WYCIECZKA DO MŁYNA WIEDZY
W dniach 20-21.09.2017 r. uczniowie klas 3a, 3b, 3c gimnazjum i I LO z opiekunami uczestniczyli w Festiwalu Nauki DUN 2017 poświęconemu astronomii, biologii, chemii, fizyki w Toruniu.
Młodzież mogła przekonać się w jaki sposób jest wyobrażana grawitacja i dzięki jakiej właściwości materii ona istnieje. Dowiedzieć się również, dlaczego fale grawitacyjne mogą odgrywać niezwykle istotną rolę w poznawaniu Wszechświata. Zapoznali się z typami gwiazd jakie występują we Wszechświecie, czym różnią się one od siebie. Uczestnicy poznali rodzaje cząstek elementarnych i oddziaływania jakie między nimi występują. Samodzielnie mogli wykonać modele cząstek a także mini spektroskop. Na innym stanowisku zapoznali się z jednostkami miar stosowanymi w takich dziedzinach nauki jak biologia, chemia, fizyka czy geografia. Sami mogli przekonać się, ile kostek cukru zawartych jest w napojach gazowanych, m.in. pepsi coli. Na stanowisku poświeconym technologii wytwarzania grafenu, uczniowie budowali modele cząsteczek oraz struktur nadcząsteczkowych. Zapoznali się z właściwościami niektórych materiałów węglowych.
Na stanowisku poświęconym „słonecznym zabawkom” zajrzeli do wnętrza ogniw słonecznych. Sprawdzili jakie materiały są używane do ich produkcji, a także poznali zasadę ich działania. Na innych stanowiskach mogli dowiedzieć się ,w jaki sposób pojedyncza zmiana sekwencji nukleotydowej może mieć konsekwencje dla naszego zdrowia, zobaczyć i przygotować preparaty mikroskopowe (wybarwiać organelle komórkowe i obserwować różne rodzaje komórek i tkanek), a także zapoznać się z budową pszczół i dowiedzieć się jak czują zapach, smak.
Anna Taflińska
- organizator wycieczki -
Wystawił: Aleksandra Masłowska, Anna Kucharzewska
W związku ze zbliżającym się Dniem Edukacji Narodowej Samorząd Uczniowski SP inicjuje akcję dla całego Zespołu Szkół pt: "Zdjęcie klasowe z humorem". Do wygrania jeden bezstresowy dzień tygodnia.
WARUNKI:
W zabawę może włączyć się każdy: Wasze babcie, ciocie, sąsiedzi...
Bezstresowy dzień dla wygranej klasy wybiera wychowawca po uzgodnieniu terminu z klasą.
Samorząd Szkolny SP,
administratorzy,
Anna Kucharzewska,
Aleksandra Masłowska.
W dniach 12-17 września gościliśmy w naszej szkole młodzież z niemieckiej gminy Hohenhameln. Spotkanie dofinansowane zostało ze środków organizacji Polsko-Niemiecka Współpraca Młodzieży. Uatrakcyjnić pobyt pomogli nam również: Wójt Gminy Unisław, Urząd Marszałkowski w Toruniu, Dyrekcja Zespołu Szkół w Unisławiu, Dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Unisławiu, a także wielu lokalnych przedsiębiorców. To dzięki tym instytucjom - program wymiany mógł być tak ciekawy i bogaty. Młodzież nocowała u rodzin. To tam, przy wspólnych śniadaniach i kolacjach, nasi goście mogli poznać codzienność polskiej rodziny od podszewki. Podczas tych kilku dni pobytu w Polsce zwiedzili Toruń i Bydgoszcz, gdzie wypiekali pierniki i produkowali mydło. Odwiedzili Magiczny Stok w Unisławiu oraz uczestniczyli w Święcie Kapusty. O tym, że spotkanie było w pełni udane, świadczyły łzy wzruszenia przy pożegnaniu. Mamy nadzieję, że przyjaźnie nawiązane podczas wymiany potrwają długo i że zobaczymy się już w maju!
Informacje i zdjęcia: A. Karczewska- Patuła
29 września 2017r. uczniowie klas pierwszych SP w auli szkolnej uczestniczyli w spotkaniu na temat zachowania bezpieczeństwa w drodze do szkoły. Dzieciom doradzał w tej sprawie Sznupek - postać z policyjnego filmu edukacyjnego. Poprzedziła go krótka prelekcja młodszego aspiranta Marcina Szulca z POsterunku Policji w Unisławiu. Fundatorem upominków dla wszystkich pierwszaków - odblasków i ciekawych ksiażeczek - był Bank Spółdzielczy w Toruniu, a przekazała je Pani Andźelika Lesiak-Kowalska z Unisławskiego Oddziału tego banku, która również zachęcała dzieci do oszczędzania w SKO oraz brania udziału w organizowanych przez Bank konkursach. Na koniec dzieci złożyły przyrzeczenie, że zawsze będą przestrzegały zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, a Pan Dyrektor Marek Jabłoński podziękował wszystkim zaangażowanym w organizację tego wydarzenia.
Informacje: Hanna Bagrowska i Barbara Świniarska
Zdjęcia: Andżelika Jarząbkowska
Dzisiaj w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Święto to zostało ogłoszone w 2001r. z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Ma ono na celu promocję lektury i budzenie pasji czytelniczej wśród dzieci i młodzieży. Do akcji włączyła się biblioteka szkolna, gdzie odbywało się słuchania e - booków. Następnie na dużych przerwach uczniowie gimnazjum głośno czytali swoje ulubione książki. Mamy nadzieję, że wszyscy miło spędzili ten piątek w szkole. Do zobaczenia za rok.
Tekst i zdjęcia: B. Topolewska
Takie święta chce się obchodzić codziennie! Dziś obdarowywałyśmy męską część naszej społeczności prezentami i miłymi słowami. Życzyłyśmy wszystkiego najlepszego. Zapomniałyśmy również o ich małych grzeszkach, przykrych słowach, niedoskonałościach...
Było bardzo sympatycznie i... smacznie!
W piątek, 22 września, na trzeciej godzinie lekcyjnej, rozległ się sygnał alarmowy. Wszyscy uczniowie i pracownicy zgodnie z planem ewakuacji podczas zagrożenia opuścili budynki szkolne udając się na teren boiska.
Tak sprawnie przeprowadzona akcja przeciwpożarowa była ogromnym przeżyciem zwłaszcza dla najmłodszych członków naszej szkolnej społeczności. Tym, co w tej sytuacji budziło niezadowolenie starszych uczniów, był fakt, że trwała zdecydowanie zbyt krótko, ponieważ nie przepadła im nawet jedna cała lekcja.
Za nadesłane zdjęcia serdecznie dziękujemy pani Annie Taflińskiej!
W roku szkolnym 2017/2018 nowe darmowe podręczniki i ćwiczenia zgodnie z nową podstawą programową otrzymały trzy roczniki szkoły podstawowej z klas I, IV i VII. Pozostałe roczniki SP z kl. II, III i V otrzymały podręczniki z poprzednich lat i nowe ćwiczenia. Klasy VI i III gim. nie objęte dotacją w zeszłym roku szkolnym także otrzymały bezpłatne podręczniki i ćwiczenia. W tym roku szkolnym biblioteka zaewidencjonowała 2862 egz. nowych podręczników i 2903 egz. materiałów ćwiczeniowych. Dotychczas uczniowie z podstawówki i wygaszanego gimnazjum wypożyczyli 5728 egz. podręczników i otrzymali 2429 egz. ćwiczeń.
Drodzy Uczniowie i Rodzice,
informujemy, że uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbędzie się 4 września 2017r. (w poniedziałek ) o godzinie 9.00.
Dojazdy:
Z Kokocka o godzinie 7.15 odjazd o godzinie 10.00
Z Gołot-Stablewic o godzinie 7.20 odjazd o godzinie 10.00
Z Głażewa-Grzybna o godzinie 7.40 odjazd o godzinie 10.15
Tak się żegnali ze szkołą uczniowie klas I-IIISP...
BEZPIECZNYCH I CIEKAWYCH WAKACJI - ŻYCZĄ NAUCZYCIELE I DYREKCJA SZKOŁY.
Dodała; Barbara Świniarska
więcej w Albumie
ZABAWY BYŁO Z TYM CZYTANIEM, ŻE HO, HO!
Dodała: Barbara Świniarska
Liczne konkursy, w których brali udział nasi gimnazjaliści, zostały dzisiaj zakończone poprzez wręczenie nagród zwycięzcom przez wicedyrektor szkoły - Panią Danutę Bulinską.
Miano laureata zdobyli: Zuzanna Olechnicka, Klaudia Marecik, Klaudia Gaładyk, Agata Chyła, Mateusz Ponczek, Arkadiusz Stępień, Łukasz Chmielewicz, Bartłomiej Górecki, Krzysztof Pałucki, Weronika Kacperek, Weronika Buczkowska, Martyna Lis, Marta Kowalska, Oliwia Dzientara.
G R A T U L A C J E !
Także dla nauczycieli, którzy wspierali uczniów w rozwijaniu ich pasji.
Dodała Barbara Świniarska
W bieżącym roku szkolnym nasi uczniowie brali udział w następujących konkursach szkolnych i pozaszkolnych: Powiatowy Konkurs "Mistrz Pięknego Czytania", Przedmiotowy Konkurs Kuratoryjny z Matematyki, Powiatowy Konkurs Matematyczny w ZS Katolickich w Chełmnie, Powiatowa Olimpiada Ekologiczna, Konkurs Przyrodniczy w ZS Katolickich w Chełmnie, Ogólnopolski Konkurs Plastyczny "Na św. Walentego w Chełmnie", Gminny Konkurs Recytatorski, Gminny Konkurs Pięknego Czytania, Gminny Konkurs Mistrz Rachunku, Szkolny Konkurs Literacki "W krainie baśni", Szkolny Konkurs Literacki "Tworzę wiersze", Szkolny Konkurs Ortograficzny z okazji Święta Niepodległości, Szkolny Konkurs Ortograficzny "3 Maja", Szkolny Konkurs Matematyczny klas IV, V i VI, Szkolny Konkurs Przyrodniczy klas IV, V i VI, Szkolny Konkurs Plastyczny "Kolorowy zawrót głowy", Konkurs fotograficzny "POLSKA - biało-czerwona - barwy narodowe nie tylko na fladze". Ich laureatów poznaliśmy we wtorek, 19 czerwca.
Na poziomie klas IV są to:
Alicja Firmanty, Julia Heydrich, Amelia Górna, Aleksandra Zalewska, Nadia Sondej, Karolina Błaszczyk, Agata Retkowska,Wiktoria Ciechacka, Julia Ciechacka, Oliwia Dykiel, Ignacy Ogrodnik.
W klasach V:
Aleksander Karczewski, Roksana Mrzygłód, Mateusz Jakubowski, Weronika Kulig, Dominika Chmielewicz, Julia Burek, Bartłomiej Latko, Kamil Starszak, Patrycja Rozmarynowicz Martyna Mrzygłód, Vicky Pieprzowska.
W klasach VI:
Iga Podzielna, Kacper Kotłowski, Oliwier Hasterok, Weronika Szczęsna, Joanna Strzępek, Adrian Czyżniewski, Wiktoria Grosiak, Jakub Grozdew, Daniel Kusy, Wojciech Karczewski, Roksana Kopeć.
Na szczególne uznanie zasługują: Zuzanna Cierzniakowska kl. IIb, Amelia Mularz kl. IIIc, Alicja Firmanty kl. IVa, Aleksander Karczewski kl. Va - którzy zostali wyróżnieni w konkursie Kangur Matematyczny, Amelia Górna kl. IVb i Roksana Mrzygłód kl. Vb, które w tym samym konkursie otrzymały nagrody pocieszenia oraz Iga Podzielna kl. VIb - wyróżniona w Matematycznej Lidze Zadaniowej!
Wszystkim nagrodzonym uczniom serdecznie gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów w konkursach!!!
Dodała: Anna Kucharzewska
Do ostatnich w tym roku szkolnym egzaminów pisemnych 20 czerwca 2017r. zasiadło 9 uczniów z klasy III ZSZ. Pozostali będą zdawać w Cechu Rzemiosł Różnych. 60 minut minęło w jednej chwili. Teraz czeka ich egzamin praktyczny.
Trzymamy za Was kciuki i życzymy "połamania narzędzi"
Dodała: Barbara Świniarska
Klasy IIa i b SP wybrały się w tym roku na wycieczkę do Inowrocławia i Kruszwicy. Dzieci odwiedziły dawną siedzibę legendarnego Popiela, którego myszy zjadły. Popływały po Gople, pooddychały przy tężniach i cieszyły się swoim towarzystwem oraz piękną pogodą.
Pierwszaki, nie martwcie się! I Wy tam pojedziecie na pewno w przyszłym roku!
Dodała: Barbara Świniarska
Jak to możliwe, że widzimy dziurę w ręce? Dlaczego nartnik chodzi po wodzie? Czy to prawda, że w Morzu Martwym można leżeć i czytać gazetę? Jak rozpoznać kukułkę? – uczniowie sprawdzają, doświadczają i obserwują…
Od maja w Ośrodku Edukacji Ekologiczno-Łowieckiej „Bażant” ruch jak w ulu! Zajęcia mikroskopowania, doświadczenia biochemiczne, lekcje ekologiczne i gry terenowe – wszystko za sprawą pozyskanych przez Koło Łowieckie funduszy na realizację projektu „Myśliwi dzieciom-edukacja ekologiczna dla każdego”. W projekcie wzięli już udział uczniowie klas 4-6 SP z naszego zespołu szkół. Pozostali nie mogą się doczekać.
"Tak to my możemy się uczyć!" – twierdzili zgodnie….
A.P.
p.s. Można czytać tą gazetę - sprawdziłam - Barbara Świniarska
Pamiętacie akcję zbierania nakrętek dla Szymona? Pewnie tak, bo wielu z Was brało w niej czynny udział. Pod koniec roku szkolnego przekazaliśmy kolejną porcję Waszej dobrej woli, a nam przekazano informację, że Szymon dostał pierwszą dawkę komórek macierzystych i stanął o własnych siłach! Brawo Szymon! Brawo Wy!
A.P.
Dodała: Barbara Śwniarska
Fotorelacja z uroczystego poloneza rozpoczynającego Bal Gimnazjalistów 2017
Już na luzie podczas zabawy z nauczycielami
Dodała: Barbara Świniarska
Projekt historyczny Olgi Jóźwiak, Weroniki Buczkowskiej, Klaudii Wujcik i Martyny Piaseckiej - uczennic z klasy IIB gimnazjum - dotyczący zjawisk społeczno-kulturalnych charakterystycznych w latach 70-tych w Polsce i nie tylko, wzbudził duże zainteresowanie wśród widowni składającej się uczniów klas VI SP. Pod opieką Pani Cecylii Ogrodnik dziewczyny pracowały od września i przygotowały prezentację mulitimedialną, dobranockową zgaduj-zgadulę, konkurs o ciekawych postaciach polskiego sportu i sztuki z tego okresu, wspólne odśpiewanie największego przeboju Anny Jantar i odtańczenie dyskotekowego hitu zespołu ABBA - "Mamma mia". Ponadto zaprezentowały najmodniejsze wówczas trendy odzieżowe - duuuużo błyszczącego. Wspierała swoje młodsze koleżanki w tych wysiłkach Alicja Szaj z klasy IIIC, która jako "Chocapic" nagradzała cukiereczkami dobre odpowiedzi uczestników quizów. Zaistniała obawa co do ewentualnego stanu uzębienia Kuby Grozdewa po tych konkursach, gdyż znał on odpowiedź prawie na każde pytanie. Wszyscy bawili się tą konwencją - również nauczyciele.
Na końcu autorki tego wydarzenia dokonały samooceny, która okazała się bardziej krytyczna niż nauczycielska. Więcej wiary w siebie dziewczyny, byłyście świetne. Gratulujemy!Tak dalej!
Dodała: Barbara Świniarska
Gimnazjaliści z klas II przedstawili w tym tygodniu swoje projekty edukacyjne dotyczące bezpieczeństwa. Pod opieką Pana Sławomira Rzemka jedna z grup z klasy IIA udostępniła swoją wiedzę wszystkim wchodzącym do szkoły. Codzienne spoglądanie na te informacje pomoże każdemu zapamiętać, co robić w różnych trudnych sytuacjach.
Gratulacje i podziękowania za świetny pomysł.
Dodała: Barbara Świniarska