Dyrekcja Kadra pedagogiczna Opieka pedagogiczna Opieka logopedyczna Pracownicy administracji i obsługi

Opieka logopedyczna

Opiekę logopedyczną w szkole sprawuje p. Barbara Wojtyszyn.

Na całokształt rozwoju dziecka i jego powodzenia szkolne w dużej mierze wpływa mowa. Niestety coraz większy odsetek dzieci szkolnych  ma z nią różnego typu problemy. Obowiązek opieki nad rozwojem mowy spoczywa m.in. na rodzicach i opiekunach dziecka, dlatego też niezmiernie ważna jest popularyzacja wiedzy logopedycznej. Mam nadzieję,  że wiadomości, choć podane w „pigułce”,  przybliżą Państwu tę niezwykle ciekawą dziedzinę wiedzy.

logopedyczne_rady_dla_rodzicow.doc

RODZICU ZAPAMIETAJ!

1. Nasze wypowiedzi powinny być poprawne językowo, budujmy krótkie zdania, używajmy prostych zwrotów, modulujmy własny głos.
  2. Od najmłodszych lat uczymy dbałości o higienę jamy ustnej. Pamiętajmy, aby dziecko nauczyło się gryźć
    i żuć.
  3. Zwracajmy uwagę, aby dziecko oddychało nosem; w przypadku, gdy dziecko oddycha ustami, prosimy pediatrę o ustalenie przyczyny.
  4. Odpowiadajmy na pytania dziecka cierpliwie i wyczerpująco.
  5. Opowiadajmy i czytajmy dziecku bajki, wierszyki, wyliczanki. Uczmy krótkich wierszy na pamięć.
  6. Śpiewajmy z dzieckiem. Jest to ćwiczenie językowe, rytmiczne, a zarazem terapeutyczne.
  7. Starajmy się, aby zabawy językowe i dźwiękonaśladowcze znalazły się w repertuarze czynności wykonywanych wspólnie z dzieckiem. Wybierajmy do zabaw właściwą porę.
  8. Dołóżmy wszelkich starań, aby rozmowa z nami była dla dziecka przyjemnością.
  9. Jeżeli dziecko osiągnęło już wiek, w którym powinno daną głoskę wymawiać  a nie robi tego, skonsultujmy się z logopedą.
  10. Jeżeli dziecko ma nieprawidłową budowę narządów mowy (rozszczepy warg, podniebienia, wady zgryzu lub uzębienia), koniecznie zapewnijmy mu opiekę lekarza specjalisty, ponieważ wady te są przyczyną zaburzeń mowy.