🇵🇱W minionym tygodniu obchodziliśmy Dzień Języka Ojczystego.🇵🇱
👩🏫 Z tej okazji panie polonistki: Anna Drozdowska, Emilia Oleksy, Bogumiła Topolewska i Ewa Wiśniewska wyjaśniły uczniom znaczenie homonimów, frazeologizmów, antonimów, porównań i przysłów. Cóż to takiego? Zapraszamy do poniższej galerii. Prace można podziwiać również na żywo na drugim piętrze. 🖼️Gazetki zostały przygotowane przez naszych uczniów.
👩🏫🕵️♀️🔡Dzieci świetlicowe także dołączyły do świętowania. Wspólnie z p. Emilią Jacher bawiły się słowem. Rozwiązywały rebusy, odczytywały zakodowane wyrazy, ćwiczyły ortografię.
Informacja i zdjęcia: E. Jacher
Dodała: E. Jacher
Zbieramy zabawki - Akcja dobroczynna!
Akcja organizowana w naszej szkole polega na zbiórce:
- pluszowych maskotek (nowe lub jak nowe)
- zabawek plastikowych np.: klocki, samochody itp.
- książeczek/bajeczek dla najmłodszych.
Jeśli macie w domach niepotrzebne zabawki (nowe lub używane w bardzo dobrym stanie) przynieście je do naszej szkoły:
- klasy 1 - 3 do sali nr 11,
- klasy 4 - 8 do pokoju nauczycielskiego,
- LO i Szkoła Branżowa do sali nr 52.
Zabawki po zakończeniu zbiórki trafią do oddziału pediatrycznego w Świeciu, aby były one wsparciem dla najmłodszych w ciężkich chwilach!
Akcja trwa od 27 lutego do 3 marca.
Organizatorki:
Aleksandra Masłowska
Barbara Rębacz
Jolanta Wiśniewska
W miniony weekend Mikołaj Kopernik obchodziłby swoje 550 urodzin. Z tej okazji w naszej szkole pojawiła się pamiątkowa gazetka.
Wyk. Anna Taflińska
Informacja i zdjęcie: Emilia Jacher
Konkurs SKO!
Drodzy Oszczędzający w SKO- zadanie dla Was!😊
Do przygotowania jest EKO Skarbonka.
Pracę można wykonać dowolną techniką i złożyć u opiekuna SKO do 28 lutego 2023 roku.
Opiekun SKO- H. Bagrowska
Dodała: A.Wiza
Pasowanie na czytelnika to oficjalne przyjęcie najmłodszych uczniów do grona czytelników biblioteki szkolnej. Wtedy zaczyna się niesamowita, czytelnicza przygoda dzieci, które mogą już same czytać.
W tym roku szkolnym na uroczystym pasowaniu klasy pierwsze gościły w bibliotece w dniu 17 lutego. Był to dzień, na który uczniowie czekali z utęsknieniem. Pierwsze wypożyczanie książek dało dzieciom dużo radości i powodu do dumy.
Informacja: A. Wiza
Zdjecia: E. Jacher, A. Wiza
Informacja: A. Wiza
Zdjecia: E. Jacher, A. Wiza
Dodała: A. Wiza
Poczta walentynkowa💌, piosenka z dedykacją💿🎶🎧, wróżba z imionami🔮to główne atrakcje, które przygotował samorząd szkolny dla swoich koleżanek i kolegów z okazji Walentynek.Dziś było u nas czerwono 💟❣️❤️
Zdjęcia: E. Jacher, A. Karczewska
Informacja: E. Jacher
Z okazji Międzynarodowego Dnia Składanki i Łamigłówki w naszej szkole w świetlicy szkolnej przez cały tydzień uczniowie uczestniczyli w tygodniowym teleturnieju łamigłówek.
Celem przedsięwzięcia było podkreślenie roli, jaką pełnią zabawy edukacyjne w rozwoju każdego człowieka już od najmłodszych lat. Dzieci samodzielnie lub w małych grupach rozwiązywały łamigłówki, labirynty, składanki, wykreślanki, które uczą logicznego myślenia, rozwijają kreatywność oraz wyobraźnię, doskonalą również spostrzegawczość i cierpliwość. Był to czas, w którym uczniowie mogli przekonać się, że łamigłówki potrafią być bardzo ciekawe, a ich rozwiązywanie satysfakcjonujące.
Organizatorki:
A.Masłowska
A.Wiza
B.Wojtyszyn
Zdjęcia: W. Delik, A. Masłowska, A. Wiza
Uczniowie klas młodszych wzięli dziś udział w spotkaniu ze 👨🚒🚒strażakiem p. Dariuszem Traczykiem. Wysłuchali pogadanki na temat bezpieczeństwa podczas zabaw w czasie ferii zimowych. ☃️⛸️🎿🏂🛷
Dzieci chętnie zadawały pytania i opowiadały o swoich doświadczeniach.
Informacja i zdjęcia: E. Jacher
Dodała: E. Jacher
Zapraszamy na fotorelację z dzisiejszego balu klasy IIa
Zdjęcia: A. Wiza
Dodała: A. Wiza
Jeszcze przed feriami odwiedził nas teatrzyk stoliczkowy z bajką "O pewnym osiołku". Dzieci z klas I-III i przedszkola Krasnoludek obejrzały przedstawienie w jedenastu grupach.
Pełen ciepła, świąteczny spektakl uzupełniony był współnym kolędowaniem przy akompaniamencie skrzypek i rozmową o tym, jakie możliwości daje nam wiara w siebie a jakie jej brak lub osłabienie. Na koniec żywej dyskusji mali widzowie byli zgodni w tym, aby nie zrażać się niepowodzeniami, wyznaczać sobie małe cele, bo to one złożą się na duży sukces.
dodała: Teresa Laszkiewicz
Klasa Ia brała dzis udział w XIX Przeglądzie Jasełek i Widowisk Bożonarodzeniowych. 🌠
Oto krótka fotorelacja.
Informacja i zdjęcia: A. Wiza
Dodała: A. Wiza
„Gra warta piernika, czyli Maurycy i kolędnicy” to historia właściciela sklepu z piernikami, który wierzy w wigilijny cud. Ta pełna muzycznych doznań opowieść, wprowadzająca nas w klimat bożonarodzeniowy, na długo zostanie w naszych sercach, a pastorałki autorstwa Wandy Chotomskiej – w naszych uszach.
Informacja I zdjęcia: H. Bagrowska
Dodała: A. Wiza
Tak wyglądał wczorajszy dzień- u najmłodszych i trochę starszych też. Zapraszamy na fotorelację!🎅🧑🎄
Zdjecia: E. Jacher, A. Masłowska, A. Wiza, U. Leba, B. Rębacz, M. Maćkowski, L. Krajewska
Dodała: A. Wiza
W ostatnich dniach podczas zajęć świetlocowych było zdecydowanie świątecznie i ... pysznie!😊🎅
Zdjęcia: W. Delik, J. Bruska- Kowalik
Dodała: A. Wiza
Święta Bożego Narodzenia to szczególny czas, oczekiwany nie tylko przez dzieci, ale także przez dorosłych. 22 grudnia uczniowie klasy Ia wcielili się w postacie biblijne, wystawiając wyjątkowe Jasełka dla swoich rówieśników, starszych koleżanek I kolegów oraz zaproszonych gości.
Przedstawienie było wyjątkowe. Mali artyści z dużym przejęciem i zaangażowaniem wiernie odtwarzali swoje role, prezentując swoje umiejętności recytatorskie, wokalne oraz taneczne, tworząc uroczysty i podniosły nastrój.
Jasełka udowodniły, że w naszej szkole nie brakuje wspaniałych talentów. Stroje, muzyka, gra aktorska oraz towarzyszące calej uroczystości przepiękne kolędy i pastorałki wprawiły zgromadzonych gości w prawdziwie świąteczny nastrój, pełen nadziei i radosnego oczekiwania na święta Bożego Narodzenia.
Informacja i zdjęcia : A. Wiza
Dodała: A. Wiza
Z okazji mijającego Roku Romantyzmu Polskiego w naszej szkole 15 grudnia odbył się konkurs poświęcony twórczości Adama Mickiewicza pt."Adam Mickiewicz i świat jego ballad."
Najlepiej poradziły sobie uczennice klas ósmych:
I miejsce Michalina Podleś 8A
II miejsce Karina Podosek 8B
III miejsce Marcelina Tadajewska 8B
Gratulujemy dziewczynom i pozostałym uczestnikom klas VI - VIII.
Dzisiaj 21 grudnia w bibliotece szkolnej nastąpiło uroczycste wręczenie dyplomów i wyróżnień.
Całą uroczystość zakończyło piękne czytanie i recytowanie fragmentow ballad "Pani Twardowska", "Lilije", "Świteź", "Świtezianka", "Powrót taty" naszego romantycznego poety.
Dziękujemy za chęci i własną pracę.
Organizatorki: B. Topolewska, A. Drozdowska, M. Sawko, E. Wiśniewska.
Informacje: A. Drozdowska
Zdjęcia: A. Masłowska
Dodała: A. Masłowska
Zagadnienia fizyczne i chemiczne podczas pieczenia pierników.
W okresie przedświątecznym uczniowie kl. 7 i 8 SP oraz LO mieli okazję powtórzyć sobie zagadnienia z procesów chemicznych i fizycznych piekąc pierniki. Oto kilka zdjęć dokumentujących ich pracę.
Informacja: A. Taflińska
Zdjęcia: Uczniowie kl. 7, 8 i LO
Dodała: E. Jacher
W niedzielę 11 grudnia uczniowie Zespołu Szkół w Unisławiu uczestniczyli w Integracyjnym Spotkaniu Mikołajkowym, które odbyło się w Arenie Toruń-Hali Sportowo- Widowiskowej.Ta uroczystość została zorganizowana przez Bank Polski PKO dla dzieci z regionu. Ciekawe zabawy, turnieje i zajęcia przy wykonywaniu pięknych ozdób świątecznych sprawiły, że dzieci aktywnie włączyły się w zajęcia. Dużo radości sprawił oczywiście Święty Mikołaj, który obdarował każdego dobrym słowem i podarunkami.
Dzieci z radością dziękują!
Informacja i zdjęcia: U. Machaj
Dodała: A. Wiza
8 grudnia uczniowie klasy II b i III a wzięli udział w wycieczce do Torunia. Najpierw udali się do Muzeum Etnograficznego na warsztaty „Od adwentu do Trzech Króli”, dzięki którym poznali zwyczaje oraz symbolikę związaną ze Świętami Bożego Narodzenia. W trakcie zajęć obejrzeli aranżacje świąteczne przygotowane we wnętrzach chat oraz wykonali „cacko” na choinkę. Dowiedzieli się, dlaczego wieszano „podłaźniczkę” nad stołem, stawiano snopy zbóż w kątach chaty, co symbolizowały np. jabłka i orzechy. Mieli również okazję podziwiać misternie wykonane budowle z ekspozycji „Szopki krakowskie”.
Aby tradycji stało się zadość, odwiedzili również Muzeum Toruńskiego Piernika, gdzie własnoręcznie z użyciem drewnianych form wykonali ozdobne pierniki oraz zapoznali się z wystawą poświęconą toruńskiemu piernikarstwu.
Zadowoleni i pełni wrażeń, z „gościńcem”- pachnącymi piernikami i innymi pamiątkami, wrócili do swoich domów.
Informacja: M. Żmuda
Zdjęcia: U. Leba, M. Żmuda
Dodała: A. Wiza