Machaj
Już dotarły do nas tegoroczne wyniki zewnętrznego sprawdzianu uczniów klas VI SP, a są one niezłe!
Szczególnie widać to na tle gminy, powiatu, województwa i kraju.
Średni wynik |
||||
szkoły |
Gminy Unisław |
powiatu chełmińskiego |
województwa kujawsko-pomorskiego |
kraju |
25,41 |
24,49 |
24,15 |
25,02 |
25,82 |
Maksymalna ilość punktów, którą można było uzyskać za cały test – 40
Najwyższy wynik w naszej szkole uzyskał Kacper Orzechowski z klasy VIb – 38 pkt
W poszczególnych kategoriach standardów nasi uczniowie pokonali swoich rówieśników z województwa w korzystaniu z informacji i rozumowaniu. Czytają tak dobrze, jak wszyscy, a doganiają tych, którzy potrafią świetnie pisać i korzystać z wiedzy w praktyce.
standardy |
Czytanie (10pkt) |
Pisanie (10pkt) |
Rozumowanie (8pkt)
|
Korzystanie z informacji (4pkt) |
Wykorzystywanie wiedzy w praktyce (8pkt) |
szkoła |
7,63 |
5,44 |
4,88 |
2,71 |
4,76 |
woj. kujawsko-pomorskie |
7,64 |
5,57 |
4,35 |
2,65 |
4,81 |
Gratulujemy WSZYSTKIM - uczniom, ich rodzicom i nauczycielom! Życzymy zasłużonego wypoczynku podczas wakacji!
Tekst - Edyta Łysik i Barbara Świniarska