Rok szkolny 2024/2025
Teatrzyk w koszyczku
28 października Pani Bajarka opowiedziała naszym dzieciom z klas I-III bajkę „O babci, dziadku i leśnych zwierzętach”.
Historia dziadków i odwiedzających ich zwierzętach sarnie, zajączku, wiewiórce i ptaszku nie zawsze była radosna. W pewnym momencie w lesie podczas silnego, przenikliwego wiatru serduszka zwierząt poczuły przenikliwą moc zimna, stały się samolubne i nieżyczliwe.
Jednak wkrótce, zaniepokojony wielkim smutkiem dziadków ptaszek, znalazł szczęśliwe rozwiązanie tej ponurej sytuacji. Zwierzęta powróciły do dziadków i wszyscy postanowili, że ten chłód minął bezpowrotnie i że zawsze już będą blisko siebie.
https://zsunislaw.edupage.org/album/#gallery/1383
Rok szkolny 2023/2024
Gminny Konkurs Czytelniczy
Dnia 7 czerwca Gminna Biblioteka Publiczna i Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół zorganizowała konkurs czytelniczy.
Uczestniczący w konkursie uczniowie, wybrani wcześniej przez polonistów i wychowawców, z klas I-VIII w poszczególnych szkołach podstawowych w gminie, czytali wylosowany przez siebie fragment tekstu bez przygotowania.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury w 3-osobowym składzie: Justyna Zawadzka-Wójcik z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmnie, Edyta Smycz - Gminny Ośrodek Kultury i Małgorzata Kowalska - Gminna Biblioteka Publiczna w Unisławiu wyłoniła zwycięzców.
„Mistrzem Pięknego Czytania” zostali w kategoriach:
klas I – Iga Roszkowska - Unisław
klas II – Nikola Milczarek - Unisław
klas III – Lena Palmowska
klas IV – Amelia Czerzniakowska - Unisław
klas V– Emilia Strupowska - Unisław
klas VI – Olga Świniarska
klas VII – Zuzanna Kawalec
klas VIII – Tomasz Dziedzic - Unisław
II miejsca zajęli w kategoriach:
klas I – Zofia Górecka - Unisław
klas II – Maria Kulig - Unisław
klas III – Zofia Krawczyk - Unisław
klas IV – Zofia Sulej
klas V – Tomasz Pieńczewski
klas VI – Filip Lisewski - Unisław
Klas VII – Emilia Bystroń - Unisław
klasa VIII – Swietłana Kasiudyk - Unisław
III miejsca zajęli w kategoriach:
klas I - Franciszek Madej Unisław
klasa II - Jan Kurdynowski –Unisław
klas III - Marta Stelmachowicz - Unisław
klas IV - Helena Miętus – Unisław
klas V - Eryk Leśniak - Unisław
klas VI - Zofia Szerbart - Unisław
klas VII - Klaudia Jagielska – Unisław
klas VIII - Mateusz Filipek - Unisław
Ponadto naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Aleksandra Ciechacka, Lena Świć , Zofia Górecka, Pascal Pora z klas I, Aleksander Zawaryński, Damazy Sala, Nikola Drążyk z klas II, Maja Paliwoda, Laura Lipowska, Natasza Bartkowska z klas III, Lena Maćkowska, Maja Swiniarska z kl. IV, Karol Nowak, Nicola Wylangowska z kl. V, Zuzanna Heydrich z klas VI i Martyna Wierzbicka z kl.VIII.
Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy, laureaci nagrody książkowe, a pozostali uczestnicy konkursu drobne upominki. Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!!!
Cóż to było za spotkanie autorskie!!!
W poniedziałek 22 kwietnia Grzegorz Kasdepke, autor znakomitych i powszechnie wielbionych książek dla dzieci, odwiedził naszą Bibliotekę. Nasi uczniowie z klas I-III mogły posłuchać o tym, jak powstawały książki - chociażby te z cyklu "Kacperiada" i te o detektywie Pozytywce. Można się było też dowiedzieć, że niektóre książki mogą powstać w trzy godziny, a niektóre potrzebują aż dwóch lat. Jego książki czytane przez całe rodziny w domach. Napisane są w sposób zrozumiały i zabawny, a jednocześnie dociekliwy. Jak sam twierdzi, lubi czerpać inspiracje ze spotkań autorskich z dziećmi oraz komicznych zdarzeń, które podpatruje w najbliższym otoczeniu i u nas też takie były.
Na zakończenie nasz gość rozdawał chętnym autografy. Spotkanie mogło się odbyć dzięki współpracy z Gminna Biblioteka Publiczna w Unisławiu. Serdecznie dziękujemy!!!
To cykl niezwykłych wizyt na które zapraszani do biblioteki były dzieci z klas I-III, IV i V, łącznie 10 godzinnych spotkań. Kamishibai to technika opowiadania wywodząca się z Japonii, wykorzystująca kartonowe plansze z obrazkami i tekstem w drewnianym teatrzyku.
Gdy na widza otwierało się okno magicznej skrzynki, wylatywały z niej historie i opowiadania raczej dotąd nie znane, po kilka dla każdej z grup. Po wysłuchaniu każdej z nich nasi widzowie mogli podyskutować o treści i o towarzyszących im emocjach. Tym razem bajki prezentowały uczennice Maja Woźniak, Alicja Sawina, Antonina Kłaput, Julia Dziedzic, Maja Płomińska, Emilia Strupowska z klasy piątej i Oliwia Ciechacka z klasy szóstej.
Z tyłu każdej karty ilustracyjnej znajduje się podgląd pokazywanej ilustracji dzięki czemu czytający pozostaje w łączności z tym, co ogląda widz. Opowiadania przedstawione w formie papierowych slajdów, zarówno wśród widzów i narratorów wzbudzają zawsze koncentrację i zainteresowanie.
Na zakończenie nasi widzowie z zaangażowaniem sami układali karty z ilustracjami do nie tylko znanych bajek i w kolejności przedstawiali jej treść.
Bożonarodzeniowa pierzynka
I choć świąt za nami dzieci z klas I-III, przedszkola Krasnoludek i Zielonego Zakątka w skupieniu obejrzały świąteczną bajkę. Bajarka tym razem przedstawiła historię Pajączka, który odegrał ważną rolę podczas narodzenia Jezusa.
Spektakl jak zwykle miał przesłanie moralne o czym z ożywieniem rozmawiali mali widzowie. Mówili o tym, „że nie szata zdobi człowieka”, i że ”nie ocenia się książki po okładce”, lecz ważne jest to, co każdy człowiek nosi w środku – dobroć serca i uczynki, jak też o tym, że dobre i piękne jest to, że się różnimy i że każdy tak samo jest ważny. Wszystkie jedenaście spotkań kończyło wspólne zaśpiewanie kolędy Przybieżeli do Betlejem przy akompaniamencie skrzypków.
Jedyne takie spotkanie autorskie.
5 grudnia. Wtorek. Tym razem naszym gościem była autorka wspaniałej serii książek o Basi, serii Czytam sobie, "Księgi Ludensona" pani Zofia Stanecka.
W spotkaniu brały udział uczniowie z klas drugich i klasy 1b wraz z ich nauczycielami. Podczas spotkania dowiedzieliśmy się, jak ważna jest wyobraźnia i jak powstają wspaniałe książki dla najmłodszych. Przypatrywaliśmy się powstającym błyskawicznie, niezwykłym rysunkom autorki, zadawaliśmy pytania, dobrze się bawiliśmy. Aż trudno było uwierzyć w dźwięki dzwonków kończących lekcję i przerwę.
Spotkanie odbyło się dzięki - jak zawsze - wyśmienitej współpracy z Gminna Biblioteka Publiczna w Unisławiu. Dziękujemy!
Spotkanie z autorem Jackiem Łapińskim o czytaniu i pasji zamiast nałogów
8 listopada biblioteka szkolna i publiczna zorganizowały spotkanie z Jackiem Łapińskim dla uczniów z klas siódmych i ósmych SP. Nasz niezwykły gość w trakcie ponad dwugodzinnych warsztatów miał bardzo dobry kontakt ze słuchaczami. Podczas rozmów przekonywał naszą młodzież do życiowych aktywności, do szukania własnej swojej drogi, aby wkrótce nie żałować, że nie przeznaczyło się wolnego czasu na rozwój własnych pasji. Wskazywał jak ważne są nasze nabyte umiejętności dzięki (różnorodnej) pasji w naszym dorosłym życiu. Szczególnie zwracał uwagę uczestnikom na to, że niezależnie od tego, jak na przestrzeni lat cena książek spadała, to wartość czytania ich w żaden sposób nie uległa zmianie, podkreślając tym samym, że jest to czynność magiczna, która nas rozwija pod każdym względem.
Otworzyliśmy cykl spotkań z Teatrzykiem w koszyczku
Pani Kasia Torzewska autorka i opowiadaczka bajek, tym razem, przyjechała do nas z dwiema bajeczkami. Bohater „Kogucich historii” o imieniu Szałaputek raz radosny, wesoły, zaradny pomaga babuni, a innym razem sam potrzebuje pomocy w opresji. Spektakl uwrażliwia i pokazuje dzieciom, że tak jak w naszym życiu, bywają różne sytuacje, zarówno szczęście, jak i niepowodzenia nie trwają stale, jedne następują po drugich. Mali widzowie chętnie opowiadali o tym, jak im się poszczęściło a innym razem mieli pecha zgodnie z tym jak postrzega nas przysłowie raz na wozie, a raz pod wozem.
v
W roku szkolnym 2023/2024 nowe podręczniki szkolne trafiły do uczniów z klas pierwszych, czwartych i siódmych SP, a także nowe materiały ćwiczeniowe do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej.
Reszta uczniów otrzymała podręczniki, z których uczyli się ich starsi koledzy.
Biblioteka wydała uczniom około 3900 podręczników i 2300 ćwiczeń, łącznie około 6200 egzemplarzy.
Rok szkolny 2022/2023
v
Gminny Konkurs Czytelniczy
Dnia 12 czerwca Gminna Biblioteka Publiczna i Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół zorganizowała konkurs czytelniczy.
Uczestniczący w konkursie uczniowie, wybrani wcześniej przez polonistów i wychowawców, z klas I-VIII w poszczególnych szkołach podstawowych w gminie, czytali wylosowany fragment tekstu bez przygotowania.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury w 3-osobowym składzie: Iwona Górniak-Wróbel z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmnie, Małgorzata Kowalska - Gminna Biblioteka Publiczna w Unisławiu i Teresa Laszkiewicz z Biblioteki Szkolnej ZS w Unisławiu wyłoniła zwycięzców.
„Mistrzem Pięknego Czytania” zostali w kategoriach:
klas I – Jakub Żmuda
klas II – Lena Palmowska
klas III – Zofia Cichoracka Unisław
klas IV– Maja Woźniak Unisław
klas V – Zofia Szerbart Unisław
klas VI – Zuzanna Kawalec
klas VII – Tomasz Dziedzic Unisław
klas VIII – Julia Stanisławska Unisław
II miejsca zajęli w kategoriach:
klas I – Maria Kulig Unisław
klas II –Natasza Bartkowska Unisław
klas III – Sandra Błażejewska
klas IV – Tomasz Pieńczewski
klas V – Jakub Maciejewski Unisław
klas VI – Klaudia Jagielska Unisław
klasa VIII – Martyna Bruska
III miejsca zajęli w kategoriach:
klas I Damazy Sala Unisław
klasa II Laura Lipowska – Unisław
klas III Natalia Bielecka
klas IV Weronika Lulla – Unisław
klas V Dominika Dondalska
klas VI Dominika Baca
klas VIII Kacper Kampiński
Ponadto naszą szkołę reprezentowali uczniowie Jan Kurdynowski I, Robert Urbański z kl. IV, Stanisław Startek z kl. VI, Hanna Wolińska z kl.VIII.
Wszystkim uczestnikom dziękujemy za udział w konkursie, a zwycięzcom gratulujemy!!!
Spotkanie autorskie
16 maja biblioteka szkolna gościła autora okołu dwustupięćdzisięciu książeczek dla dzieci pana Wiesława Drabika. Nasz gość to wspaniały gawędziarz sypiący rymami jak z rękawa. Miał wspaniały kontakt z naszymi drugoklasistami, uczniowie aktywnie uczestniczyli w spotkaniu: chętnie odpowiadali na pytania, rozwiązywali zagadki, słuchali opowieści pisarza. Najbardziej aktywni zostali nagrodzeni książkami.
To kolejne spotkanie , które odbyło się dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną w Unisławiu, dziękujemy!
Grażyna Bąkiewicz – spotkanie autorskie
We wtorek 18 kwietnia biblioteka gościlła Grażynę Bąkiewicz – historyka, pedagoga, autorkę książek dla dzieci, młodzieży i dorosłych. W spotkaniu zorganizowanym we współpracy z Biblioteką Publiczną wzięli udział uczniowie z klasy siódmiej i ósmej z opiekunami. Pisarka w ciekawy sposób opowiadała młodzieży o swoim życiu, początkach kariery literackiej, pracy nauczyciela historii oraz o swoim warsztacie pisarskim. Mówiła skąd czerpie inspiracje do pisania swoich książek.
Podczas spotkania autorka skupiła swoją uwagę na powieściach dla nastolatków i książkach historycznych. Większość jej opowieści jest prawdziwa, fakty historyczne są często urozmaicone licznymi ciekawostkami, których czytelnicy nie znajdą w podręcznikach. Krótkie omawianie niektórych pozycji przez autorkę (napisała ich ok. 40) spowodowały chęć bliższego poznania jej książek. Na zakończenie pani Grażyna otrzymała od nas podziękowanie, a chętni zakupli wybraną pozycję i otrzymali autograf pisarki.
Teatrzyk stoliczkowy ponownie
Jeszcze przed feriami odwiedził nas teatrzyk stoliczkowy z bajką "O pewnym osiołku". Dzieci z klas I-III i przedszkola Krasnoludek obejrzały przedstawienie w jedenastu grupach.
Pełen ciepła, świąteczny spektakl uzupełnony był współnym kolędowaniem przy akompaniamencie skrzypek i rozmową o tym, jakie możliwości daje nam wiara w siebie a jakie jej brak lub osłabienie. Na koniec żywej dyskusji mali widzowie byli zgodni w tym, aby nie zrażać się niepowodzeniami, wyznaczać sobie małe cele, bo to one złożą się na duży sukces.
BAJKOWY TEATRZYK w bibliotece
Tym razem pani Katarzyna Torzewska opowiedziała bajkę, której bohaterkami są babka Oleńka i jej wnuczka Jarzębinka. Dziewczynka zostaje porwana przez wilka, a wszystkie bajkowe zwierzęta pomagają babci w poszukiwaniach. Historia Jarzebinki uczy dzieci bardzo ważnej rzeczy, że dobro, które dadzą innym, zawsze do nich powróci i to ze spotęgowaną siłą.
14 listopada przed bajkowym stoliczkiem zasiadały dzieci z klas I-III i przedszkola Niepublicznego, łącznie 11 przedstawień.
Rok szkolny 2021/2022
Dnia 9 czerwca Gminna Biblioteka Publiczna i Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury zorganizowała konkurs czytelniczy.
Uczestniczący w konkursie uczniowie, wybrani wcześniej przez polonistów i wychowawców, z klas I-VIII w poszczególnych szkołach podstawowych w gminie, czytali wylosowany fragment tekstu bez przygotowania.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury w 3-osobowym składzie: Iwona Górniak-Wróbel z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmnie, Małgorzata Kowalska - Gminna Biblioteka Publiczna w Unisławiu w Unisławiu i Edyta Smycz – Gminny Ośrodek Kultury w Unisławiu wyłoniła zwycięzców.
„Mistrzem Pięknego Czytania” zostali w kategoriach:
klas I – Lena Palmowska
klas II – Zofia Cichoracka - Unisław
klas III – Beatrice Suszczyk Unisław
klas IV– Filip Lisewski Unisław
klas V – Zuzanna Kawalec
klas VI – Olaf Bagrowski Unisław
klas VII – Julia Stanisławska Unisław
klas VIII – Aleksy Lewandowski Unisław
II miejsca zajęli w kategoriach:
klas I – Zofia Krawczyk Unisław
klas II –Wojciech Szczurek Unisław
klas III – Ksawery Słomiany
klas IV – Zofia Szerbart Unisław
klas V – Dominika Baca
klas VI – Tomasz Dziedzic Unisław
klas VII - Rafał Nowak
klasa VIII – Patryk Oświeciński
III miejsca zajęli w kategoriach:
klas I Natasza Bartkowska Unisław
klasa II Zofia Sulej,
klas III Wiktoria Jakubaszek
klas IV Kinga Mondrzejewska
klas V Amelia Góral – Unisław
klas VII Martyna Bruska, Kacper Kampiński
klas VIII Amelia Czosnek
Ponadto naszą szkołę reprezentowali uczniowie Robert Urbański z kl. IIIa, Emilia Strupowska z kl. IIIc, Iga Bielicka VIIb.
https://zsunislaw.edupage.org/photos/?eqa=Y21kPUdhbGxlcnlFZGl0b3ImYWxidW1pZD1hbGJ1bSZkaXJpZD0xMDQ5
Teatrzyk w koszyczku
W bibliotece szkolnej tuż przed feriami odbyło się, kilkukrotnie przekładane, spotkanie z cyklu Teatrzyk w koszyczku. I choć czas Adwentu i Bożego Narodzenia za nami udało się przedłużyć małym widzom klimat świąt. Tym razem obejrzały bajkę „Sianko dobrych uczynków” o biednym chłopcu, który za swoje dobre uczynki otrzymał dary od Owieczki, Babuni i Ptaszka i zgodnie z wskazaniem anielskim przeznaczył je na mięciutkie posłanie dla Bożej Dzieciny. Dzieci z klas I-III z zainteresowaniem, w pełnym skupieniu śledziły losy bohaterów bajki po czym chętnie rozmawiały o dobrych uczynkach, podsumowująć, że dobro można rozsiewać wszędzie i w każdym czasie.
Autorka przedstawienia, by pobudzić dziecięcą wyobraźnię za każdym razem dba o wszystkie szczegóły o narrację, scenografię i oprawę muzyczną swego miniteatru.
v
Kolejne s p o t k a n i e a u t o r s k i e w bibliotece szkolnej
Dzięki współpracy naszej biblioteki z Gminną Biblioteką Publiczną uczniowie z klasy piątej i klas czwartych Zespółu Szkół mogli wziąć udział w spotkaniu z autorką wielu wspaniałych książek dla dzieci i młodzieży Anną Czerwińską-Rydel.
Z zapartym tchem słuchali opowieści o tym, jak powstają książki biograficzne dla dzieci. Że trzeba dotrzeć do bardzo wielu źródeł - do rękopisów, do listów, do innych opracować. Że czasem trzeba pojechać do miejsc, w których te osoby, żyły, tworzyły, kochały. Że warto się z nimi niezależnie od wszystkiego zaprzyjaźnić. (Nawiasem mówiąc, sporo książek naszego gościa znajduje się w #zsunislawbiblioteka).
W drugiej części spotkania pani Czerwińska-Rydel odpowiadała na liczne pytania zadawane przez dzieci oraz rozdawała autografy - w swoich książkach i nie tylko. Autorce bardzo podobała się kartka otrzymana od uczniów w podziękowaniu za spotkanie.
https://zsunislaw.edupage.org/album/#gallery/980
Agnieszka Frączek – spotkanie autorskie w ZS
12 października biblioteka szkolna gościła znaną autorkę wierszy i opowiadań dla dzieci i młodzieży. W spotkaniu uczestniczyli uczniowie z klas IIIa, IIIb i IIIc wraz ze swoimi wychowawcami. Pisarka w błyskawiczny sposób nawiązała kontakt z uczniami. Uczestnicy dowiedzieli się, że autorka pisząc wiersze inspiruje się sytuacjami, które zdarzają się w codziennym życiu, fantazjuje oraz czerpie z naszego języka. Pisząc teksty autorka myśli o tym, jak czytelników rozbawić, zachęcić do czytania i zarazem nauczyć poprawnie pisać i mówić. Autorka czytała dzieciom fragmenty swoich książek i odpowiadała na liczne pytania dzieci. Nie zabrakło również fascynujących historii z życia pisarki.
Za ciekawe, pełne humoru opowieści uczestnicy wręczyli autorce kartkę z podziękowaniem i życzeniami dalszych pomysłów na nowe książki oraz symbolicznego kwiatka.
Po spotkaniu dzieci miały możliwość zakupienia książek, po czym ustawiła się długa kolejka, aby otrzymać autograf pani Agnieszki.
Spotkanie odbyło się we współpracy bibliotek: Gminnej Publicznej i Szkolnej Zespołu Szkół.
Rok szkolny 2020/2021
GODZINY OTWARCIA
Poniedziałek 7.30 – 9.30 11.45 - 14.45
Wtorek - Środa 7.30 – 15.00
Czwartek 7.30 – 12.15
Piątek 11.45 - 15.00
A jednak udało się!
02 czerwca biblioteka zaprosiła na spotkanie z teatrzykiem w koszyczku. Żal, bo to jedyne, które doszło do skutku w tym roku szkolnym.
Pani Kasia Torzewska przedstawiła dzieciom z klas I, II i IIIc bajkę pt. „Opowiastki o kozie”. Mali widzowie po obejrzeniu przedstawień trafnie oceniały przesłanie opowiastki. Podsumowując, że uparta Koza sama sobie była winna, że straciła dzwoneczek, bo nie można zabierać cudziej własności bez zapytania, dokuczać i obwiniać wszystkich wokół za swoje wygodnictwo i niepowodzenie.
Pani Kasia, jak zwykle, by pobudzić dziecięcą wyobraźnię zadbała o szczegóły swego miniteatru o narrację, scenografię, łącząc to z oprawą muzyczną i zabawą. Nasze dzieci bardzo lubią tą formę teatru, większość z nich siedzi przed stoliczkiem jak zaczarowana.
Z propozycji obejrzenia bajki skorzystało także przedszkole Zielony Zakątek.
Spotkanie autorskie
Dnia 18 maja w bibliotece Zespołu Szkół w Unisławiu gościliśmy pisarza i podróżnika Romana Pankiewicza. Nasz gość zaprezentował uczniom z klas trzecich b i c swoją najnowszą twórczość, wierszowane bajeczki o zawodach. Podczas spotkania pisarz wcielał się kolejno w postaci opisywane w książeczkch, jak podkreślał bardzo ważne zawody: nauczyciela, bibliotekarza, żołnierza, policjanta i strażaka.
Dzieciom spodobały się czytane przez pisarza rymowane bajeczki. Chętnie i z uśmiechem uczestniczyły w zaproponowanej przez autora zabawie zgadywania rymów. Całość dopełniła prezentacja multimedialna z kolorowymi ilustracjami opisywanych zawodów. Była także możliwość zakupienia książek z serii „5 ważnych zawodów”. Autor po spotkaniu bardzo ciepło wypowiadał się o naszych uczniach.
Wydarzenie mogło mieć miejsce dzieki współpracy bibliotek: szkolnej i gminnej.
Witamy w świecie książek
W środę biblioteka szkolna włączyła do grona swoich czytelników uczniów z klasy 1a i 1b. Nasze pierwszaki długo czekały na ten dzień. Jednak spotkania z powodu pandemii miały skromny przebieg, nie udało nam się tak jak co rocznie, przygotować artystycznego programu dla nowych czytelników w wykonaniu starszych kolegów.
Podczas godzinnych spotkań dzieci dowiedziały się jak należy zachować się w bibliotece, jak wypożyczać książki oraz jak o nie dbać. Chętnie chwaliły się swoją wiedzą o poznanych wcześniej bajkach i bahaterach baśniowych.
Na pamiątkę tego wydarzenia każde dziecko otrzymało książki z projektu „Mała książka – wielki człowiek”, której celem jest rozwój czytelnictwa i elektroniczną kartę czytelnika.
Nasza biblioteka w ostatnim czasie pracowała nad skatalogowaniem księgozbióru w nowym systemie elektronicznym, jesteśmy na etapie końcowym. Obecnie tworzymy bazy czytelników. Nasi nowo przyjęci czytelnicy jako pierwsi wypożyczyli swoją pierwszą książkę przy pomocy czytnika.
Mamy nadzieję, że dla naszych pierwszoklasistów biblioteka stanie się zaczarowanym miejscem, w którym można przeżyć niesamowite przygody i doświadczyć magii.
W ramach akcji pod hasłem „Łączy nas pamięć” powstały materiały edukacyjne dla grup wiekowych, dostępne na kanale YouTube 19 kwietnia od godz. 8:00:
- specjalnie dla dzieci z klas 1-3 dwa opowiadania, autorki – Zofii Staneckiej "Pamięć drobinek" oraz Justyny Bednarek „Historia pewnej ulicy” – poruszających takie tematy jak empatia, sprawiedliwość i strata.
https://www.youtube.com/watch?v=p1g_6k9XBew
- dla uczniów z klas 4-6 powstał film „Będę pisać” opowiadający o losach dwójki żydowskich nastolatków przed wojną i w trakcie wojny.
dla uczniów z klas 7-8 oraz szkół ponadpodstawowych powstał film "Muranów - Dzielnica Północna", materiał w stylistyce youtuberskiej opowiada historię Muranowa, dawnej dzielnicy żydowskiej w Warszawie i jej mieszkańców.
Zachęcamy do skorzystania z udostępnionych materiałów upamiętniających powstanie w getcie warszawskim.
Propozycja dla WAS Kochani na ferie!
Zachęcam do wygospodarowanie czasu i obejrzenia dwóch premier online Baju Pomorskiego w Toruniu,
dla młodszych widzów „Kapelusz Pani Wrony”, w utworze Danuty Parlak Pani Wrona to wytworna dama, którą każdy podziwia za jej nienaganny szyk. Pewnego razu gubi jednak najcenniejszy element swej garderoby... https://www.youtube.com/watch?v=ZUWoGRU9FYk
Zobaczcie także:
https://www.youtube.com/watch?v=V5txv3JxJc4
https://www.youtube.com/watch?v=i_2acdvKUZU
dla nieco starszych widzów „Dzielny Ołowiany Żołnierzyk”, znanej baśni Hansa Christiana Andersena o miłości niemożliwej, której wymiar tematyczny poszerzono o kwestię zazdrości; o to, do czego jest ona w stanie doprowadzić i w jaki sposób możemy nauczyć się ją w sobie choćby odrobinę niwelować, poniżej link
https://www.youtube.com/watch?v=qc3rYGzNdLs
Pomimo, że drzwi szafy teatru są zamknęte spektakle dostępne są w sieci, na wyciągnięcie ręki, a właściwie myszki i klawiatury.
Spektakle dostępne będą za darmo przez 6 miesięcy na kanale YouTube Teatru.
Naprawdę warto obejrzeć te przedstawienia!
Ponadto polecam
-do obejrzenia koncert sylwestrowo-noworoczny emitowany bezpłatnie od 31 grudnia 2020 r. od godz.19. do 6 stycznia 2021 r. na kanale YouTube Opery Nova,
jak też skorzystania z propozycji - Teatru Piasku Online, który zaprasza na rodzinny spektakl pt. „Kopciuszek", malowany piaskiem w połączeniu z grą aktorów. TEATR PIASKU® ONLINE OGLĄDAJ RODZINNE WIDOWISKO W SWOIM DOMU - wystarczy wykupić dostęp za 27 zł dla całej rodziny, jest to oferta specjalna, ilość biletów ograniczona, w dniu wydarzenia cena za transmisję będzie wynosiła 40 zł.
Pozdrawiam życzą miłego wypoczynku.
Drodzy Uczniowie!
Od listopada zostaliśmy odesłani ze szkoły do domu, mamy nadzieję, że nie kusicie losu i jesteście w domach. Może w tym trudnym czasie zechcecie skorzystać z darmowych ofert audiobooków bądź lektur szkolnych, które wspomogą Wasz proces edukacji poniżej linki:
Lektury od Ossolineum
bądź uprzyjemnią pobyt w domu
Audio-Bajki.pl Nagrania bajek dostępne za darmo w serwisie YouTube.
Serwis oferuje wiele nagrań bajek i audiobooków dla dzieci. Na stronie można za darmo przesłuchać 3 bajki, reszta dostępna jest na kanale YouTube.
Serwis oferuje klasykę polskiej poezji czytaną przez znanych polskich aktorów. Za darmo, w serwisie YouTube.
Polskie Radio Dzieciom Zarejestrowane audycje radiowe dla dzieci, zgrupowane w kilku kategoriach: Bajkowy kącik, Opowieści ludów świata, Wieczorne pogaduchy, Słuchowisko, Książki do poduchy. Wszystko bezpłatnie i bez konieczności logowania.
Już tęsknimy za naszymi czytelnikami! Życzymy miłych chwil z książką. Dbajcie o siebie!
Do zobaczenia w szkole!
W roku szkolnym 2020/2021 nowe podręczniki szkolne trafiły do uczniów z klas pierwszych, czwartych i siódmych SP oraz materiały ćwiczeniowe do wszystkich uczniów Szkoły Podstawowej.
Reszta uczniów otrzymała podręczniki, z których uczyli się ich starsi koledzy.
Łącznie biblioteka wydała około 6400 podręczników i ćwiczeń.
Rok szkolny 2019/2020
GODZINY OTWARCIA
Poniedziałek 9.00 – 11.30
Wtorek-Środa 7.00 - 14.30
9.00 – 13.30
Piątek 8.00 - 12.00
Wirtualne spotkanie autorskie dla dzieci i dorosłych
Miesiąc maj to miesiąc w którym biblioteki w całej Polsce obchodzą „Tydzień |Bibliotek”. Z tej tez okazji zapraszamy wszystkich czytelników biblioteki publicznej i szkolnej i mieszkańców gminy Unisław do wirtualnego spotkania autorskiego z Romanem Pankiewiczem pisarzem biografii, autobiografii, książek podróżniczych.. W tym trudnym czasie, proponujemy formę spotkania autorskiego w przestrzeni wirtualnej.
Pan Roman Pankiewicz, poprzez prezentację swoich dwóch książeczek, opowie dzieciom o 10 zawodach, m.in. opowie o zawodzie BIBLIOTEKARZA, a starszych zabierze w podróż do Islandii -„Islandia – trzeci żywioł”.
Hasło tegorocznego Tygodnia Bibliotek „Zasmakuj w Bibliotece”, tak więc zasmakujmy wirtualnie w słowach i literackich kąskach Pana Pankiewicza klikając na link,
https://www.youtube.com/playlist?list=PLNmBE_lBLRvkJ36DrwB7ABEdfvuea_5bL
Link będzie aktywny od 08 maja 2020 r. do 7 czerwca 2020 r.
Życzymy miłego odbioru
Na czas zamknięcia szkoły biblioteka wskazuje uczniom (e-dzienniku) na bieżąco biblioteki cyfrowe i inne źródła darmowych (lub prawie darmowych) ebooków gdzie mogą znaleźć darmowe książki, szczególnie lektury m.in. maturzystów, ośmioklasistów.
Wersje bajek pod hasłem: Posłuchaj na DOBRANOC m.in. Pazurzak, CZERWONY KAPTUREK, Pchła Szachrajka, Kubuś Puchatek, terapeutycznej - Bajka o złym królu wirusie i dobrej kwarantannie,-
Kochani mam dla Was kolejne części (łącznie 7 części) Pchły Szachrajki czytane przez Tadeusza Chudeckiego -znanego aktora, który specjalnie dla czytelników naszej biblioteki przesyła materiały. Bajka nie ma obrazów, a więc słuchając kolejnych wydarzeń puść wodzę własnej fantazji, najlepiej wieczorem, ale nie musisz ograniczać się do pory snu.
KONKURS Dla Klas IV - VIII
JA za lat 10
Wykonaj PLAKAT przedstawiający CIEBIE za 10 lat:
uwzględnij w nim swoje zainteresowania i marzenia,
z innych - wielkość dowolna, technika dowolna (np.: kolaż, farby, pastele, wyklejanka z bibuły).
Ocena prac w dwóch kategoriach: klasy IV-VI i VII- VIII
i nagrody główne w kategoriach dla trzech prac, najlepiej prezentujących temat konkursu
dla pozostałych nagrody pocieszenia.
Termin nadsyłania prac do 30 kwietnia 2020.
Plakat należy podpisać, zrobić zdjęcie i przesłać: bibun@wp.pl
Prace proszę zachować i po powrocie do szkoły dostarczyć do biblioteki szkolnej.
Pasowanie na czytelnika
to oficjalne przyjęcie klas pierwszych do grona czytelników biblioteki. W naszej szkole odbywa się ono po pierwszym półroczu, kiedy to uczniowie znają cały alfabet i potrafią składać literki. Na początek zaproponowano dzieciom zabawę w odgadywane książkowych bohaterów bajek i baśni z czym przyszli czytelnicy poradzili sobie doskonale. W tym dniu zawsze ważną rolę odrywają starsi koledzy, którzy w przebraniach i z rekwizytami prezentują pełne humoru przedstawienie nawołujące do poszanowanowania wypożyczonych książek i zapoznające z regulaminem zachowania się w bibliotece. Na koniec dzieci otrzymały od postaci bajkowych zakładki do książek i listy do rodziców.
Pierwszaki wyszły z biblioteki z uśmiechem na twarzy, ale przede wszystkim z obietnicą, że wrócą aby korzystać z bogatej oferty dla dzieci, po czym następnego dnia ustawiły się po kolejną książeczkę.
W uroczystości trzykrotnie powtarzanej udział wzięli: Adrian Czyżniewski 1b LO, Oliwia Kurbasów i Monika Lasota 1b SzBranż, Marcelina Taczkowska 5a, Emila Bojdo, Amelia Jakubowska, Julia Klichowska z 5c, Matylda Czajka, Amelia Mularz, Lena Nowicka, Julia Strupowska z 6a, Patrycja Cieślak, Alicja Lesiak i Marika Mendyka z 6b.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=930
Dzwoneczki Bożego Narodzenia
Drugi raz w tym roku szkolnym biblioteka zaprosiła dzieci na spotkanie z cyklu Teatrzyk w koszyczku. Autorka sztuki i narrator pani Katarzyna Torzewska przygotowała dla dzieci przedstawienie kukiełkowe Dzwoneczki Bożego Narodzenia. I chodź święta już minęły mali widzowie w skupieniu obejrzały bajkę i ochoczo włączyły się w pomoc Aniołkowi Gabrielowi, aby ogłosić światu dobrą nowię. Z całych sił dzwoniły dzwoneczkami przekazując je sobie z rąk do rąk i wołając do pasterzy Hej pasterze wstańcie już! Po spektaklu dzieci chętnie opowiadały o swoich przygotowaniech do świąt i śpiewały kolędy przy akompaniamencie skrzypek.
Przd stoliczkiem zastawionym zwierzątkami, ludzikami i ... zasiadło tym razem około 240 widzów w ośmiu przedstawieniach.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=920
Stare przedmioty opowiadają
– podsumowanie konkursu
Zgromadzone w bibliotece w kąciku Ocalić od zapomnienia przedmioty skrywające w sobie wiele wspomnień poprzednich właścicieli były inspiracją do opowiedzenia przez naszych uczniów własnej historii wylosowanego przedmiotu.
Konkurs trwał na przełomie listopada i grudnia, wpłynęło czternaście prac.
I mejsce zajęli:
Laura Krawczyk kl. VIb
Aleksy Lewandowski kl. VIb
Amelia Mularz kl. VIa
II miejsce zajęli:
Filip Gotowski kl. Vb
Julia Klichowska kl. Vc
III miejsce zajęła:
Martyna Rajkowska kl. VI b
W konkursie brali udział ponadto: Kinga Borowska, Antonina Cichoracka, Aleksander Chodór, Patrycja Cieślak, Jacek Gawle, Mateusz Kurdynowski, Marcin Niewiadomski z VIb i Amelia Jakubowska z Vc.
Wszystki uczestnikom serdecznie dziękujemy za udział.
Uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród będzie połączone z prezentacją nagrodzonych prac w klasach uczniów nagrodzonych.
Organizatorzy: Teresa Laszkiewicz i Anna Drozdowska
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=918
BOŻE NARODZENIE
… cieszy się największą popularnością wśród powieściopisarzy i poetów.
Zachęcamy do lektury, która uwolni naszą wyobraźnię i pomoże nam lepiej przeżywać tak niezwykłe święta.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=916
Symboliczna kurtyna Teatrzyku w koszyczku podniosła się w bibliotece ZS w nowym roku szkolnym 9 października.
To już piąty rok jak przed stoliczkiem zastawionym filcowymi zwierzątkami, ludzikami, m.in. z drewna, szmatek i wizualizacją miasteczka lub wsi zasiadają nasi uczniowie i przedszkolaki. Tym razem mali widzowie wysłuchały bajki opowiadanej przez panią Kasię Torzewską pt. Jak książę Rafał dobrej żony szukał.
Wymyślona przez Bajarkę historyjka opowiadała o królewiczu, który, aby znaleźć dobrą żonę wybrał się w najdalsze zakątki swego królestwa. Wkrótce książę porzucając królewskie szaty i przyodziewając się w skromny strój znalazł wybrankę miłą swemu sercu.
Podczas jedenastu przedstawień bajkę obejrzało około 270 dzieci z klas I-III i Zielonego Zakątka.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=894
W roku szkolnym 2019/2020 nowe podręczniki szkolne trafiły do uczniów z klas trzecich i szóstych SzP oraz materiały ćwiczeniowe do wszystkich klas podstawówki.
Rreszta uczniów otrzymała podręczniki, z których uczyli się ich starsi koledzy.
Łącznie biblioteka wydała około 4500 podręczników i blisko 3000 ćwiczeń.
Rok szkolny 2018/2019
Dnia 6 czerwca Gminna Biblioteka Publiczna i Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury zorganizowała konkurs czytelniczy.
Uczestniczący w konkursie uczniowie, wybrani wcześniej przez polonistów i wychowawców, z klas I-VIII w poszczególnych szkołach podstawowych w gminie, czytali wylosowany fragment tekstu bez przygotowania.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury w 3-osobowym składzie: Marzanna Pieniążek – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmnie, Małgorzata Kowalska - Gminna Biblioteka Publiczna w Unisławiu w Unisławiu i Joanna Rossa – Gminny Ośrodek Kultury w Unisławiu wyłoniła zwycięzców.
„Mistrzem Pięknego Czytania” zostali w kategoriach:
klas I – Filip Lisewski Unisław
klas II – Aleksander Zalewski Unisław
klas III – Olaf Bagrowski Unisław
klas IV– Mikołaj Urbański Unisław
klas V – Michał Kluska
klas VI – Julia Heydrich Unisław
klas VII – Jakub Maciak
klas VIII – Sandra Lewandowska
II miejsca zajęli w kategoriach:
klas I – Jakub Maciejewski - Unisław
klas II – Robert Krawczyk - Unisław
klas III – Fabian Olech - Unisław
klas IV – Kacper Kampiński
klas V – Rozalia Kucharska - Unisław
klas VI – Agata Retkowska - Unisław
klas VII - Zofia Kosińska – Unisław
klasa VIII – Franciszek Kulewski – Unisław
III miejsce zajęli w kategoriach:
klas I Amelia Śliwińska -Unisław
klasa II Dominika Baca
klas III Martyna Kowalska -Unisław
klas IV Julia Stanisławska - Unisław
klas V Aleksy Lewandowski – Unisław
klas VI Anna Witkowska
klas VII Roksana Mrzygłód-Unisław
klas VIII Weronika Szczęsna – Unisław
Ponadto naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Zuzanna Heydrich z klasy Ia, Franciszek Jędrasik, Julia Lewandowska z klasy Ib, Amelia Góral, Klaudia Jagielska, Bartosz Wieruchowski, z kl. IIc, Tomasz Dziedzic, z kl. IIIa, Pola Niewiemska z kl. IV a, Laura Hajost, Hanna Wolińska z kl. Ivb, Kornelia Straszewska z kl. IVc, Matylda Czajka, Amelia Mularz z kl. Va, Martyna Bulińska, Zuzanna Górecka z kl. Vc, Alicja Firmanty z kl. VIa, Daria Siwicka z kl. VIb, Patrycja Rozmarynowicz z kl. VIIa, Kinga Janik z kl. VIIb i Wiktoria Grosiak z kl. VIIIa.
Uczestnikom wręczono dyplomy oraz nagrody. Laureatom serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=870
majowe spotkania
z Teatrem Kamishibai
Podczas dziewięciu godzinnych spotkań dzieci z klas I-III SP obejrzały i wysłuchały bajki w konwencji teatru japońskiego. Gdy na widza otwierało się okno magicznej skrzynki, wylatywały z niej historie i opowiadania raczej dotąd nie znane. Opowiadający - uczniowie z klas ósmych i klasy szóstej b, przedstawili uczestnikom spotkania jedenaśnie bajek m.in. historię Thierry'ego Lenain pt. "Trzeba będzie". To opowieść poruszająca trudne tematy, takie jak: wojna, głód, nierówności społeczne, zanieczyszczenie środowiska, widziane oczami dziecka. Dziecko przeciwstawia im piękno przyrody, miłość, możliwość zmiany i szukania rozwiązań dla istniejących problemów. Autor pokazuje małym widzom problemy świata, lecz równocześnie daje nadzieję, że dzięki ich świadomości oraz zaangażowaniu jesteśmy w stanie zmieniać świat na lepsze.
Po wysłuchaniu każdej z bajek można było podyskutować o niej oraz o towarzyszących emocjach.
Opowiadania przedstawione w formie papierowych slajdów, zarówno wśród widzów i narratorów wzbudzają zawsze koncentrację i zainteresowanie. Z tyłu każdej karty ilustracyjnej znajduje się podgląd pokazywanej ilustracji dzięki czemu czytający pozostaje w łączności z tym, co ogląda widz.
Na zakończenie nasi widzowie z zaangażowaniem sami układali karty z ilustracjami do znanych bajek i w kolejności przedstawiali jej treść.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=861
Warsztaty komiksowe w bibliotece
W poniedziałek 11 marca prozaik, autor scenariuszy filmowych i reportażysta Zbigniew Masternak poprowadził warsztaty tworzenia komiksu dla uczniów z Zespołu Szkół w Unisławiu.
Na początek spotkania zaproszony gość opowiedział czwartoklasistom krótko o sobie m.in. o tym gdzie mieszka i czym zajmuje się w życiu, mówił też o tym, jak ważna jest konsekwencja w realizacji tego co chce się osiągnąć w swoim dorosłym życiu, po czym przeszedł do meritum czyli tworzenia komiksu. Wskazał na czym polega, co jest ważne, na co zwrócić uwagę tworząc komiks, bowiem ta prosta forma przekazu może być nośnikiem treści nawet bardzo trudnych tematów.
W dalszej części spotkania uczniowie tworzyli własną opowiastkę obrazkową. Początkowo nieporadnie ale pod koniec spotkania powstały dość ciekawe historyjki. Wyobraźnia uczestników warsztatów najczęściej związana była z: „Inwazją Donatów”, „Atakiem Jednorożców”, ale były też inne fantazje: „Meteor uderzył w Unisław”, „Miś, który zniszczył szkołę”, „O królowej, która była królową Magii i kolorów”, „O Pani która poszła do kościoła”, „O zamku, co stał w Unisławiu”, a nawet „ O Olbrzymie, który przyszedł do Unisławia”.
Na zakończenie spotkania dzieci z zaangażowaniem i emocjami przedstawiały swoje komiksy a prowadzący pochwalił powstałe prace.
Spotkanie zorganizowały biblioteka gminna i szkolna.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=849
Pasowanie na czytelnika Biblioteki Szkolnej
W czwartek 28 lutego najmłodsi uczniowie naszej szkoły wraz ze swoimi wychowawczyniami odwiedziły bibliotekę.
Podczas trzech spotkań, grupa uczniów działająca w bibliotece, prezentując przedstawienie o poszanowaniu książek wprowadziła 69 pierwszoklasistów w zaczarowany świat książek.
W teatrzyku pojawiły się postaci z bajek: Wilk, Czerwony Kapturek, Krasnale, Dżepetto, Pinokio, Baba Jaga, Smok, Królewna, Królowa Książka, Wróżka... Pani bibliotekarka załamała rece, widząc zniszczone książki i drżącym głosem mówiła: ".....Och, co za strata i jaka szkoda! Kto mi dziś taką książkę oddał? Tu był obrazek, a ta strona pusta, na każdej kartce plama tłusta..., te książki są teraz nic nie warte!" . Dobrze, że z "odsieczą" pospieszył Pampalini. Wielki podróżnik, łowca przygód, pomógł bibliotekarce odnaleźć urwisa, który wyrządził książkom takie szkody. Winowajca Krzyś ostatecznie zrozumiał swój błąd i postanowił już dbać o książki. Po tych wrażeniach każdy pierwszoklasista ze swoją kartą czytelniczą, przeszedł z czytelni do wypożyczalni, aby wypożyczyć pierwszą książkę. Na koniec młodzi czytelnicy usłyszeli piosenkę, otrzymali zakładki do książek i listy do rodziców.
Spotkanie przebiegło w radosnej i przyjaznej atmosferze. Zarówno występującym jak i słuchaczom przyniosło wiele satysfakcji i zadowolenia.
W przedstawieniu udział wzięli: Adrian Czyżniewski, Eliza Śliwińska, Oliwia Kurbasów, Monika Lasota, Jakub Springer, Julia Gaładyk, Julia Oświecińska, Paulina Aniołkowska, Aleksandra Janus, Weronika Wojtalik, Hanna Wolińska, Filip Gotowski, Laura Hajost, Julia Klichowska nad całością czuwała Julia Pieńczewska.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=845
Świąteczny teatrzyk stoliczkowy
„Jak czwarty król szukał Dzieciątka”
3 stycznia dzieci ze Szkoły Podstawowej z klas I-III i przedszkolaki z Zielonego Zakątka obejrzały przedstawienie o królach-magach, którzy spotkali się z Dzieciątkiem. Królowie z różnych krańców świata prowadzeni blaskiem gwiazdy Kacper, Baltazar i Melchior spotkali największego króla świata narodzonego w stajence. Na spotkanie z Dzieciątkiem wyruszył także Talander młody król z ukrytego przed światem szczęśliwego królestwa. Podążając za światłem gwiazdy nigdy nie dotarł do Betlejem, lecz dotarł do celu swej wędrówki. Całe życie wspierał, bronił i opiekował się potrzebującymi pomocy.
Pani Kasia zachęcała naszych widzów do pomocy innym, przekonywała, że niosąc pomoc w sercach rodzi się szczęście i radość, wtedy rodzi się Jezus i Boże Narodzenie nie będzie raz w roku, bo dzięki naszej postawie może być każdego dnia. Ochocze śpiewanie Wśród nocnej ciszy przy akompaniamencie skrzypków kończyło spotkania.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=841
Ubierz się w książkę
Na przełomie października i listopada przeprowadzono konkurs fotograficzny polegający na sfotografowaniu osoby z zasłoniętą przez okładkę książki częścią ciała. W ten zabawny sposób uczniowie zareklamowali książki znajdujące się w naszej bibliotece szkolnej. Poniżej prezentuję powstałe prace w domu i w bibliotece.
Podsumowanie konkursu:
1 miejsce: Marta Chojnacka i Martyna Kowalska kl.IIIa
2 miejsce: Czyżniewski Adrian kl. VIII b, Klara Leśniak kl. IIIa
3 miejsce: Kinga Borowska z kl. Vb, Monika Lasota, Oliwia Kurbasów z kl. VIIIb, Hanna Startek z kl.Vb, Julia Wesołowska z kl. VIIIa.
Za udział: Alexy Lawandowski z kl. Vb.
Wszyscy uczestnicy otrzymali nagrody.
Biało-czerwone śpiewanki
Pod tym tytułem, w listopadowy wieczór, zorganizowano w bibliotece szkolnej śpiewanie pieśni patriotycznych. Spotkanie, przy blasku świec, rozpoczęto krótkim przypomnieniem powstawania pieśni, roli jaką odgrywały w trudnych okresach Polski po czym odśpiewano Rotę na stojąco. Zapleczem muzycznym była gitara, skrzypce i akordeon. Wszyscy śpiewali z wielkim zaangażowaniem pieśni i piosenki, bo przecież jest ich mnóstwo i tych, które pozwalały przetrwać trudy walki, dodawających otuchy i tych rozweselających. Dla ułatwienia wszystkie teksty były wyświetlane na ekranie. Część duchowa była uzupełniona poczęstunkiem w krótkich przerwach między śpiewami. Zaśpiewano najpopularniejsze piosenki, a nawet więcej, bo uczestniczący, mimo późnej godziny wieczornej, nie mieli chęci kończenia. Wychodząc dziękowali organizatorom i sugerowali konieczność takich spotkań. Z kolei organizatorzy podziękowali uczestnikom spotkania, za to, że znaleźli czas i zechcieli go spędzić w taki sposób. Zaproszenie skierowane było do przedstawicieli Rad Rodziców, emerytów i pracowników naszej szkoły.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=828
Pierwsze spotkanie z Teatrzykiem w koszyczku w tym roku szkolnym za nami. 11 października pani Katarzyna Torzewska przedstawiła dzieciom z klas I-III i przedszkola Krasnoludek bajkę pt. "Dary trzech wróżek". Opowieść o trzech braciach, najstarszym Żarnosieju, młodszym Mąkomielu i najmłodszym Chlebopiecku, którzy otrzymują od swoich chrzestnych matek niezwykłe dary bardzo podobała się naszym widzom. Dzieci w skupieniu śledziły losy bohaterów bajki po czym rozmawiały o tym, jak ważna i pożyteczna jest wspólna praca, jakie owoce i dobro przynosi.
Pani Kasia, by pobudzić dziecięcą wyobraźnię za każdym razem dba o wszystkie szczegóły o narrację, scenografię i oprawę muzyczną swego miniteatru.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=813
Rok szkolny 2017/2018
Konkurs zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna i Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury.
Uczestniczący w konkursie uczniowie, wybrani wcześniej przez polonistów i wychowawców, z klas I-VII w poszczególnych szkołach podstawowych w gminie, czytali wylosowany fragment tekstu bez przygotowania.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury w 3-osobowym składzie: Marzanna Pieniążek – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmnie, Małgorzata Kowalska - Gminna Biblioteka Publiczna w Unisławiu w Unisławiu i Edyta Smycz – Gminny Ośrodek Kultury w Unisławiu wyłoniła zwycięzców.
„Mistrzem Pięknego Czytania” zostali w kategoriach:
klas I – Robert Krawczyk Unisław
klas II – Olaf Bagrowski Unisław
klas III – Julia Stanisławska Unisław
klas IV– Amelia Pliszka Unisław
klas V – Alicja Firmanty Unisław
klas VI – Kosińska Zofia Unisław
klas VII – Adrian Czyżniewski – Unisław
II miejsca zajęli w kategoriach:
klas I – Dominika Baca - Grzybno
klas II – Klara Leśniak - Unisław
klas III – Kacper Kampiński - Kokocko
klas IV – Matylda Czajka - Unisław
klas V – Aleksandra Zalewska - Unisław
klas VI – Olivier Ottka - Grzybno
klas VII - Sandra Lewandowska – Kokocko
III miejsce zajęli w kategoriach:
klas I Lena Matuła - Unisław
klas III Hanna Wolińska - Unisław
klas IV Martyna Rucińska - Grzybno
klas V Anna Witkowska – Kokocko
klas VI Kinga Janik – Unisław
klas VII Joanna Strzępek - Unisław
Ponadto naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Lena Bielicka z klasy Ia, Filip Gotowski z klasy IIIb, Pola Niewiemska z klasy IIId i Aleksy Lewandowski z klasy IVb.
Uczestnikom wręczono dyplomy oraz nagrody. Laureatom serdecznie gratulujemy, a pozostałym uczestnikom dziękujemy za udział.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=799
GMINNY KONKURS CZYTELNICZY
Organizatorzy: Gminna Biblioteka Publiczna w Unisławiu,
Biblioteka Zespołu Szkół w Unisławiu.
Cele konkursu: propagowanie kultury czytelniczej, popularyzacja książek , wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu.
Organizacja konkursu:
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów z klas I-VII.
2. Każda klasa typuje jednego uczestnika..
3. Uczestnik konkursu czyta wylosowany fragment tekstu książki.
4. Konkurs odbędzie się w siedmiu kategoriach.
6 czerwca o godz. 9.30
w Gminnym Ośrodku Kultury w Unisławiu
Jury powołane przez organizatorów oceniać będzie: piękne przeczytanie fragmentu tekstu: dykcję, intonację, modulację głosu i technikę czytania nieznanego tekstu.
Za zajęcie I, II, i III miejsca w poszczególnych kategoriach przewidziane są dyplomy i nagrody rzeczowe.
Spotkanie autorskie z Agnieszką Tyszką
W środę, 16 maja w bibliotece ZS gościliśmy autorkę wielu książek dla dzieci i młodzieży - Agnieszkę Tyszkę. Uczestniczący w spotkaniu uczniowie Szkoły Podstawowej z klas IV i VI i Gimnazjum, zadali autorce niezliczoną ilośc pytań, dzięki którym dowiedzieliśmy się dużo nie tylko o twórczości pani Agnieszki, ale także o niej samej. Pisarka pytała młodzież jak wygląda ich zamiłowanie do czytania książek, przeczytała również kilka fragmentów swoich najnowszych opowiadań.
Podczas spotkania umówiliśmy się z panią Agnieszką na Warszawskich Targach Książki, dokąd w sobotę wybierają się nasi uczniowie, podczas których otrzymamy od autorki książkę z autografem Świat się roi od Marianów gratis.
Uczniowie podziękowali pisarce za ciekawą wyprawę w świat książek i wręczyli przygotowane wcześniej kartki i plakat. Na zakończenie ustawili się w długiej kolejce po autograf i pamiątkową dedykację w wybranej przez siebie pozycji i na rozdanych zakładkach do książek. W spotkaniu brało udział około stu uczniów, odbyło się dzięki współpracy bibliotek, szkolnej i publicznej.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=793
Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich to okazja do promowania czytelnictwa, edytorstwa i ochrony własności intelektualnej.
W obchody tego święta, obchodzonego 23 kwietnia, włączyła się nasza biblioteka. Przygotowano wystawę literatury i zaproszono społeczność szkolną do odwiedzin biblioteki.
Wśród czytelników, którzy tego dnia wypożyczyli książkę rozlosowano nagrody.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=788
Pasowanie na czytelnika
My, uczniowie pierwszej klasy uroczyście przyrzekamy...
7 lutego w bibliotece Zespołu Szkół w Unisławiu odbyło się pasowanie na czytelnika uczniów z klas pierwszych. Tego dnia oficjalnie do grona czytelników biblioteki przyjęto pięćdziesięcioro troje uczniów. Nowi czytelnicy zanim złożyli przyrzeczenie, obejrzeli przedstawienie przygotowane przez gimnazjalistów z klasy III a i b , klasy II c i SP z klasy VII a i b, należących do kółka bibliotecznego. Członkowie koła wprowadziły pierwszoklasistów w świat bajek i baśni, uczyły poszanowania dla książek oraz mówiły jak należy zachowywać się w bibliotece. Dzieci wykazały się świetną znajomością literek i pięknie radziły sobie z czytaniem. Po takim wprowadzeniu w świat bajek, skupione i poważne uroczycie przyrzekły, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika.
Po złożeniu przyrzeczenia i uroczystym pasowaniu przez królową książkę nowi czytelnicy wypożyczyli pierwszą książkę. Od postaci bajkowych otrzymali zakładki i Listy do rodziców oraz przygotowaną czystą książeczkę Moja pierwsza wypożyczona książka z biblioteki w której podzielą się wrażeniami po przeczytaniu wypożyczonej lektury.
Spotkanie odbyło się w miłej i przyjaznej atmosferze. Mamy nadzieję, że po takim wspólnym spotkaniu, biblioteka będzie kojarzyła się naszym najmłodszym czytelnikom, z miejscem bezpiecznym, przyjaznym i radosnym, gdzie zawsze są mile widziani.
W przedstawieniu udział wzięli: Adrian Czyżniewski, Julia Gaładyk, Julia Oświecińska, Paulina Aniołkowska, Weronika Jagielska, Franciszek Kulewski, Klaudia Dudek, Aleksandra Turno, Natalia Buczek, Martyna Kopeć, Martyna Gołębiewska, Roksana Kawalec, Monika Lasota, Julia Wesołowska, nad całością czuwał Michał Górecki.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=763
„Z biegiem Wisły”
19 grudnia bibliotekę szkolną odwiedziły klasy drugie nauczania zintegrowanego. Dzieci z zaciekawieniem obejrzały przypowieść Bajka o Wiśle, przedstawioną przez starszego kolegę z klasy VIIb w formie teatrzyku kamishibai, po czym wyruszyły w podróż z nurtem rzeki. Wędrówkę rozpoczęły od okolic gdzie najdłuższa rzeka Polski bierze swój początek aż do jej ujścia. Podczas zabawy edukacyjnej drugoklasiści na trasie podróży doczepiali charakterystyczne symbole wybranych miejsc na mapie Polski: smoka, syrenkę i chatkę z piernika, rozwiązywali krzyżówki, wycinali i wklejali brakujące słowa w układankach. Z okazji 550 rocznicy pierwszego wolnego flisu na Wiśle rok 2017 jest ogłoszony Rokiem Rzeki Wisły.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=756
Teatrzyk w koszyczku „O małym świerku, który stał się choinką”
W szkolnej bibliotece w mikołajkowo-świątecznym okresie odbyło się przedstawienie. Tym razem mali widzowie poznali historię o trzech drzewkach: oliwki, palmy i świerka.
Po przedstawieniu Pani Kasia życzyła dzieciom, by były takie jak mały, skromny świerk nie chwaliły się, ale były czujne i uważne. Zwracała przy tym uwagę na to, że nie szata zewnętrzna a dobroć, którą mamy w sobie jest ważna bo to ona błyszczy, ogrzewa innych i wraca do nas. Uczestnicy spotkań chętnie zabierali głos, opowiadali o ulubionych ozdobach choinkowych i wspólnie przy akompaniamencie skrzypków zaśpiewali kolędę. 7 grudnia stoliczkowy teatrzyk, zaprezentowany przez Panią Kasię Torzewską, obejrzało około 350 dzieci z nauczania zintegrowanego, przedszkola Krasnoludek i Zielonego Zakątka.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=744
Święto Pluszowego Misia
Proszę Państwa, oto miś.
Miś jest bardzo grzeczny dziś.
Chętnie Państwu łapkę poda.
Nie chce podać? A to szkoda.
27 i 28 listopada w wyodrębnionym miejscu w czytelni biblioteki czekało na dzieci wiele mięciutkich, pluszowych miśków. Misie, pomimo wielu coraz nowocześniejszych i coraz bardziej atrakcyjnych zabawek, wciąż są ulubieńcami dzieci i od razu mogły liczyć na przytulaski u odwiedzających. Maluchy podczas spotkaniań opowiadały o znanych misiowych postaciach: Misiu Uszatku, Misiu Puchatku, Misiu Koralgolu i Misiu Paddingtonie, obejrzały przygotowaną prezentację i bajkę w formie teatrzyku o Maszy i Misiu. Podczas zabawy ruchowej przypomniały piosenkę Jedna łapka, druga łapka, ja jestem niedźwiadek. Święto Pluszowego Misia dla klas I-III bibliotekarki połączyły z oglądaniem wystawy Czar starych książek.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=736
CZAR STAREJ KSIĄŻKI
W czytelni biblioteki szkolnej od kilku dni trwa wystawa pt,, Czar starej książki". Celem jej jest zaprezentowanie naszym uczniom z gimnazjum, liceum, szkoły branżowej i podstawowej starych książek, jak też uzmysłowienie jak cennym i rzadkim przedmiotem były kiedyś książki.
Na wystawie eksponowane są najstarsze książki ze zbiorów szkolnej biblioteki i egzemplarze udostępnione przez zaprzyjaźnione ze szkołą biblioteki Gminną Bibliotekę Publiczną w Unisławiu i Miejską Bibliotekę Publiczną w Chełmnie. Spośród zgromadzonych okołu dwustu pięćdziesięciu egzemplarzy należy wymienić chociażby te najstarsze z XIX wieku: Pisma różne wierszem i prozą z roku 1805 (wydana w Warszawie przy Nowolipiu), Pamiętniki Franciszka Karpińskiego z 1808 roku, Kurs poezyi z 1829 roku, Szymona Szymonowicza Sielanki i kilka innych pism polskich z 1864 (wydana w Chełmnie), Poezye Wincentego Pola z 1875 roku (wydane we Lwowie), Pisma Henryka Sienkiewicza z 1880 roku (wydane w drukarni Gebethnera i Wolffa), Encyklopedia powszechna S. Orlgelbranda z 1883 roku i wiele, wiele innych. Wśród tych z początków XX wieku gro stanowią egzemplarze pozyskane ze Świetlicy Cukrowni Unisław, kilka z prywatnych zbiorów doktora Zdzisława Hasińskiego i nauczyciela Barbary Dobskiej m.in. Wychowanie wychowawcy Salzmann z 1904 roku (wydana w Warszawie), z innych Urządzanie własnej śmierci z 1904 roku (wydana przez Selezjanów), Elementarz Falskiego z 1957 roku i dla porównania kilka reprintów m.in. Przypadki Robinsona Krusoe Daniela Defoe z 1844 roku (wydana w Lipsku). Ekspozycję uzupełniają międzywojenne i powojenne czasopisma.
Podczas odwiedzin, oprócz oglądania wiekowych woluminów, nasza młodzież ma okazję sprawdzić swoją wiedzę, a młodsze dzieci zaznajomić się, w zakresie powstawania książki i drukarstwa. Dodatkową atrakcją, jest niewątpliwie,warsztat pracy dawnego pisarza, a szczególności narzędzia pisarskie. Wśród nich, stara maszyna do pisania, tym bardziej, że pod koniec lekcji można było na niej wystukać swoje imię.
Prowadzone przez bibliotekarki Teresę Laszkiewicz i Elżbietę Jendrzejewską zajęcia wzbudzają zaciekawienie i podobają sie odwiedzającym zarówno tym młodszym, jak i starszym. Dotychczas uczestniczyło w nich 340 uczniów wraz z polonistami. Wystawa potrwa do 27 listopada.
Biblioteka Zespołu Szkół w Unisławiu dziękuje Miejskiej Bibliotece Publicznej w Chełmnie i Gminnej Bibliotece Publicznej w Unisławiu za udostępnienie swoich zbiorów do wystawy.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=730
"Cztery ściany, dach słomiany"
Tym tytułem 11 października rozpoczęliśmy, w tym roku szkolnym, spotkania z Teatrzykiem w koszyczku.
Mali widzowie poznali historię trojga przyjaciół - Myszki Chrobotki, Kotka Mruczka i Pieska Burka. Stoliczkowe przedstawienie pani Katarzyny Torzewskiej miało, jak zwykle, mądre przesłanie. Dzieci dzięki niemu przekonały się, że zawsze należy radować się z tego, co się ma i to doceniać, choćby: dom, a w nim ciepłe łóżeczko, rodziców, którzy ich kochają i przyjaciół, którzy miło o nich myślą. Bajeczkę obejrzało sto sześćdziesiąt uczniów z klas I-III SP i sto przedszkolaków z Zielonego Zakątka.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=716
29 września - Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania,
to kolejna okazja do zaciekawienia naszych uczniów książką.
Podczas kilku godzinnych spotkań w bibliotece, uczestnicy słuchali wcześniej wybranych audiobooków, śledząc w skupieniu tekst czytany przez lektora. Nie obyło się też bez głośnych czytań. Swoje ulubione książki prezentowali szóstoklasistom młodsi koledzy z klasy czwartej B. W tym dniu odwiedzili bibliotekę uczniowie SP z klas IIIb, IVb, VIb , VIc, i Gim. z klas IIa, IIIa i IIIc wraz z nauczycielami. Biblioteka odnotowała 240 odwiedzin i ponad sto wypożyczń.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=709
W roku szkolnym 2017/2018 nowe darmowe podręczniki i ćwiczenia zgodnie z nową podstawą programową otrzymały trzy roczniki szkoły podstawowej z klas I, IV i VII. Pozostałe roczniki SP z kl. II, III i V otrzymały podręczniki z poprzednich lat i nowe ćwiczenia. Klasy VI i III gim. nie objęte dotacją w zeszłym roku szkolnym także otrzymały bezpłatne podręczniki i ćwiczenia.
W tym roku szkolnym biblioteka zaewidencjonowała 2862 egz. nowych podręczników i 2903 egz. materiałów ćwiczeniowych. Dotychczas uczniowie z podstawówki i wygaszanego gimnazjum wypożyczyli 5728 egz. podręczników i otrzymali 2429 egz. ćwiczeń.
Rok szkolny 2016/2017
6 czerwca 2017 r. w GOK w Unisławiu odbył się Gminny Konkurs Czytelniczy o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”.
Konkurs zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna i Biblioteka Szkolna Zespołu Szkół przy współpracy Gminnego Ośrodka Kultury.
Uczestniczący w konkursie uczniowie, wybrani wcześniej przez polonistów i wychowawców z klas I-VI w poszczególnych szkołach podstawowych w gminie, czytali wylosowany fragment tekstu bez przygotowania.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury w 4-osobowym składzie: Iwona Górniak-Wróbel – Miejska Biblioteka Publiczna w Chełmnie, Beata Tomaszewska – Instruktor zajęć teatralnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Unisławiu i Edyta Stankiewicz – Gminny Ośrodek Kultury w Unisławiu oraz Dorota Mietła wyłoniła zwycięzców.
„Mistrzem Pięknego Czytania” w kategorii:
klas I - Olaf Bagrowski Unisław
klas II – Julia Stanisławska Unisław
klas III– Aleksy Lewandowski Unisław
klas IV – Igor Bartkowski Bruki
klas V – Oliver Ottka - Grzybno
klas VI – Joanna Strzępek – Unisław
Wice – Mistrzem w kategorii:
Klas I – Małgorzata Sosińska - Unisław
klas II – Kacper Kampiński -Kokocko
klas III – Rozalia Kucharska - Unisław
klas IV – Julia Heydrich - Unisław
klas V – Martyna Mrzygłód - Unisław
klas VI – Sandra Lewandowska - Kokocko
III miejsce w kategorii:
klas II – Hanna Wolińska - Unisław
klas III – Igor Kąkolewski - Unisław
klas IV –Alicja Firmanty - Unisław
klas V – Kinga Zawaryńska –
klas VI – Jakub Grozdew - Unisław
Ponadto w powyższych kategoriach naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Karina Podosek IIb, Mikołaj Urbański IId, Oliwia Grzywacz IIIb, Zofia Kosińska Va.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali do wyboru bransoletę lub długopis, a zwycięzcy dyplom i nagrodę książkową.
Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom GRATULUJEMY!!!!!!!!
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=691
Spotkanie z Pawłem Beręsewiczem
24 maja biblioteka szkolna gościła na spotkaniu autorskim Pawła Beręsewicza, autora powieści i opowiadań dla dzieci i młodzieży, którego twórczość była wielokrotnie nagradzana.
Na początku spotkania pisarz w dowcipny sposób opowiedział uczestniczącym w spotkaniu uczniom z klas III, V i VI oraz z gimnazjum o przebiegu swojej kariery zawodowej. Słuchacze dowiedzieli się, iż pan Paweł jest tłumaczem literatury anglojęzycznej, że jest autorem nietypowych książek jakimi są słowniki, że pracował jako nauczyciel języka angielskiego w liceum, po czym odbyła się krótka konwersacja w języku angielskim.
Po niej uwagę uczestników spotkania skierował w stronę czytelnictwa, zadając pytanie, czy to prawda, że ludzie czytają coraz mniej i o jego przyszłość. Uczniowie chętnie włączali się w dyskusję ale dla czytelnictwa nie mieli optymistycznych prognoz. Niektórzy zostali zaproszeni na rozmowę o książkach przy wyimaginowanej herbatce i kawce zbożowej. Pisarz poruszał tematy: kryminałów, miłości, mody, obrazując każdy z nich swoimi utworami. Opowiadał żywo i barwnie o bohaterach swoich utworów, nie zdradzając jednak zakończenia przygód. Młodzi słuchacze mogli dowiedzieć się między innymi, co to są noskawery, o kryminale o tajemniczym tytule Tajemnica człowieka z blizną oraz w kim zakochał się Jacek Karaś. Następnie uczniowie zadawali autorowi pytania, dzięki którym przekonali się, że pisarz nie ma swojej ulubionej książki, bo jest dumny z każdej i kocha wszystkie jak “swoje dzieci”, a tematykę czerpie z obserwacji, doświadczeń, czy też inspiruje się własną rodziną, jak to było w przypadku Ciumków.
Paweł Beręsewicz całe spotkanie poprowadził w sympatycznej atmosferze. Uczniowie zafascynowani otwartością i dowcipem pisarza reagowali żywiołowo i z zainteresowaniem słuchali jego opowieści. Po spotkaniu autor rozdawał autografy i wpisywał dedykacje do książek.
Dzięki współpracy szkolnej biblioteki i biblioteki publicznej nasi uczniowie mogli uczestniczyć w tym roku szkolnym w czwartym spotkaniu autorskim.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=678
18 maja po raz kolejny zawitała u nas pani Katarzyna Torzewska z „Teatrzykiem w koszyczku”. Tym razem zaprezentowała naszym uczniom przedstawienie pt. „O królewskim ptaku”. Pani Kasi jak zwykle towarzyszyły własnoręcznie wykonane z naturalnych materiałów rekwizyty, które ubarwiają i pobudzają dziecięcą wyobraźnie. Tym razem były to ptaki, drzewa, zamek królewski z witrażami oraz kuframi pełnymi kamieni i złota oraz kilka postaci: król, służba i starzec. Bajarka pisze swoje bajki, ożywia stare baśnie i opowiada je młodym widzom pięknym słownictwem, dbając przy tym o oprawę muzyczną. Dzieci jak zawsze z uwagą słuchały pięknej bajki z mądrym przesłaniem. Poprzez teatrzyk dziecko uczy się odróżniać dobro od zła, organizowanie ich pomaga w wychowaniu przyszłego odbiorcy sztuki teatralnej. Przedstawienie obejrzało ponad 200 osób.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=676
15 maja przypada Dzień Polskiej Niezapominajki i przypomina nam o szacunku jaki powinniśmy mieć do przyrody "małej i dużej Ojczyzny".
Czytelnicy odwiedzający tego dnia bibliotekę dowiedzieli się, że te małe niepozorne kwiatki są symbolem pamięci, miłości i troski nie tylko o bliskie osoby ale i wszystkie żywe stworzenia, które nas otaczają. Niezapominajka ma nam przypominać, żebyśmy dbali o przyrodę - o nasz wspólny dom. Biblioteka niezapominajkowe święto połączyła z promocją swoich zbiorów, bo przecież to właśnie książka jest często drogowskazem na to, co jest ważne w życiu, mówi o relacjach, kulturze, tradycjach, zwraca uwagę i otwiera nam oczy na to, co jest obok nas. Tego dnia wypożyczających nie brakowało, a każdy z nich otrzymał papierowy, niebieski kwiatek na którym obiecał „nie zapomnieć” zamieścić króciótkiej recenzji po przeczytaniu książki. Do akcji włączyli się nasi poloniści. Życzymy naszym czytelnikom niezapomnianych przygód z bohaterami książek.
Piękne papierowe kwiatki do czytelniczej zabawy wykonały dzieci przebywające w świetlicy pod opieką wychowawcy, serdecznie za nie dziękujemy!
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=674
GMINNY KONKURS CZYTELNICZY
Organizatorzy: Gminna Biblioteka Publiczna w Unisławiu,
Biblioteka Zespołu Szkół w Unisławiu.
Cele konkursu: propagowanie kultury czytelniczej, popularyzacja książek znajdujących się w zbiorach bibliotek, wyrabianie nawyku czytania jako formy spędzania wolnego czasu.
Organizacja konkursu:
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. I-VI.
2. Każda klasa typuje jednego uczestnika.
3. Uczestnik konkursu czyta wylosowany fragment tekstu książki.
4. Konkurs odbędzie się w sześciu kategoriach.
6 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Unisławiu
Jury powołane przez organizatorów oceniać będzie: piękne przeczytanie fragmentu tekstu: dykcji, intonacji, modulacji głosu, interpretacji i techniki czytania nieznanego tekstu.
Za zajęcie I, II, i III miejsca w poszczególnych kategoriach przewidziane są dyplomy i nagrody rzeczowe.
Czekolada – niezmiennie uwielbiana na całym świecie od ponad 200 lat. Trudno znaleźć osobę, która nie lubiłaby czekolady. Uwielbiamy ją za wspaniały smak i zapach. Ten wykwintny przysmak zagościł też w literaturze i w filmie – nie tylko o kulinarnej tematyce. Czekolada doczekała się swojego święta – 12 kwietnia. W naszej bibliotece czekoladowe święto obchodzono w poniedziałek 24 kwietnia. Na odwiedzających w tym dniu bibliotekę czekała: wystawa książek mających w tytule słowo czekolada, historia czekolady, czekolada - garść cytatów, aforyzmów i myśli popularnych pisarzy a dla wypożyczających kostka czekolady.
Czekolada i Książka - wyśmienite połączenie – ZAPRASZAMY!
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=656
6 kwietnia w bibliotece ZS odbyło się spotkanie z autorką książek obyczajowych dla dzieci, młodzieży i dorosłych panią Barbarą Kosmowską.
Pisarka jest laureatką wielu konkursów m. in. „ Uwierz w siłę wyobraźni”,” Dziennik Polskiej Bridget Jones” oraz nagród literackich im. Astrid Lindgren i książka roku 2007, cieszącą się pochlebnymi opiniami zarówno krytyków, jak i czytelników.
Na wstępie pani Barbara Kosmowska opowiedziała naszej młodzieży z dozą humoru o swoim życiu osobistym, o początkach swojej drogi literackiej i o karierze zawodowej. Pisarka swoją postawą szybko zjednała sobie swoich słuchaczy. Młodzież z gimnazjum, liceum, szkoły podstawowej i zawodowej chętnie włączyła się w spotkanie i kierowała do pisarki pytania o pasje, zainteresowania i o lekturę jej powieści a pani Barbara odpowiadała im z wielkim entuzjazmem. Młodzież usłyszała od autorki o trudzie, jaki podejmuje, aby stworzyć literaturę wartościową i mądrą podkreślając przy tym nie pouczającą. Mówiła o tym, że chcąc pisać dobrze musi podejmować trudne problemy, przedstawiać realne postacie i pokazywać, że w życiu nie wszystko ma dobre zakończenie. Dowiedzieliśmy się, że nowa powieść, która ukaże się w maju „Obronić królową” jest jej najbardziej ulubioną z dotychczas napisanych.
Nasze spotkanie upłynęło w miłej i przyjaznej atmosferze. Cieszymy się, że mogliśmy gościć pisarkę cieszącą się tak powszechnym autorytetem, a tym bardziej, że okazała się ona osobą niezwykle skromną i serdeczną. Na zakończenie młodzież wręczyła gościowi kartkę z podziękowaniami za spotkanie a autorka złożyła w swoich powieściach autografy z życzeniami dla czytelników biblioteki. Pani Barbarze Kosmowskiej życzymy dużo sukcesów w pracy zawodowej i pisarskiej. Zgodnie z obietnicą trzymamy kciuki za „Tru” powieść zgłoszoną w 10. edycji do nagrody literackiej i życzymy powodzenia „niech zajączek dokica do celu”.
Spotkanie odbyło się dzięki współpracy bibliotek szkolnej i publicznej.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=654
Spotkanie klasy zerowej z teatrzykiem
Tradycją naszej szkolnej biblioteki stają się spotkania z Kamishibai, czyli sztuką opowiadania historii z ilustracjami ukrytymi w małym drewnianym pudełku. Tym razem do teatru wyobraźni zaproszeni zostali uczniowie z klasy zerowej. Dzieci z wielka uwagą wysłuchały prezentowanych opowieści „Groszki”, „Mój przyjaciel Kemushi” i „Kotka Milusia” po czym same bezbłędnie ułożyły karty jednego z nich. Osobami opowiadającymi małym widzom były uczennice gimnazjum Natalia Buczek i Weronika Jagielska członkinie Kółka bibliotecznego.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=631
"Dziś w bibliotece wielka zabawa, bo pierwszak książkę pierwszą dostawał..." - to słowa piosenki, którymi postacie z bajek powitały pierwszoklasistów w gronie czytelników.
Jak co roku, na przełomie semestrów, odbywa się w bibliotece szkolnej uroczystość Pasowania na czytelnika. 17 stycznia uczniowie z klas pierwszych zanim przyrzekli, że będą kochać i szanować książki obejrzeli przedstawienie, specjalnie dla nich przygotowane przez członków Koła bibliotecznego. Pomimo, iż pierwszoklasiści są w trakcie poznawania literek, świetnie wykazali się ich znajomością i umiejętnością czytania. Po wypożyczeniu pierwszej książki nowo pasowani czytelnicy otrzymali zakładki do książek i Listy do Rodziców. Życzymy im niezapomnianych przygód w świecie książek.
Postaci bajkowe: Pampalini – Adrian Czyżniewski, bibliotekarka – Weronika Jagielska, Czerwony Kapturek – Wiktoria Rzepka, Wilk – Marta Kowalska, Dżepetto – Klaudia Dudek, Pinokio – Aleksandra Turno, Baba Jaga – Magdalena Kamińska, Krasnale – Martyna Gołębiewska, Martyna Kopeć, Sandra Poćwiardowska, Wróżka – Katarzyna Sosińska, Książniczka – Karolina Mądrzejewska, Smok – Julia Wesołowska, Królowa Książka - Natalia Buczek, Krzyś – Weronika Kacperek. Nad całością czuwała - Alicja Szaj.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=607
Kolejne spotkanie z niezwykłym teatrzykiem w bibliotece szkolnej
W przedświątecznym okresie pani Kasia Torzewska zawitała u nas z bajką Bożonarodzeniowa pierzynka. Tym razem mali widzowie z klas I-III poznały historię biednego, osamotnionego i niechcianego pajączka. Dzieci z dużą ciekawością śledziły losy małego bohatera, a z wysłuchanych treści bajki zrozumiały, że w życiu nie jest ważne jak się wygląda, tylko jakim się jest i co możemy dać drugiej osobie. Po ożywionych rozmowach na ten temat w podarunku dla narodzonego Jezuska wspólnie śpiewano kolędy przy nastrojowym akompaniamencie pani Bajeczki. Łącznie odbyło się siedem świątecznych przedstawień.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=600
Konkurs poetycki O JESIENI rozstrzygnięty
I nagroda - Alicja Firmanty z klasy IV a za wiersz Moja jesień,
II nagroda - Marta Włośniewska z klasy VI b za wiersz Zimno bywa w tą jesień,
II nagroda - Adrian Czyżniewski z klasy VI a za wiersz Skargi na jesień,
wyróżnienie - Kamil Starszak z klasy V a za wiersz za Złota jesień złoci liście.
Wszystkim uczestnikom konkursu dziękujemy. Nagrodzonym gratulujemy!
Skład jury: Anna Drozdowska, Teresa Laszkiewicz, Małgorzata Sawko
Kamishibai jest używany z powodzeniem w naszej bibliotece
W magicznej skrzynce, co jakiś czas, pojawia się nowa bajka z kartonowymi planszami opowiadająca inną historię małej publiczności. Tym razem osobami opowiadającymi byli Adrian Czyżniewski i Daniel Kusy z klasy VIa, a odbiorcami klasy pierwsze. Podczas spotkań dzieci za pomocą teatrzyku przenoszą się w podróż do magicznej krainy teatru i literatury równocześnie. Przedstawienia są doskonałą pomocą dydaktyczną oraz są świetną formą zabawy, efekty ostatnich spotkań możesz zobaczyć na wystawie w bibliotece.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=585
Wypożycz i delektuj się! - w bibliotece pod takim hasłem trwał od 21 do 25 listopada SŁODI TYDZIEŃ. Na czytelników czekała, między innymi nowo zakupiona (258 egz.), atrakcyjna literatura. W trakcie pięciodniowej czytelniczej akcji odnotowano ponad pięćset wypożyczeń.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=579
W bibliotece szkolnej po raz kolejny wystąpił krakowski teatr „Maska” w przedstawieniu „Misio Tulisio”.
Uczestniczyło w nim około dziewięćdziesiąt uczniów z klas drugich i trzecich Szkoły Podstawowej.
Edukacyjny spektakl, mówiący o przyjaźni i tolerancji, dzieci obejrzały w przeddzień Święta Pluszowego Misia, który przypada 25 listopada. Motywem wiodącym przedstawienia były przygotowania do urodzin tytułowego Misia Tulisia. Za wszelką cenę próbował je popsuć zazdrosny Królik, ale wszystko, jak to w bajce, kończy się dobrze. Na szczęście Krzysiowi i żywiołowo reagującej na przygody bohaterów małej publiczności, udaje się w porę zapobiec katastrofie i uratować urodzinową niespodziankę przekonując Króliczka, że przyjaźń ma największą wartość. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy bibliotek - szkolnej i publicznej, dziękujemy!
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=578
Autor książki „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź” w bibliotece szkolnej
We wtorek, 20 września odbyło się spotkanie autorskie Zbigniewa Kołby z uczniami Szkoły Podstawowej z klas II – IV. „Znajdź mnie i kiedyś odwiedź”, której przesłanie brzmi „uczymy się dla siebie, a najbliższym sprawiamy radość tym, co umiemy”, pokazuje, jak dziecko poprzez zabawę może nauczyć się kontaktu z mapą, jak się uczyć, żeby się nauczyć, jak też odpowiedniego zachowanie się w różnych sytuacjach – te wskazówki zawarte są w treści opowiadania. Dzieci słuchały i same czytały fragmenty książki, dowiedziały się też, że w Polsce są miejscowości o humorystycznych nazwach. Pan Zbigniew na spotkaniu poruszył też tematy takie jak: rola odpowiedniej ilości snu, zachowania dzieci wynikające z nieodpowiedniej ilości nocnego wypoczynku, wpływu właściwego odżywiania na rozwój młodego organizmu oraz mycia rąk. Książka dostępna w zbiorach biblioteki, zachecamy!
Spotkanie odbyło się dzięki współpracy bibliotek, szkolnej i publicznej.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=551
432 608 uczniów
ustanowiło rekord w masowym czytaniu w jednym momencie
10 czerwca 2016 Zespół Szkół w Unisławiu włączył się w ogólnopolską akcję czytelniczą zainicjowaną przez redakcję czasopisma Biblioteka w szkole. Za niezwykłą pomysłowość i różnorodność działań, jakim wykazali się wszyscy uczestnicy i organizatorzy ZS promujący książki i czytelnictwo na terenie szkoły i naszej miejscowości, biblioteka gorąco dziękuje. Co prawda szkoła nasza nie znalazła się w gronie trzech szczęśliwców, którym przyznano nagrody rzeczowe, to jednak jesteśmy dumni, że w Unisławiu, jak dotąd, nie było akcji promującej czytelnictwo na taką skalę.
Poniżej Podziękowanie od redakcji miesięcznika za udział w ogólnopolskiej akcji.
Zbliżają się wakacje, po raz kolejny proponujemy -
WAKACJE Z KSIĄŻKĄ!
Aby książki „nie kurzyły się na półkach przez dwa wakacyjne miesiące,
wysyłamy je na wakacje z naszymi czytelnikami!
Warunkiem wypożyczenia książek na wakacje jest zwrócenie w terminie
wszystkich wcześniej wypożyczonych materiałów do biblioteki.
Czytelnik może wypożyczyć 3 książki na okres 2 miesięcy.
Książki będą wypożyczane od dnia 21 – 24 czerwca.
Termin zwrotu wypożyczonych na wakacje książek upływa w pierwszym tygodniu września.
Jak nie czytam, jak czytam
Ogólnopolska akcja masowego czytania przebiegała u nas pod hasłem
WSZYSCY CZYTAJĄ
10 czerwca 2016 książka była w naszym zespole szkół bohaterem dnia. Odmieniana przez wszystkie przypadki i w parze z wieloma czasownikami wypełniła treścią Ogólnopolską Akcję . Udało się nam wspólnie - wszystkim uczniom i nauczycielom – aktywnie pokonać stereotyp, że książka nie ma przyszłości. Wręcz przeciwnie - okazało się, że w młodych nadzieja.
Cała akcja została przygotowana przez uczniów pod opieką polonistek z wszystkich szkół naszego zespołu – Anny Drozdowskiej, Małgorzaty Sawko, Emilii Oleksy, Aliny Pakuły i Bogumiły Topolewskiej, nauczania wczesnoszkolnego Marioli Żmudy, Marioli Lewandowskiej oraz Beaty Sawiny i Karoliny Leśniak. Wsparcia udzielali wszyscy nauczyciele, natomiast koordynowała wszystkie pomysły i działania: nauczyciel - bibliotekarz - Teresa Laszkiewicz.
Wspólne towarzystwo dzieci i młodzieży z dorosłymi w kręgach literatury, rozmów o książce, śmiechu młodości, spaceru ulicami Unisławia z książką i transparentami promującymi czytelnictwo, tańca z książką, łańcuchów ludzi czytających, książkowych graffiti, wież, zabaw tekstem i formą literacką - pokazały, że czytanie może być zajęciem bardzo różnorodnym i inspirującym.
Udowodniliśmy w ten sposób, że należymy do społeczności ludzi czytających na co dzień, ludzi kulturalnych, ludzi skłonnych do refleksji, ludzi z wyobraźnią.
Piękna sentencja przypomina, że "Książki to są najlepsi Twoi przyjaciele. Nie zdradzą, nie wyśmieją, a nauczą wiele."
Życzymy wszystkim takich przyjaciół.
(Fotorelacje poniżej)
LITERACKIE PLĄSY
ZABAWY Z KSIĄŻKĄ PODCZAS LEKCJI
RUSZA PARADA KSIĄŻKOWA CZYTELNIKÓW ZE SZKOŁY PODSTAWOWEJ
KSIĄŻKOWY KOROWÓD GIMNAZJALISTÓW, LICEALISTÓW I UCZNIÓW ZSZ ULICAMI UNISŁAWIA
BICIE REKORDU CZYTANIA W JEDNYM MOMENCIE
Miłośnicy czytania połączyli się fizycznie i duchowo przez wspólne trzymanie książek w ręku, stworzyli "książkowy ocean" i głośno czytali z ulubionych książek.
NA TRAWIE w Ośrodku Przyrodniczo-Łowieckim
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=525
Mistrz Pięknego Czytania – wybrany!!!
W dniu 2 czerwca 2016 r. w Gminnym Ośrodku Kultury w Unisławiu odbył się konkurs czytelniczy o tytuł „Mistrza Pięknego Czytania”.
Konkurs zorganizowała Gminna Biblioteka Publiczna przy współpracy biblioteki szkolnej Zespołu Szkół i Gminnego Ośrodka Kultury w ramach programu „Książki Naszych Marzeń” .
Uczestniczący w konkursie uczniowie, wybrani wcześniej przez polonistów i wychowawców z klas II-VI w poszczególnych szkółach podstawowych w gminie, czytali wylosowany fragment tekstu bez przygotowania.
Po wysłuchaniu wszystkich uczestników jury w 3-osobowym składzie: Marzanna Pieniążek – Dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chełmnie, Beata Tomaszewska – Instruktor zajęć teatralnych w Gminnym Ośrodku Kultury w Unisławiu i Paweł Marwitz – Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Unisławiu wyłoniła zwycięzców.
Tytuł Mistrza Pięknego Czytania
otrzymali - w kategorii:
klas II – Aleksy Lewandowski - Unisław
klas III – Amelia Górna - Unisław
klas IV – Oliver Ottka - Grzybno
klas V – Joanna Strzępek –Unisław
klas VI – Agata Chyła – Unisław
Wice - Mistrza
otrzymali - w kategorii:
klas II – Wiktoria Szugajew - Unisław
klas III – Natalia Strzępek - Unisław
klas IV –Justyna Nowak - Unisław
klas V – Sandra Lewandowska –Kokocko
klas VI – Julia Gaładyk – Kokocko
III miejsce
otrzymali - w kategorii:
klas II – Oliwia Grzywacz - Unisław
klas III – Aleksandra Wichlińska - Kokocko
klas IV –Kinga Zawaryńska - Kokocko
klas V – Amelia Pliszczyńska –Unisław
klas VI – Marcel Szerszeń – Grzybno
Ponadto w powyższych kategoriach naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Amelia Wiśniewska IId, Zofia Kosińska IVa i Patryk Brzozowski VIb.
Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy, do wyboru bransoletę lub długopis, zwycięzców zaś dodatkowo nagrodzono książką.
Wszystkim uczestnikom i zwycięzcom GRATULUJEMY!!!!!!!!
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=516
Informacja dla Rodziców z biblioteki szkolnej ZS
Podczas spotkań z Rodzicami uczniów klas I-VI, w okresie od 9 – 12 maja, przekazano informacje o realizowanym w Szkole Podstawowej programie Książki naszych marzeń. Rodzice dowiedzieli się o podejmowanych w ramach Programu działaniach, mających rozwijać kompetencje i zainteresowania czytelnicze wśród naszych uczniów. Zachęcano do odwiedzania strony internetowej ZS.
Na spotkaniach podkreślano rolę rodziców w procesie rozbudzania zainteresowania książką i motywowania do czytania. Ponadto przekonywano do kultywowania w zaciszach domowych pięknej tradycji czytania dziecku książek, bez względu na jego wiek.
"Przygoda z książką w świetlicy”
zajęcia czytelnicze podczas których uczniowie zapoznają się z wybitnymi utworami z literatury dziecięcej, ćwicząc przy tym naukę płynnego czytania, wyobraźnię, prowadzą dyskusję na temat zachowań bohaterów oraz doskonalą umiejętności korzystania z obrazkowych słowników.
KOLOROWE WARSZTATY CZYTELNICZE
- rozwijające zainteresowania czytelnicze, wzbogacające słownictwo i ogólną wiedzę prowadzone dla uczniów zerówki przez nauczyciela terapeutę.
GMINNY KONKURS CZYTELNICZY
''MISTRZ PIĘKNEGO CZYTANIA"
• Organizatorzy: Biblioteka gminna i Biblioteka Zespołu Szkół w Unisławiu.
• Cele konkursu: propagowanie kultury czytelniczej;
popularyzacja książek dla młodzieży znajdujących się w zbiorach biblioteki;
wyrabianie nawyku czytania, jako formy spędzania wolnego czasu.
Organizacja konkursu
1. Konkurs przeznaczony jest dla uczniów kl. II-VI.
2. Każda klasa typuje jednego uczestnika.
3. Uczestnik konkursu czyta wylosowany fragment tekstu książki w ramach programu „Książki naszych marzeń”
4. Konkurs odbędzie się w pięciu kategoriach: klasy drugie, klasy trzecie, klasy czwarte, klasy piąte i klasy szóste.
Termin
2 czerwca w Gminnym Ośrodku Kultury w Unisławiu
Oceny i nagrody
Jury powołane przez organizatora oceniać będzie:
piękne przeczytanie fragmentu tekstu: dykcja, intonacja, modulacja głosu, interpretacja
technikę czytania nieznanego tekstu
Za zajęcie I, II, i III miejsca w poszczególnych kategoriach przewidziane są dyplomy i nagrody rzeczowe.
ZAPRASZAMY!!!
Jednym z wymogów otrzymania dofinansowania z Programu była realizacja edukacyjnych projektów czytelniczych we wszystkich oddziałach szkoły podstawowej. Ich realizację rozpoczęto w październiku i trwać będą do końca maja.
Założenia projektów:
Problem czytania w dobie kultury obrazkowej często spędza sen z powiek nauczycielom.
Większość uczniów niechętnie sięga po lektury, a zamiast nich woli obejrzeć adaptacje filmowe lub przeczytać streszczenie książki poleconej przez nauczyciela. Realizowane z projektów zadania na pewno przyczynią się do bliższego zapoznania uczniów z bogatym światem książek.
Cele ogólne:
- rozbudzanie zainteresowań czytelniczych;
- motywowanie uczniów do czytania;
- kształcenie wrażliwości czytelniczej;
- rozbudzanie ciekawości ucznia;
- zmotywowanie uczniów do korzystania z biblioteki szkolnej.
Projekty edukacyjne promjące czytelnictwo
realizowane przez nauczycileli SP
"Czytam sobie" projekt edukacyjny klasy Ib.
Z wykorzystaniem zakupionej pełnej serii „Czytam sobie” w skład której wchodzą książki wspierające naukę samodzielnego czytania na trzech poziomach umiejętności dziecka. Biblioteka posiada już całą serię. Dzieci podczas czytań utożsamiają się z bohaterami opowiadań a tym bardziej, że często mają imiona takie jak postać z opowiadania. Zainspirowani przygodami mali czytelnicy wykonują prace różne plastyczne i zakładki do książek. Zajęcia uatrakcyjniają materiały m.in. kolorowanki, zgadywaniki, mapy dostępne do pobraniaują na stronie Akcja Czytam sobie – czytanie to świetna zabawa. Za udział każdy uczestnik otrzyma dyplom sukcesu - Czyta sobie i jest super! Termin realizacji: kwiecień-maj, opiekun Ewa Pałucka, Teresa Laszkiewicz
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=539
"Burza w szklance wody" pod tym tytułem realizowany jest projekt dla uczniów klasy IIb.
Ma na celu zapoznanie i utrwalenie wiedzy o najpopularniejszych frazeologizmach języka polskiego.
Wśród zadań: czytanie wierszy, wyjaśnianie wyrażeń pokazujących język, wykonanie ilustracji, układanie zagadek dobieranie w pary wyrażeń i wyjaśnień – maj, opiekun Hanna Bagrowska, Teresa Laszkiewicz
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=539
„Czytam, śpiewam, opowiadam” klasa IIIb. Do przeczytanej książki, zakupionej z Programu, każdy uczeń wykonał ilustrację. Powstałe prace prezentowano rodzicom i wszystkim czytelnikom na wystawie w bibliotece. Dzieci wraz z opiekunami zoranizowały wieczornicę dla rodziców. 17 lutego w nastrojowej atmosferze chętni uczniowie ze swymi rodzicami głośno czytali wybrane fragmenty z książek.
Dzieci przygotowały dla swoich rodziców teatrzyk kukiełkowy „Zgaduj-zgadula – bajki, bajeczki” ze znajomosci bajek, oraz wiersze i piosenki promujące książki i czytanie. Pociechy pochwaliły się też grą na instrumentach - flecie i dzwonkach. Wieczornica była okazją do przedstawienia rodzicom ogólnych założeń programu „Książki naszych marzeń” i o tym, jak realizowany on jest w naszej szkole. Na spotkanie przygotowano gazetke promują „Rodzinne czytania, dlaczego warto?” i zachęcano zaproszonych gości do wspólnych głośnych czytań z dziećmi w domach. Termin realizacji: grudzień - luty, opiekun Mariola Lewandowska, Teresa Laszkiewicz
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=492
„Przygoda z książką” dla klas IV-VI. Spośród zakupionych książek uczniowie wybierali z półek ciekawe dla nich, nowe pozycje książkowe, po czym dobierali się w grupki 3-7 osobowe. Do atrakcyjnego i zajmującego fragmentu, który chcieli przedstawić widowni, przygotowywali sami, bądź wypożyczali z biblioteki elementy kostiumów i scenografii. Wśród tytułów cieszących się największym zainteresowaniem były: Babcia Rabuś, Malutka Czarownica, Magiczne Drzewo, Boska Tęcza i Wszystko zaczyna się od marzeń. Mądre, pełne humoru, optymistyczne opowieści o marzeniach, przyjaźni i miłości często przeczytane w dzieciństwie, a tym bardziej w takiej formie - zapamietuje się na całe życie. Odgrywane scenki wywoływały wiele pozytywnych emocji i były świetną okazją do zabaw integrujących klasy. Uczniowie podczas spotkań dokonywali podsumowań, dlaczego warto czytać książki i co przeszkadza im w czytaniu. Na zakończenie czytelniczego projektu uczestnicy otrzymali zakładki do książek i długopisy. Czas realizacji styczeń-maj, opiekunowie - biblioteka szkolna i publiczna, nauczyciele poloniści uczący w tych oddziałach Anna Drozdowska i Małgorzata Sawko.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=493
2O kwietnia aktorzy z teatru Maska z Krakowa wystawiali spektakl pt. Ostatnia książka Świata dla uczniów z czterech klas I-III SP. Przedstawienie promujące czytelnictwo, pokazało co by się stało, gdyby zabrakło książek - wrót do świata wyobraźni. Emilka niezwykle oczytana dziewczynka z plecakiem, w którym znajduje się Ostatnia książka Świata, trafia podczas snu do ponurej krainy gdzie nie ma książek. Podczas swojej wędrówki spotyka królika, który nigdy nie przeczytał żadnej książki, więc nie potrafi sobie nic wyobrazić, ale dzięki dzieciom zgromadzonym na spektaklu odzyskuje moc fantazjowania. Mali widzowie z zainteresowaniem śledzili losy bohaterów i brali czyny udział w przedstawieniu. Artyści w interesujący i zabawny sposób przedstawili dzieciom wartości, jakie niosą ze sobą książki. Wspólnie z młodymi widzami, zastanawiali się jak wyglądałby świat bez książek. Wszyscy zgodnie przyznali, że czytanie rozwija i jest wspaniałym sposobem na spędzanie wolnego czasu. Przedstawienie bardzo spodobało się dzieciom, niektóre z nich mogły też przez chwilę poczuć się aktorami, gdyż zostały zaproszone do udziału w spektaklu. Gra aktorów sprawiła, że ogladajacy nie mogli się nudzić, a salwy śmiechu wybuchały bardzo często. To już drugie przedstawienie teatru Maska w naszej szkole, które odbyło się dzięki współpracy bibliotek - szkolnej i gminnej.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=480
W roku szkolnym 2015/2016 Szkoła Podstawowa w Unisławiu uczestniczy w programie „Książki naszych marzeń” przyjętym przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Celem Programu jest rozwijanie zainteresowań uczniów poprzez promocję czytelnictwa wśród dzieci i młodzieży. W ramach rządowego programu nasza szkoła otrzymała środki finansowe w wysokości 2170 złotych, plus wkład własny 20% (542,50), co łącznie stanowiło kwotę 2712,50 zł. Z pozyskanych środków wzbogacono księgozbiór biblioteki szkolnej o 178 nowych pozycji. Przy wyborze literatury kierowano się propozycjami zebranymi głównie od uczniów oraz nauczycieli i rodziców.
Realizując poszczególne wytyczne programu, nauczyciele Szkoły Podstawowej podjęli wiele inicjatyw promujących czytelnictwo, które rozwiną kompetencje czytelnicze uczniów i indywidualne zainteresowania, a także wyrobią i pogłębią u uczniów nawyk czytania.
Informacje o organizowanych imprezach czytelniczych w ramach programu będą dostepne na stronie internetowej Zespołu Szkół w Unisławiu.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=494
Teatrzyk Kamishibai w bibliotece
W kwietniu i maju w ramach promocji czytelnictwa zapraszano do biblioteki klasy I-III SP. Podczas cyklu spotkań gimnazjalistki z kółka bibliotecznego przedstawiały dzieciom nowo zakupione książki Kamishibai. Kamishibai - inaczej teatr ilustracji - to specjalny sposób opowiadania, mający swoje korzenie w Japonii. W drewnianej skrzyneczce, która stanowi oprawę dla ilustracji, wykorzystuje się plansze obrazkowe z tekstem. Mali widzowie w skupieniu słuchali i z dużym zainteresowaniem patrzyli na przesuwające się w parawanie obrazy bajek: Kotka Milusia, Rower Walentynki, Groszki, Mój przyjaciel Kemushi, Trzeba będzie..., Szukając Marudka. Po przedstawieniu, aby lepiej zapamiętać treści opowiadania, zaproponowano dzieciom, by same na rozdanych kartach ćwiczyły układanie obejrzanej historii. Zachęcono też małą publiczność do tworzenie własnego, papierowego teatrzyku. Na wcześniej przygotowanych ilustracjach ze znanych bajeczek, uczniowie odgrywali mini spektakle O rybaku i złotej rybce, Czerwony Kapturek i Brzydkie kaczątko. Nowa forma przedstawiania dziecięcej literatury wśrtód naszych najmłodszych uczniów została przyjęta z entuzjazmem i wielkim zaciekawieniem. Swoimi wrażeniami podzielili się z innymi czytelnikami, w formie plastycznej.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=476
Dnia 13 stycznia Pracusie z Krasnoludka wraz z opiekunami odwiedziły bibliotekę szkolną. Tym razem spotkanie odbyło się w ramach akcji Cała Polska czyta dzieciom. Przedszkolaki z zainteresowaniem słuchały opowieści o niesamowitych przygodach Milenki i jej taty i opowiadały o tym, kto czyta im na dobranoc. Oprócz głośnych czytań zaproponowano dzieciom wspólne zaśpiewanie piosenki promującą akcję czytelniczą. Przygotowane na wystawce kolorowe i bogato ilustrowane książki, spodobały się dzieciom, z chęcią je oglądały i komentowały oglądane obrazki.
„Ja jestem książka, Twój przyjaciel szczery”. Tadeusz Kubiak
Dnia 8 stycznia biblioteka szkolna oficjalne przyjęła osiemdziesiąt siedem najmłodszych uczniów ZS do grona czytelników. Uroczyste Pasowanie na czytelnika organizowane jest w bibliotece co roku, po pierwszym półroczu. W tym dniu odbyły się cztery godzinne spotkania z przedstawieniami, podczas których uczniowie z Kółka bibliotecznego przekazywali wiedzę o poszanowaniu książek i zasadach zachowania w bibliotece. Pierwszoklasiści w skupieniu i powadze uroczyście przyrzekały przed Królową Książką, że będą kochać i szanować książki, korzystać z ich mądrości i sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika. Jednak najwięcej emocji u nowych czytelników wzbudziło wypożyczenie pierwszej książki. Na pamiątkę uroczystego spotkania otrzymali od postaci bajkowych zakładki do książek w kształcie żyraf i lokomotyw oraz listy informacyjne do rodziców. Od tej chwili uczniowie klas pierwszych stali się pełnoprawnymi czytelnikami naszej biblioteki i mogą już samodzielnie wypożyczać książki.
Spotkanie przebiegło w radosnej i przyjaznej atmosferze. Zarówno występującym jak i słuchaczom przyniosło wiele satysfakcji i zadowolenia.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=411
Skąd się wzięły zwyczaje w polskim domu i jak je kultywować? Jak przyrządzić tradycyjne potrawy świąteczne? Jak udekorować stół?
A także: najpiękniejsze opowieści o Wigilii i Bożym Narodzeniu w Polsce i na świecie, najpiękniejsze kolędy i pastorałki, najpiękniejsze dekoracje i ozdoby choinkowe, życzenia na każdą okazję – to wszystko w literaturze prezentowanej na wystawce w czytelni.
Wstąp! Wypożycz! Przeczytaj!
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=402
W październiku zabawa czytelnicza:
Drodzy Czytelnicy!
Zapraszamy Was na randkę... z książką:-) Postawcie na zagadkę, tajemnicę, niespodziankę - wszak to randka w ciemno, na której wszystko może się zdarzyć - może być zabawnie i ekscentrycznie; może być niebezpiecznie z grasującym po Londynie mordercą; może być nostalgicznie wśród zapachu kwiatów czy też romantycznie przy akompaniamencie starych zegarów..., każdy znajdzie coś dla siebie!
Zapraszamy do biblioteki!
Wypożyczając jedną z zapakowanych w szary papier książek, kierując się jedynie cytatem, można było odczuć niemal takie same emocje, jakie towarzyszą otrzymaniu urodzinowego prezentu. Kto nie zdążył wziąć udziału w zabawie ma na to szansę jeszcze do końca października.
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=495
http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=352
Od 01 września biblioteka zaewidencjonowała ponad 2 tysiące podręczników dla uczniów:
klasy I SP,
klasy II SP,
klasy IV SP,
klasy I Gim.
i przyjęła materiały ćwiczeniowe dla w/w klas.
Podręczniki i ćwiczenia były wydawane uczniom w kompletach w obecności nauczyciela wychowawcy.
w bibliotece szkolnej.
15 czerwca w ramach kampanii, która w tym roku przebiegała pod hasłem Czytanie mądra rzecz, uczniowie z gimnazjum czytali dla młodszych przyjaciół z klas drugich SP. Dzieci po uważnym wysłuchaniu opowiadania Nowy w Bajkowym Lesie chętnie odpowiadały na pytania czytających. Przedstawione w bajce przygody słonia, były też pretekstem do rozmowy na ważny temat, jakim jest tolerancja i szanowanie inności. Ze strony drugoklasistów padały przykłady zdarzających im się niewłaściwych zachowań wobec koleżanek i kolegów, ale i propozycje naprawy ich. Na zakończenie gimnazjaliści zaproponowali drugoklasistom wspólną zabawę przy piosence „... podaj rączkę, podaj mi na zgodę...” Kasi Klich. W podziękowaniu za spotkanie maluchy poczytały głośno starszym koleżankom i kolegom. Spotkania odbywały się oddzielnie dla każdej klasy.
Skradzione mądrości w bibliotece szkolnej.
19 maja biblioteka szkolna gościła aktorów krakowskiego Teatru Edukacji i Profilaktyki Maska, którzy zaprezentowali widowisko Skradzione mądrości. Baśniową opowieść o tym, jak wiele pożytku płynie z czytania książek zobaczyło ponad 90 uczniów z klas I-III Szkoły Podstawowej. Dzieci poznały historię Skrzata, który bardzo lubił czytać książki. Zupełnie nie zauważał tego co się wokół niego dzieje i z łatwością dał się okraść pewnej Sowie z całego swojego bogatego księgozbioru. Zmartwiony Skrzat musiał wyruszyć w podróż, aby odzyskać zaginione lektury. Na swojej drodze spotkał Biedronka Donka – tajnego agenta, który próbował rozwikłać zagadkę znikających w całym Królestwie książek. Niestety Biedronek nie potrafił czytać i logicznie myśleć. Na całe szczęście cała historia dobrze się skończyła, skradzione książki odzyskano. Sowa musiała zwrócić książki ich właścicielom i bardzo ich przeprosić. Dowiedziała się też, że nie wolno kraść książek – wystarczy przyjść do biblioteki i je wypożyczyć. Natomiast Skrzat przekonał się, że również prawdziwy świat jest wart uwagi, bo można spotkać wiernych przyjaciół i przeżyć wspaniałe przygody. Skradzione mądrości to pełna humoru i akcji opowieść o tym, że każda przeczytana książka jest prawdziwą przygodą. Bohaterowie przekonywali też, jak ważną rolę pełnią biblioteki, w których znajduje się dużo wspaniałych książek, które można wypożyczyć zupełnie za darmo. Spektakl miał formę interaktywnej zabawy, w której dzieci żywiołowo i spontanicznie uczestniczyły. Odbył się dzięki współpracy biblioteki szkolnej z Biblioteką Publiczną.
Fotogaleria http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=312
Wizyta przedszkolaków w bibliotece szkolnej.
W poniedziałek 27 kwietnia przedszkolaki z Krasnoludka z grup Smyki i Pracusie wraz ze swoimi paniami odwiedziły naszą bibliotekę. Celem wizyty było poznanie miejsca gdzie królują książki. Mali goście spotkanie rozpoczęły obejrzeniem teatrzyku cieni do bajki Czerwony Kapturek przygotowanym przez uczennice z gimnazjum. Panie bibliotekarki opowiadały dzieciom o bibliotece i zaprosiły do zwiedzenia jej. Przedszkolaki z wielką ciekawością przyglądały się książką znajdującym się na półkach a szczególne książeczkom w dziale dla najmłodszych. Dzieci świetnie radziły sobie z rozpoznawaniem bajkowych postaci na przygotowanych kukiełkach. Mali goście na pożegnanie otrzymały kolorowanki z bohaterami z bajek.
fotogaleria: http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=301
Drzwi otwarte
W dniu 26 marca biblioteka włączyła się w Drzwi otwarte organizowane przez naszą szkołę. Rodzice i przyszli pierwszoklasiści mogli obejrzeć specjalnie dla nich przygotowane wystawy książek, gromadzone stare przedmioty i kalejdoskop imprez bibliotecznych w formie plakatów i albumu. Atrakcyjne w różnych formach z dużymi literami książeczki, stare zabawki i samo pomieszczenie biblioteki wzbudzało duże zaciekawienie wśród małych gości. Dla rodziców przygotowano literaturę psychologiczną z zakresu wychowania. Przyszli czytelnicy otrzymali naklejki i kolorowanki.
fotogaleria: http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=294
Spotkanie autorskie z Martą Gruszczyńską
Dnia 23 marca gościliśmy w naszej bibliotece autorkę książek Martę Gruszczyńską. Pani Marta jest z wykształcenia prawnikiem a jej pasją jest pisanie. Pomimo młodego wieku na swym koncie ma dwie wydane książki. W październiku 2012 roku opowiadała nam o „Gladiolach”, a podczas tego spotkania o „Czekoladzie z rodzynkami”. Opowieść o tym, co było inspiracją do napisania ostatniej książki wzbogacona prezentacją multimedialną z muzyką, zdjęciami i filmem oraz o tym, na jakie trudnościach napotykała przy wydaniu książki wzbudzały niemałe zainteresowanie wśród naszej młodzieży. Łącznie odbyły się cztery godzinne spotkania. Uczniowie z Gimnazjum, Liceum i ZSZ byli zachęcani przez panią Martę do spełniania swoich marzeń i pasji, nie bacząc na przeciwności i potknięcia w ich realizacji „bo tylko wtedy może się udać”. Po spotkaniu można było nabyć książki autorki na których chętnie składała autografy wraz z dedykacjami. Być może ta miła, sympatyczna i pełna pasji osoba wkrótce zawita u nas ponownie i opowie nam o kolejnej swojej książce.
Spotkania autorskie są najbardziej popularną formą promocji czytelnictwa, co potwierdzamy!
fotogaleria: http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=295
Kulinarne zabawy
Młodzież z gimnazjum zrobiła kanapki dla niejadków. Pomysły na ich wykonanie czerpała z literatury dostępnej w zbiorach biblioteki.
fotogaleriahttp://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=264
PASOWANIE NA CZYTELNIKA BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
"My, uczniowie pierwszej klasy
uroczyście przyrzekamy: kochać i szanować książki, sumiennie wypełniać obowiązki czytelnika, zaprzyjaźnić się z książką..." To uroczyste przyrzeczenie złożyli uczniowie klasy Ia, Ib, Ic i Id szkoły podstawowej w bibliotece szkolnej. W dniach 22 i 27 stycznia oraz 5 lutego do czarodziejskiego świata książek pierwszaków wprowadziła grupa naszych gimnazjalistów, która zaprezentowała przedstawienie o poszanowaniu książek. W teatrzyku pojawiły się postaci z bajek: Wilk, Czerwony Kapturek, Krasnale, Dżepetto, Pinokio, Baba Jaga, Smok, Królewna, Królowa Książka, Wróżka... Pani bibliotekarka załamała rece, widząc zniszczone książki i drżącym głosem mówiła: ".....Och, co za strata i jaka szkoda! Kto mi dziś taką książkę oddał? Tu był obrazek, a ta strona pusta, na każdej kartce plama tłusta..., te książki są teraz nic nie warte!" . Dobrze, że z "odsieczą" pospieszył Pampalini. Wielki podróżnik, łowca przygód, pomógł bibliotekarce odnaleźć urwisa, który wyrządził książkom takie szkody. Winowajca Krzyś ostatecznie zrozumiał swój błąd i postanowił już dbać o książki. Po tych wrażeniach każdy pierwszoklasista, ze swą kartą czytelniczą, przeszedł z czytelni do wypożyczalni, aby wypożyczyć pierwszą książkę. Na koniec młodzi czytelnicy otrzymali, od postaci bajkowych, zakładki i listy do rodziców oraz zaproszenie do kolejnych odwiedzin biblioteki.
fotogaleriahttp://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=263
W bibliotece szkolnej Obrzędy i zwyczaje Bożego Narodzenia.
Wieczór wigilijny, to najpiękniejszy, najbardziej wzruszający i rodzinny wieczór w roku. Pomimo, iż w polskiej kulturze Wigilia pojawiła się w dopiero w XVIII wieku, tradycje bożonarodzeniowe w naszych domach stanowią ważny element i przekazywane są z pokolenia na pokolenie. O wielu z nich z czasem zapomniano, ale niektóre przetrwały i są pielęgnowane. W celu przybliżenia ich uczniom z gimnazjum, liceum i ZSZ uczestnicy zajęć w ramach projektu Rusz głową przedstawili montaż słowno- muzyczny pt. Obrzedy i zwyczaje Bożego Narodzenia. Miejsce dla zbłąkanego gościa, pierwsza gwiazda, opłatek, parzysta liczba osób, ilość potraw, zwyczaje po wieczerzy, pasterka, kolęda to niektóre z nich, które przedstawiono we fragmentach prozy, poezji i formie narracyjnej na podkładzie Cichej nocy. Przedstawienie rozpocząła piosenka Jest taki dzień..., w trakcie słychać było utwory Praisnera i kolędy m. in. chóru Skont-Tin-Nont. Przy choince, wigilijnym stole i przystrojonej lampionami bibliotece , podczas trzech spotkań, w przedświąteczny nastrój wprowadzono około 250 uczniów oraz nauczycieli i dyrektora szkoły.
Fotogaleria http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=237
Dnia 19 listopada przed stoliczkiem zastawionym filcowymi zwierzątkami, ludzikami z drewna, szmatek i wizualizacją miasteczka oraz lasu zasiadło 292 widzów. Dzieci z Krasnoludka, oddziałów „O” i klas I-III, podzielone na małe grupy, wpatrywały się jak zaczarowane w historyjkę „O krawczyku, który rozchmurzył miasteczko”. Jedna osoba, czyli pani Katarzyna Torzewska, do swoich bajek własnoręcznie przygotowuje scenografie, jest narratorem i śpiewa. Opowieści te zdecydowanie różnią się od telewizyjnych po spektaklu są rozmowy, śpiewanie, można dotknąć postaci. Było to drugie spotkanie z bajarką w bibliotece, planujemy je przynajmniej raz w roku.
Organizowanie tych spotkań nie jest kłopotliwe, pani Kasia w koszyczku ma wszystko co potrzebne i przyjeżdża do nas. Teatrzyk wpływa na pobudzenie wyobraźni u naszych najmłodszych i nie tylko, uczy odróżniać dobro od zła i pomaga w wychowaniu przyszłego odbiorcy sztuki teatralnej.
fotogaleria:http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=293
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych przebiegał pod hasłem Kto czyta książki ten żyje podwójnie
Wystawa w bibliotece Znalezione w książkach.
Co pozostawiają czytelnicy w książkach? Prawie wszystko. Wśród skarbów znalezionych między kartkami znalazły się m. in. zakładki do książek, klasówki, papierki po słodyczach, listy na zakupy, zasuszone liście, zdjęcia, bilety, kawałki papieru toaletowego, ulotki reklamowe. Warto przyjść i zobaczyć jakie skarby były ukryte między kartkami.
FOTOGALERIA: http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=217
Moda na sleeveface wdarła się do naszej biblioteki.
Najpierw uczniowie z Koła Bibliotecznego wybrali okładki, które pasowy do koncepcji sesji. Następnie wybrali z nich te egzemplarze, które prezentują różnego rodzaju literaturę: obyczajową, popularną, biograficzną, muzyczną - tak by były różnorodne i atrakcyjnie dla naszych czytelników. Wbrew pozorom wybór książek nie był przypadkowy. Niebanalne zdjęcia prezentowane są na wystawie w bibliotece.
Z książkami dotychczas (bo akcja jeszcze trwa) sfotografowały się:
Fabian Tabaczyk III LO
Jagoda Chylińska III LO
Wojciech Janus I LO
Aleksandra Piotrowicz I LO
Martyna Spychalska I LO
Ewa Binkowska I ZSZ
Klaudia Orkiszewska I ZSZ
Kacper Lubawiński I ZSZ
Kinga Bednarz III a GIM.
Paulina Kohls III a GIM.
Monika Czosnek III a GIM.
Kinga Lesiak III b GIM
Aleksandra Piskor III b GIM.
Alicja Retkowska III b GIM
Monika Zawiasińska II c GIM.
Julia Piskor I c GIM.
Natalia Strzyżewska I c GIM
FOTOGALERIA: http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=218
W dniach od 3 do 7 listopada biblioteka włączyła się do akcji Tygodnia Zakazanych Książek i pod tym tytułem zorganizowała wystawę. Czytelnik dowiedział się, że w różnych okresach czasu lekturami zakazanymi były nie tylko takie książki, jak Mein Kampf Hitlera, Manifest Komunistyczny, Biblia, ale także... Czerwony Kapturek czy Charlie i fabryka czekolady... Poznał jakie bywały lub nadal bywają przyczyny tego rodzaju zakazów. Akcja była okazją do zainteresowania młodzieży ciekawymi przypadkami z historii literatury, zachęcenia do czytania książek, którym przypięto łatkę niepoprawności politycznej, obyczajowej, etc., jak też okazją, do porozmawiania o cenzurze i wolności słowa. Łańcuchy, biało-czerwone paski taśm i kłódki wokół zabronionych książek intrygowały uczniów.
FOTOGALERIA: http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=219
Spotkanie autorskie w Bibliotece Szkolnej
16 czerwca Biblioteka Zespołu Szkół gościła pisarkę książek dla dzieci Roksanę Jędrzejewską-Wróbel. Nasz gość zaczął spotkanie od przedstawienia losów bohaterów książki Siedmiu wspaniałych, opowiadania z elementami bajki klasycznej i problemami bardzo bliskiej, otaczającej nas rzeczywistości. Drugoklasiści usłyszeli od pani Roksany, że złość, strach to normalne uczucia, które towarzyszą każdemu człowiekowi w różnych sytuacjach i podpowiedź, jak sobie z nimi można poradzić. Drugoklasiści bardzo chętnie zabierali głos, opowiadając o swoich emocjach i o tym, jak się wtedy zachowują. Autorka opowiadała dzieciom skąd się biorą pomysły na pisanie, jak jest tworzona książka i dlaczego są w niej ilustracje. Wyjaśniała czym jest pamiętnik i namawiała dzieci, by je prowadziły, jako swoje książeczki . Uczestnicy spotkania zadawali pisarce wiele pytań, a ona bardzo chętnie im odpowiadała. Pani Roksana Jędrzejewska-Wróbel zachęcała naszych uczniów do czytania książek, przekonując, iż dzięki nim, możemy przeżywać wyprawy w nieznany świat. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Biblioteką Publiczną w Unisławiu.
Hanna Gwarek Teresa Laszkiewicz
Fotogaleria: http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=176
Kolejny projekt edukacyjny za nami.
Uczennice z klasy IIb gimnazjum zrealizowały w bibliotece projekt pn. "Bawimy się w teatr - inscenizacja sztuki". W środę 11 czerwca odbyła się prezentacja przedstawienia pt. Telewizja w krzywym zwierciadle, obsada: Michalina Baumgart, Kinga Lesiak i Natalia Zielińska, widzowie: opiekunki projektu Hanna Gwarek, Teresa Laszkiewicz oraz Bogumiła Kowalik-Janus wraz z uczniami z klasy IIb. Zapraszamy do fotogalerii http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=162
Konkurs "Ulubiona Książka na Koszulce" - rozstrzygnięty!
Lureaci: Szkoła Podstawowa
I miejsce Wiktoria Kornacka Vb
II miejsce Klaudia Kryczka Va
III miejsce Małgorzata Kornacka Vb
IV miejsce Wiktoria Konieczna Va
V miejsce Magdalena Kamińska Va
Gimnazjum
I miejsce Weronika Słomianna
II miejsce Aleksandra Piskor
III miejsce Sebastian Lewandowski
IV miejsce Michalina Baumgart
V miejsce Małgorzata Lewandowska
Pozostali uczestnicy: Natalia Buczek Va
Weronika Jagielska Va
Kornelia Kościelska Va
Sandra Poćwiardowska Va
Za udział w konkursie, wszyscy uczestnicy zostali nagrodzeni i otrzymali pamiątkowe dyplomy. Fotogaleria http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=161
Fotogaleria http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=163
Uczniowie Zespołu Szkół wykazali się dużą wiedzą na temat bezpieczeństwa, a także tolerancji, szacunku i reakcji na inność. Dzieci i młodzież świetnie radziła sobie z tymi niełatwymi pojęciami. Podsumowując, uczestnicy quizu byli w zasadzie zgodni, że "nikt nie jest gorszy ani lepszy, po prostu każdy jest inny i to trzeba szanować", miejmy nadzieję, że ich zachowania będą to potwierdzać. Dzięki pozyskaniu sponsora, każda prawidłowa odpowiedź była nagrodzona. Wzięło udział około 500 uczniów.
Fotogaleria http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=110
Już po raz trzeci gościliśmy Łukasza Wierzbickiego
Dnia 24 marca odwiedził naszą bibliotekę podróżnik, redaktor i autor książek - Łukasz Wierzbicki, który od wielu lat poświęca się pracy nad popularyzacją prawdziwych historii i postaci. Nasz gość rozpoczął spotkanie opowieścią o początkach swojego pisarstwa, o kulisach powstania historii o słynnym podróżniku Kazimierzu Nowaku, o spotkaniu „na herbatce” podczas którego usłyszał o niedźwiedziu Wojtku i jego służbie wojskowej w Armii Andersa. Talent aktorski, wspaniałe poczucie humoru i emocjonująco przygotowanane prezentacje multimedialne autora sprawiają, że spotkania z nim są niesamowitą przygodą. Tym razem nasz gość zaproponował podróż, opisaną w swojej książce Wyprawa niesłychana Benedykta i Jana, uczniom z klas czwartych i piątych. Uczniowie poznali prawdziwą historię dwóch franciszkanów - Benedykta Polaka i Jana z Grabowej Doliny, którzy porzuciwszy spokojne życie zakonne ruszyli w podróż do krainy Mongołów. Autor przeniósł uczestników spotkaniu w rok pański 1246 na uroczystą koronację wielkiego chana Gujuka do Mongolii. Za pomocą rekwizytów (autentycznych strojów i instrumentów muzycznych z Azji) i własnej wyobraźni , uczestnicy spotkania wcielili się w role chana, jego małżonek, zaproszonych gości oraz wielkiej orkiestry. Wspólna zabawa pomogła im lepiej zapamiętać odmienną kulturę Mongołów i wydarzenia tamtych czasów, a przede wszystkim przyniosła wiele radości. Na zakończenie pisarz zachęcał uczestników spotkania do poszukiwania przygód, relizacji swoich pasji oraz poznawania historii poprzez książki podróżnicze. W podziękowaniu za spotkanie autor otrzymał kartkę z mottem Podróżować to żyć(H.Ch. Andersen). Nie trzeba dodawać, że tego typu spotkania są doskonałym motorem do zachęcania dzieci i młodzieży do czytania książek. W spotkaniu wzięły udział 102 osoby.
Dziękujemy Bibliotece Publicznej za pomoc w zorganizowaniu spotkania. Fotogaleria http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=97
zakończenie konkursu 4 kwietnia 201 Nagrody gwarantowane
My czytelnicy z klasy pierwszej a i b uroczyście przyrzekamy...
Dnia 27 lutego bibliotece szkolnej przybyło czterdzieścioro pięcioro nowych czytelników. Uczniowie klas pierwszych wraz ze swoimi opiekunami przybywali na spotkania w asyście Herolda i w skupieniu zasiedli na krzesełkach przed sceną. Akt pasowania na czytelnika poprzedzony był przedstawieniem przygotowanym przez uczennice gimnazjum z Koła Bibliotecznego. Zaproszeni goście brali czyny udział w przedstawieniu i śpiewająco wykazali się znajomością baśni. Królowa książka, pasowała ich magiczną książką, która zarazić ma ich bakcylem czytania, a Król czytelnik wręczał zakładki, które pomogą im czytać o każdej porze. Podczas całej uroczystości towarzyszyły nowym czytelnikom Krasnale i Kot w butach. Dzieci świetnie się bawiły, dla wielu z nich był to początek przygody z biblioteką. Mamy nadzieję, że poprzez tego typu spotkania, biblioteka będzie kojarzyła się młodym czytelnikom z miejscem radosnym i przyjaznym, w którym są zawsze mile widziani.
Zapraszamy do obejrzenia fotogalerii. http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=86
Fotogaleria: http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=62
„...nie jest zwykłą, pluszową zabawką. Nie, nie! Taki Miś, po to misiem jest, żeby było kogo tulić,..”
W tym roku Dzień Misia biblioteka obchodziła 25 i 26 listopada. Zaproszone dzieci z przedszkola Krasnoludek i klas „O” ZS podzielono na sześć grup. Dzieci przybywały do udekorowanej biblioteki ze swoimi ulubionymi pluszakami. Podczas wizyty mali goście ze swym misiem na kolanach, słuchali opowiadania o przyjaźni Jak Miś jechał na wycieczkę, po czym zgodnie twierdzili, że warto mieć przyjaciela, a świat bez przyjaciół byłby smutny. Uczestnicy spotkań oferowali pluszowym przyjaciołom zabawy, począwszy od gimnastyki, usadowienia na tronie, tworzenie rodziny, aż po taniec z kolorowymi chusteczkami dedykowany swojemu miśkowi. Dwa dni upłynęły w bardzo zabawnej, sympatycznej i ciepłej atmosferze. fotogaleria http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=51
Spotkanie z Ewą Nowak udało się!
20 listopada naszym gościem była znana pisarka, pedagog terapeuta i publicystka Ewa Nowak. Autorka pisze książki dla dzieci, młodzieży i starszego czytelnika, ukazuje w nich historie bliskie adresatom, dziejące się w realnym świecie. Zadebiutowała w 2002 roku pozycją Wszystko tylko nie mięta, za tytuł Bardzo biała wrona, która została „Książką Roku 2009” otrzymała „Nagrodę Literacką Polskiej Sekcji Ibby”. Do tej pory ma wydanych ponad 30 tytułów. Autorka okazała się bardzo otwartą i pogodną osobą. Nawiązanie kontaktu z naszymi gimnazjalistami nie stanowiło dla Ewy Nowak żadnego problemu, wręcz przeciwnie. Uczestnicy dali się zarazić energią pisarki, która przez prawie dwie godziny mówiła o sobie, swojej rodzinie, pisaniu, bohaterach oraz ogólnie o wychowaniu. Pisarka wspólnie z młodzieżą poruszyła kwestie wartości oraz aspiracji. Nawiązała do takich wartości jak uczciwość, szczerość, przyjaźń a nade wszystko miłość. Podkreślała, że słabość można zamienić w sukces, co miało miejsce w jej przypadku. Gimnazjaliści mogli zaspokoić ciekawość, jak zostać pisarzem i czy jest to zawód dla każdego. Autorka zaprosiła uczestników spotkania do tworzenia wspólnej powieści. Wybierano bohaterów, imiona dla nich, miejscowość akcji (padło na Gzin), problemu, wokół którego mogłaby skoncentrować się akcja projektowanej powieści. Autorce udało się rozbudzić emocje znane każdemu piszącemu, słuchacze spotkania, szybko uświadomili sobie siłę i odpowiedzialność płynącą z powoływania do istnienia nowego literackiego bytu. Wymyślaniem problemu zmobilizowała wszystkich do pośpiesznego przyjrzenia się własnym problemom. Spotkanie przebiegało w miłej atmosferze, młodzież bardzo chętnie zadawała pytania, a na zakończenie były autografy. Pisarka wyjeżdżając z Unisławia wspomniała, że być może napisze coś o nas. Młodzież po spotkaniu wypożyczyła wszystkie dostępne w bibliotece książki Ewy Nowak, i wciąż jest kolejka. Być może wizyta twórcy kultury w naszej miejscowości wpłynie na wybór przyszłej drogi życiowej któregoś z naszych gimnazjalistów. Spotkanie mogło odbyć się dzięki współpracy bibliotek: szkolnej i publicznej. Przy czym bibliotekarki szkolnej biblioteki pozyskały środki od prywatnych sponsorów. fotogaleria http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=50
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych
- w bibliotece ZS
Z okazji Roku Tuwima w bibliotece szkolnej organizowany był cykl działań poświęcony popularyzacji twórczości wielkiego poety. Na przełomie września i października biblioteka włączyła się w konkurs plastyczny organizowany przez p. Joannę Lewandowską adresowany do uczniów szkoły podstawowej i gimnazjum. W październiku przygotowywano stroje, maski, rekwizyty do jednego z najbardziej znanego wiersza Juliana Tuwima Rzepka. Członkinie Koła bibliotecznego w przygotowanych wspólnie z opiekunami, kolorowych strojach wcieliły się w role bohaterów wiersza. Wielka rzepka wyrosła w czytelni naszej biblioteki. Dziadek nie mógł sam jej wyciągnąć więc wołał pomocników: babcię, wnuczka, Mruczka, Kicię, kurkę, gąskę, boćka, żabkę a na końcu kawkę. Wreszcie wszyscy tak się zawzięli, że naglę rzepkę trach wyciągnęli. Ileż było śmiechu… Fotogaleria: http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=46
Listopad to Czas na Turniej sprawdzający znajomość wierszy Juliana Tuwima do którego przystąpiły klasy IV-VI. Co przytrafiło się literce A w wierszu Abecadło ? W którym wagonie siedziały grubasy? Jak miała na imię żona pana Tralalińskiego? To kilka pytań z różnorodnych konkurencji wymagających kojarzenia i koncentracji na które odpowiadali uczestnicy turnieju. Po rebusach i zagadkach był y wyścigi z workiem na plecach do piosenki "Idzie Grześ przez…”, wspólne odśpiewanie piosenki do tekstu Lokomotywa i recytacja przygotowanych w drużynach wybranych wierszy poety. Wśród rywalizujących drużyn było wiele emocji i świetnej zabawy. Wszyscy uczestnicy za turniejowe zmagania otrzymali drobne upominki. Turniej przygotowano we współpracy z nauczycielami uczącymi języka polskiego w tych klasach. Fotogaleria: http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=47
„Biblioteka pełna gwiazd"
Marzyłeś kiedyś by na chwilę wcielić się w ulubioną postać filmową, literacką czy baśniową? Udało się to naszej szkolnej bibliotece! Strzały flesza uwieczniły piętnaście stworzonych przez nas postaci. Bohaterowie z kart powieści - postaci realne i postaci science-fiction , istoty baśniowe oraz wielcy artyści zostały stworzone przy minimalnym nakładzie środków i użyciu rekwizytów z babcinej szafy, kuchennych przypraw, wielkiej ilości wyobraźni i szczypty magii. Modelami były gimnazjalistki z Kółka Bibliotecznego. Pomysł zrodził się z inspiracji internetową akcją społeczną z udziałem aktora Ryana Goslinga "Hey girl. I like the library too", która ma na celu złamanie stereotypu biblioteki jako nudnej "świątyni dumania".
Owoc naszej pracy to wystawa fotografii, którą będzie można oglądać w holu szklonym na parterze od 27 listopada. Serdecznie zapraszamy. Fotogaleria: http://zsunislaw.edupage.org/photos/?photo=album&gallery=45
Rok szkolny 2012/2013
Wszystkie wypożyczone książki muszą być zwrócone przed końcem roku szkolnego, po czym można wypożyczyć coś ciekawego na wakacje – ZAPRASZAMY.
Kampania trwa już 12 lat!
W ogólnopolski tydzień czytania dzieciom, jak co roku, włączyła się biblioteka szkolna. Tegoroczna edycja odbywała się pod hasłem Czytanie dzieciom – najlepsza inwestycja! . W bibliotece od dnia 4 do 10 czerwca oprócz głośnych czytań, mniej i bardziej znanych bajek, przygotowano przedstawienie Czerwony Kapturek w formie teatru cieni. Cieniowe postaci występujących, odtwarzające akcję bajki za ekranem wzbudzały spore zaciekawienie. Z akcji podczas 10 spotkań skorzystało 241uczniów z klas I-V szkoły podstawowej i 29 z gimnazjum. Po spotkaniach, których celem jest zwrócenie uwagi na konieczność czytania dzieciom i kontynuowanie tej czynności nawet w chwili, gdy dzieci samodzielnie już czytają można było usłyszeć słowa „opłacało się przyjść” . W tym roku w przygotowanie kampanii,, zaangażowały się uczennice z klasy Ib gimnazjum. Fotogaleria https://zsunislaw.edupage.org/photos/?gallery=41&photo=album&up=5#4
Pisarze i poeci w bibliotece
9 kwietnia podczas przerw uczniowie z licem, gimnazjum, szkoły zawodowej i podstawowej testowali swoją wiedzę z zakresu literatury polskiej i zagranicznej. Stopień trudności pytań dostosowany był do grup wiekowych, uczestnicy mający wątpliwości, co do swojej wiedzy, przed udzieleniem odpowiedzi mogli potwierdzać ją w różnych dostępnych źródłach czy to: katalogach, Internecie czy zbiorach biblioteki. Quiz cieszył się ogromnym zainteresowaniem wśród dzieci i młodzieży, łącznie dzięki pozyskaniu sponsorów /160zł./ rozdano 275 nagród za każdą dobrą odpowiedź. Fotogaleria https://zsunislaw.edupage.org/photos/?gallery=40&ind=21&photoRemove=album/40/img027.jpg
QUIZ WALENTYNKOWY w bibliotece
Swoją wiedzę na temat Dnia Zakochanych postanowili sprawdzić uczniowie z ZS. Uczniowie niejednokrotnie musieli korzystać ze źródeł biblioteki, aby udzielić prawidłowej odpowiedzi. Wszystkim biorącym udział w quizie dopisywał świetny humor. Pomimo tego, że ilość nagród była ograniczona (240) chętnych do udzielania odpowiedzi wciąż przybywało. Uczniowie przy okazji dobrej zabawy chętniej wypożyczali książki. Fotogaleria: http://zsunislaw.edupage.org/photos/?gallery=31&photo=album
Spotkanie autorskie z Łukaszem Wierzbickim
12 lutego biblioteka gościła Łukasza Wierzbickiego autora książek, redaktora, biografistę i podróżnika. Autor (podczas dwóch cogodzinnych) spotkań zabrał uczestników (160) w niezwykłą wyprawę, szlakiem Kazimierza Nowaka na kontynent afrykański i małżeństwa Bujakowskich w podróż do Szanghaju w Chinach. Autor zaczarował uczniów prawdziwymi opowieściami spisanymi w książkach Rowerem i pieszo przez Czarny Ląd i Mój chłopiec, motor i ja. W zajmujący sposób opowiadał gimnazjalistom i licealistom o niezwykłych wyczynach niezwykłych podróżników i o tym, jak powstały te książki. Autor przedstawił przygotowany przez siebie pokaz multimedialny. Uczestnicy spotkania mogli m.in. obejrzeć zdjęcia z wypraw podróżników, posłuchać fragmentów reportaży, listów i zapisków z pamiętnika.
Pisarz zachęcał młodzież do czytania książek podróżniczych, poszukiwania przygód oraz poznawania historii i realizacji swoich marzeń. Łukasz Wierzbicki spotkał się w zeszłym roku z naszymi najmłodszymi czytelnikami i tak zafascynował historią człowieka podróżującego rowerem, że książka Afryka Kazika cieszy się ogromną popularnością.
Spotkania odbyły się dzięki pozyskaniu sponsorów przez bibliotekarki.
Fotogaleria: https://zsunislaw.edupage.org/photos/?gallery=30&photo=album
Staropolskie potrawy wigilijne w bibliotece
Zachowywanie i przywoływanie dawnych, tradycyjnych zwyczajów sprawia, że Wigilia od wieków jest tym samym, wyjątkowym dniem. Łamiemy się opłatkiem, składając sobie życzenia, na stole leży sianko, zostawiamy talerz dla zbłąkanego gościa i dusz zmarłych, zasiadamy do stołu gdy zabłyśnie pierwsza gwiazdka, wspólnie śpiewamy kolędy, itp. Staramy się też zadbać o staropolskie potrawy wigilijne. Poprzez celebrowanie tych zwyczajów w naszych domach potwierdza się prawda, że tradycja łączy pokolenia. W bibliotece na wigilijnym stole na talerzach pojawiły się dania, jakie jadło się na terenach Polski w dawnych wiekach. Odwiedzający bibliotekę dowiedzieli się m.in. o tym, z jaką starannością i jakie dania przygotowywano, ile dań było i jaka była kolejność ich serwowania, o podłaźniku, który w późniejszym czasie wyparty został przez choinkę i o podarkach znajdujących się pod nią. Fotogaleria http://zsunislaw.edupage.org/photos/?gallery=29&photo=album
Andrzejkowe CZARY - MARY tylko dla wypożyczających
Wszyscy ciekawi jesteśmy co przyniesie nam kolejny rok, dlatego w św. Andrzeja chętnie sobie wróżymy. Tego dnia w nastrojowo przyozdobionej bibliotece na wypożyczających czekała w magicznej chatce wróżka. Każdy chcący dowiedzieć się, co mu przydarzy się w bliższej, lub dalszej przyszłości otrzymał od wróżki przepowiednię, która po dotknięciu magicznej kuli może się spełnić. Wróżby były pomyślne, co spowodowało, że wszyscy mieli dobry humor i fajnie się bawili. Liczba wypożyczających w tym dniu wyniosła 272. Fotogaleria http://zsunislaw.edupage.org/photos/?gallery=19&ind=9&photoRemove=album/19/img011.jpg
Światowy Dzień Pluszowego Misia
25 listopada swoje święto obchodził najlepszy przyjaciel dzieci, niezbędny przy zasypianiu - Pluszowy Miś. Z tej okazji w poniedziałek dzieci z przedszkola Krasnoludek, ze swoimi ulubieńcami, odwiedziły naszą bibliotekę. Maluchy z pluszakami, podczas spotkania wybrały się na wycieczkę nad morze, przeprowadziły je przez niebezpieczną kładkę, wysłuchały misiowych wierszyków i same wcielały sie w rolę misiów. Były również pląsy i zagadki, a na zakończenie słodkie "co nieco" i kolorowe pożegnanie z misiem Uszatkiem.
Fotogaleria: http://zsunislaw.edupage.org/photos/?gallery=18&photo=album
Pasowanie na czytelnika
Dnia 16 listopada pierwszoklasiści zostali pasowani na czytelników. Podczas spotkania obejrzeli przedstawienie wprowadzające w świat książek O urwisie Krzysiu w wykonaniu uczennic z klas I gimnazjum. Występujący przygotowali szereg pytań i zagadek dla słuchających. Każda klasa po godzinnej zabawie i złożonej obietnicy bycia dobrym czytelnikiem, wypożyczyła pierwszą książkę. Mali czytelnicy otrzymali od bajkowych bohaterów zakładki do książki z życzeniami wspaniałych przygód w świecie książek i listy do rodziców. Impreza czytelnicza miała bajkową scenerię, połączona była z wystawą książek dla dzieci. Fotogaleria: http://zsunislaw.edupage.org/photos/?gallery=14&photo=album
FotogaleriaFhttp://zsunislaw.edupage.org/photos/?gallery=14&photo=album
Narodowe Święto Niepodległości
Polska idzie
Wpatrz się i wsłuchaj!...
Oto Polska idzie,...
Wystawa w auli. Ekspozycja składała się z druków, fotografii, pocztówek, książek i czasopism z lat 1914 - 1923 i literatury opisującej okres walk o niepodległość ze zbiorów biblioteki szkolnej. Zostały zaprezentowane też mundury sukienne amerykańskie używane przez Wojsko Polskie w czasie wojny 1920 roku - repliki, użyczone przez Muzeum Wojsk Lądowych w Bydgoszczy.
Fotogaleria http://zsunislaw.edupage.org/photos/?gallery=13&photo=album&up=4#3
Międzynarodowy Miesiąc Bibliotek Szkolnych w bibliotece ZS
– relacja 2012 rok:
Duże zainteresowanie wzbudziła zaproponowana przez bibliotekę gazetka, przedstawiająca uwieńczonych na zdjęciu uczniów polecających ulubioną, ciekawą książkę. Puste miejsca na gazetce szybko się zapełniały, a chętnych do swoich propozycji czytelniczych wciąż przybywa.
Dnia 24 października biblioteka gościła Martę Gruszczyńską autorkę książki Gladiole. Uczniowie liceum i gimnazjum podczas trzech cogodzinnych spotkań dowiadywali się od autorki, jak wyglądały jej początki z pisarstwem, co było inspiracją do napisania książki o tej tematyce, dlaczego akcja toczy się, nie gdzie indziej, a właśnie w Szwecji. Jej opowieść bardzo przykuwała uwagę obecnych, a na zadawane pytania uczestnicy otrzymywali chętne i obfite odpowiedzi. Pani Marta ujawniła nam, jaką tematykę będzie miała powstająca już następna książka.
Autorka bardzo zachęcała uczestników spotkania do osobistej przygody z pisaniem, sama nie uprawia pisarstwa zawodowo, jest studentką V roku prawa. Na koniec podpisywała swoje książki z dedykacją dla czytelników.
Być może biblioteka będzie miała przyjemność powtórnego goszczenia tej przemiłej, młodej autorki. Fotogaleria: http://zsunislaw.edupage.org/photos/?gallery=8&photo=album
Poznaj po słowie, co kto ma w głowie – to quiz z wiedzy o książce i nie tylko, przeprowadzony dnia 29 października, podczas przerw w zabawie uczestniczyło 340 uczniów. Pytania były dostosowane do wieku uczestnika, a każda prawidłowa odpowiedź (dzięki sponsorom 300 zł.) była nagradzana. Fotogaleria: http://zsunislaw.edupage.org/photos/?gallery=9&photo=album
MOL – ukazał się kolejny numer gazetki bibliotecznej m. in. z propozycjami nowości książkowych i rebusem zakończonym losowaniem nagród w Mikołajki.