17 marca 2015r. w naszej szkole odbył się Etap Gminny Konkursu Wiedzy Pożarniczej. W eliminacjach wzięli udział uczniowie z szkół podstawowych, gimnazjum i liceum ogólnokształcącego.
W jury zasiedli doświadczeni i zasłużeni strażacy z Unisławia: p. Dariusz Traczyk-Naczelnik OSP, p. Józef Rajkowski- Prezes OSP, p. Piotr Brzozowski- Komendant Gminny, p. Kazimierz Traczyk- Prezes Gminny OSP. natomiast całość wcześniejszych przygotowań koordynowała Pani Joanna Chrobak- Jankierska.
Oto miejsca i osoby wyróżnione:
SP - 1. Sara Szwebs – NSP Bruki Unisławskie, 2. Jakub Sawina- SP Grzybno oraz Bartłomiej Brzozowski - NSP Bruki Unisławskie
Gim - 1. Łukasz Sawina, 2. Jagoda Mikołajczyk oraz Kornel Łój
LO - 1. Wojciech Najdowski, 2. Jonasz Buller, 3. Michał Błaszczyk
Rozgrywki powiatowe odbędą się 25 marca 2015r. w GOKu w Unisławiu, których uczestnikami będą osoby, które zajęły 1 i 2 miejsca.
Wszystkim gratulujemy już osiągniętych sukcesów i życzymy dalszych!
Redakcja - Barbara Świniarska
Dziś grupa gimnazjalistów z klasy III miała okazję sprawdzić swoje skłonności zawodowe na warsztatach w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktyczego w Grubnie.
Każdy wybrał je zgodnie ze swoimi zainteresowaniami. Przyszły hotelarz, rolnik, mechatronik, architekt krajobrazu czy gastronom - próbowali swoich sił w praktyce. Potem obejrzeli cały kompleks szkolny łącznie z internatem, gdzie pokoje dwu- i jednoosobowe są w standardzie 3 gwiazdkowego hotelu.
Na koniec wszyscy zostali poczęstowani wypiekami przyszłych kucharzy - jeszcze gorącymi, pysznymi ciasteczkami.
Miłym akcentem było spotkanie tam na miejscu naszych absolwentów - Ani Góreckiej i Tomka Sosińskiego, którzy miło gawędzili z kandydatami o swojej aktualnej szkole.
Jeśli ktoś chce wybrać technikum, to szkoła w Grubnie ma dla niego świetną ofertę, a 30 kwietnia 2015r. jeszcze zaprasza na Drzwi otwarte u siebie. Zapraszamy i my!
Tekst i zdjęcia - Barbara Świniarska
Już niedługo uczniowie Naszej szkoły będą brać udział w rekolekcjach wielkopostnych "NAWRACAJCIE SIĘ I WIERZCIE W EWANGELIĘ". Program rekolekcji przedstawia się następująco:
18 MARCA 2015 r. - ŚRODA
Kościół | Szkoła - Sala Gimnastyczna |
8.30 - Nabożeństwo Pokutne ze spowiedzią dla Gimnazjum | 9.30 - spotkanie dla Gimnazjum |
9.30 - Nabożeństwo Pokutne ze spowiedzią dla klas 4-6 SP | 10.30 - przygotowanie palm dla klas 4-6 SP (w klasach) |
10.30 - Nabożeństwo Pokutne dla klas 0-3 SP | 11.30 - spotkanie dla klas 0-3 SP |
11.30 - Nabożeństwo Pokutne ze spowiedzią dla LO i ZSZ | 12.30 - spotkanie dla klas LO i ZSZ |
19 MARCA 2015 r. - CZWARTEK
Kościół | Szkoła - Sala Gimnastyczna |
8.00 - Msza Św. z nauką dla Gimnazjum | 9.00 - spotkanie dla Gimnazjum |
9.00 - Msza Św. z nauką dla klas 4-6 SP | 10.00 - spotkanie dla 4-6 SP |
10.00 - Msza Św. z nauką dla klas 0-3 SP | 11.00 - spotkanie dla klas 0-3 SP |
11.00 - Msza Św. z nauką dla LO i ZSZ | 12.00 - spotkanie dla klas LO i ZSZ |
20 MARCA 2015 r. - PIĄTEK
9.30 - Msza Św. dla wszystkich
10.30 - Droga Krzyżowa dla wszystkich ulicami Unisławia
Wiadomość dodała: Monika Bobin
Dzisiaj gimnazjalistki ze Szkolnego Koła PCK z opiekunką koła - Panią Joanną Chrobak-Jankierską - odwiedziły Szpital im. Rydygiera w Chełmnie.
Tam przyglądały się pracy ratowników medycznych oraz dyspozytorów ratownictwa. Chcąc pomagać w przyszłości innym ludziom już dziś interesują się pracą w tych medycznych zawodach. Warto pójść w ich ślady.
Więcej w Albumie fotograficznym
Tekst - Barbara Świniarska zdjęcia - Joanna Chrobak - Jankierska
W naszym liceum ogólnokształcącym ukrywał się dotąd nieznany talent fotograficzny. Tym talentem okazała się Martyna Dynasińska, uczennica klasy II LO. Na co dzień rozwija ona swoją pasję w Młodzieżowym Domu Kultury w Toruniu na Przedzamczu.
Jesienią ubiegłego roku jej prace fotograficzne znalazły się na dwóch wystawach - "Multiekspozycja'' oraz "Rodzinne zdjęcia w entourage'u''. Teraz i my możemy podziwiać je w szkolnej galerii.
Może ktoś spośród naszej społeczności szkolnej zainspiruje się jej pomysłem na życie i również znajdzie swoją pasję w sztuce fotografii. Zachęcamy!
Gratulujemy Martynie i życzymy powodzenia w dalszych artystycznych dokonaniach.
Tekst i zdjęcia - Barbara Świniarska
Drugi semestr roku szkolnego dla ostatnich roczników naszego zespołu szkół zawsze łączy się z zastanawianiem się nad kolejnym życiowym etapem.
Już czas pomyśleć o następnej szkole - średniej lub wyższej. Gimnazjalistom proponujemy tym razem LO i ZSZ właśnie w Unisławiu, bo to dobre szkoły!
Dla licealistów mamy oferty studiów i szkół pomaturalnych, których przedstawiciele odwiedzają naszą szkołę zachęcając do wyboru ich placówki - ostatnio "Delty - Pomaturalnej Szkoły Detektywów i Ochroniarzy w Bydgoszczy". Więcej informacji na temat różnorodnych ofert edukacyjnych na gazetce "Gdzie na studia? Gdzie do szkoły?"
Z A P R A S Z A M Y !
Redakcja - Barbara Świniarska
Mowa o miłośnikach historii ze Szkoły Podstawowej w Unisławiu, którzy w ferie odbyli wirtualną podróż po Polsce i Europie, podczas której obejrzeli perły architektury gotyckiej.
Ta wirtualna podróż zapewne zachęci uczestników feryjnych zajęć do wakacyjnych wędrówek w celu zwiedzenia tych pięknych zabytków kultury okresu średniowiecza.
Tekst i zdjęcia - Bożena Kamińska
To zawsze trafiona propozycja. Dzieci i młodzież w czasie wolnym najbardziej lubią spotykać się ze swoimi przyjaciółmi i jeśli na sportowo, to fantastycznie dla ich kondycji fizycznej i psychicznej. A przecież czas kanikuły jest właśnie po to, by odpocząć i naładować akumulatory do dalszej nauki.
Pasjonaci zdrowego stylu życia wśród naszych uczniów już w ubiegłym tygodniu mieli okazję do spędzenia kilku godzin na "sportowaniu się". Cieszy również to, że nas odwiedzili nasi absolwenci!
Do końca tygodnia zapraszamy wszystkich chętnych a niezdecydowanych jeszcze do skorzystania z możliwości pogrania sobie w ulubione gry zespołowe w szkolnej hali sportowej, gdzie o bezpieczeństwo zadbają dyżurujący nauczyciele.
Przypominamy : W ZDROWYM CIELE - ZDROWY DUCH!
Redakcja - Barbara Świniarska
W pierwszym dniu ferii zimowych w ZS w Unisławiu rozegrano „Szachowe Mistrzostwa Szkoły”.
W zawodach wystartowali uczniowie szkoły podstawowej, dla których gra w szachy to przede wszystkim świetna zabawa.
Mecze były bardzo emocjonujące, a o końcowym wyniku zadecydowała przemyślana strategia i koncentracja młodych szachistów. Trwające po 10 minut spotkania rozgrywano systemem „każdy z każdym”. Ostatecznie po rozegraniu wszystkich partii zwyciężył uczeń klasy II a SP – Ignacy Ogrodnik. Druga lokata przypadła Mateuszowi Jakubowskiemu, a trzeci był Miłosz Pliszka. Gratulujemy zwycięzcom!
Oto wynki mistrzostw: 1. Ignacy Ogrodnik – 5 pkt 2. Mateusz Jakubowski – 4 pkt 3. Miłosz Pliszka – 4 pkt 4. Filip Bednarek – 3 pkt 5. Filip Gotowski – 3 pkt 6. Oskar Kawalec – 1 pkt 7. Amelia Mularz - 1 pkt
Na koniec zawodów wszyscy uczestnicy odebrali z rąk Dyrektora Szkoły - Pana Marka Jabłońskiego - pamiątkowe dyplomy, medale i słodkie upominki.
Organizatorem i pomysłodawcą zawodów był Pan Michał Wasielewski , który tak mówi o tej dyscyplinie sportu : "Szachy odgrywają istotną rolę w nabywaniu i kształtowaniu wielu umiejętności wykorzystywanych przez człowieka w ciągu całego życia. Wprowadzenie nauki gry w szachy w wieku przedszkolnym i szkolnym wpływa wszechstronnie na rozwój dzieci. Grając w szachy, dzieci zobowiązane są do przestrzegania z góry określonych zasad i reguł. Każdy mały szachista musi wykazać się zdyscyplinowaniem jak i wyobraźnią. Szachy są narzędziem stymulującym rozwój emocjonalny i intelektualny dziecka, kształtujące jego osobowość i pozwalające na rozwój twórczego potencjału, który drzemie w każdym młodym człowieku."
Dziękujemy mu serdecznie za propagowanie tej dyscypliny sportu już wśród najmłodszych.
ZA TYDZIEŃ ROZGRYWKI GIMNAZJALISTÓW I LICEALISTÓW! ZAPRASZAMY!
Redakcja - Barbara Świniarska
Tą japońską sztukę składania papieru naszym najmłodszym uczniom z oddziałów zerowych w czasie ferii pokazywały panie: Urszula Leba, Maria Chylewska i Beata Sawina. A brak śniegu zachęcał do artystycznych zajęć.
Spróbujcie i wy zmierzyć się z taką materią! Uczy spokoju, cierpliwości i dokładności. Do dzieła!
Redakcja - Barbara Świniarska
Zajęcia sportowe w ferie
16.02.2015 rok (Poniedziałek) Turniej Szachowy - szkoła podstawowa godzina 10
17.02.2015 rok (Wtorek) od godziny 10 do 12
19.02.2015 rok (Czwartek) od godziny 10 do 12
23.02.2015 rok ( Poniedziałek) Turniej Szachowy - gimnazjum i liceum godzina 10
24.02.2015 rok (Wtorek) od godziny 10 do 12
26.02.2015 rok (Czwartek) od godziny 10 do 12
ZAPRASZAMY wszystkich chętnych!
I w tym roku obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu, aby przypominać o zagrożeniach płynących z tego medium.
Tak naprawdę ponad tydzień zajmowano się tą tematyką w naszym zespole szkół, aby wszyscy zainteresowani mogli zapoznać się ze wskazówkami dotyczącymi radzenia sobie z niebezpieczeństwami czyhającymi w sieci.
Więcej informacji na stronie http://www.saferinternet.pl/pl/cyberprzemoc
Redakcja - Barbara Świniarska
Cały tydzień przed feriami uczniowie ostatnich klas gimnazjum, liceum oraz ZSZ mieli okazję skorzytać z aktywnych form doradztwa zawodowo-edukacyjnego w trakcie warsztatów prowadzonych przez specjalistów z Mobilnego Centrum Informacji Zawodowej w Toruniu. Każdy uczestnik miał 2 godziny na przestudiowanie własnych predyspozycji, skłonności zawodowych, analizy własnych cech osobowościowych oraz zapoznanie się z profilami interesujących go zawodów. Starsi dodatkowo analizowali rynek pracy, próbowali pisać CV i list motywacyjny. Na koniec wszyscy otrzymali prospekty i materiały edukacyjne do przmyśleń w domu z rodzicami.
Dziękujemy Pani Annie Rząca i Pani Monice Kosiorowskiej za ciekawe zajęcia i zapraszamy za rok do kolejnych grup.
Redakcja - Barbara świniarska
W Dzień Tłustego Czwartku nasza szkoła również nie zapomniała o staropolskiej tradycji jedzenia pączków.
Uczniowie z klasy II liceum zorganizowali sprzedaż swojskich, a także kupnych smakołyków. Koledzy ze szkoły oraz nauczyciele i inni pracownicy wzięli udział w tej uczcie i zaangażowali się do tego stopnia, że wszystko zostało sprzedane w mgnieniu oka. Słodkości wykonane przez Martę Kaczmarek z II LO oraz te zakupione w czarżańskiej cukierni wywołały naprawdę wiele radości i pomogły podtrzymać naszą tradycję narodową. Zarobione zaś pieniądze przeznaczone zostaną na warsztaty językowe dla organizatorów sprzedaży.
Dzień Tłustego Czwartku zakończył się dla wszystkich pozytywnie, bo nikt się nie przejadł, chociaż teraz będziemy musieli wybiegać wszystkie te pączki na świeżym powietrzu podczas zbliżających się ferii. Zapraszamy znów za rok!
Tekst - Agata Brzozowska IILO zdjęcia - Martyna Dynasińska II LO
W ramach projektu „Rusz głową” ponad 40 gimnazjalistów i licealistów miało okazję połknąć bakcyla fotograficznego, podczas zwiedzania w środowe popołudnie, 11 lutego 2015r., wystawy WORLD PRESS PHOTO 2014 w Centrum Sztuki Współczesnej w Toruniu. To najbardziej prestiżowa wystawa fotografii prasowej na świecie. Co roku ekspozycję podziwiają ludzie na wszystkich kontynentach.
W roku 2014 za najlepszą pracę jury uznało zdjęcie amerykańskiego fotografa John'a Stanmeyer'a przedstawiające afrykańskich emigrantów na wybrzeżu Dżibuti.
Po wizycie w CSW przyszedł czas na ucztę dla oka i ucha. W czasie spektaklu „Koncert życzeń” w Teatrze Willama Horzycy młodzież usłyszała najciekawsze i najbardziej znane polskie piosenki wykonywane przez aktorów. Utwory w nowych, zaskakujących aranżacjach zaskoczyły ale i rozbawiły młodych adeptów sztuki, którzy w znakomitach humorach zakończyli ten artystyczny wieczór.
Opiekunowie: p. A.Taflińska, p.A.Podzielna, p.E.Oleksy
W tygodniu, który się właśnie kończy, miały miejsce spotkania rodziców z wychowawcami klas ich dzieci. Tym razem poza ocenami uczniów za I semestr tego roku - szkoła przygotowała informację o wynikach badań dojrzałości szkolnej uczniów klas I SP, a także wyniki próbnego sprawdzianu klas VISP. Rodzice trzecioklasistów mieli także okazję spotkać się z przedstawicielami projektu o zdrowym odżywianiu.
Ponadto dla wszystkich rodziców został przygotowany cały zestaw informacji w formie ulotek, folderów wspierających rodziców w ich funkcji wychowawczej - w ramach programu "Postaw na rodzinę - Poznajmy się lepiej" - Gry rodzinne, Jak rozmawiać z dzieckiem, Dojrzałość szkolna, 10 porad jak być dobrym rodzicem, Jak zapobiegać zachowaniom agresywnym u dzieci, Jak ustalać zasady z dzieckiem, Dopalacze, Jak motywować dzieci do aktywności, Dbałość o Zdrowie - to współczesna kultura.
Mamy nadzieję, że każdy znalazł coś dla siebie. Więcej poradnictwa znajdziecie Państwo w zakładce Pedagog szkolny. Zapraszamy.
Redakcja - Barbara Świniarska
W organizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Unisławiu konkursie recytatorskim Poezji o Janie Pawle II nagrodzono laureatów uwiecznionych na poniższych fotografiach.
Kategoria klasy I-III Szkół Podstawowych: I miejsce – Weronika Kulig, II miejsce – Alicja Firmanty,
Wyróżnienie: Patrycja Rozmarynowicz
Kategoria gimnazjum: I miejsce – Jakub Seraficki, II miejsce – Sonia Zawada, III miejsce – Alicja Włośniewska
Wyróżnienie: Damian Burek
G R A T U L U J E M Y ! ! !
Zdjęcia - Alina Pakuła Zdjęcie wszystkich uczestników - kopia ze strony: unisław.pl
Od 2013r. nasza szkoła bierze udział w badaniach dzieci w ramach "Wojewódzkiego Programu Zapobiegania Niedożywieniu, Nadwadze i Otyłości Poprzez Poprawę Żywienia u Dzieci Klas 1-3 Szkół Podstawowych". Badanie to jest realizowane przez pracowników i studentów Collegium Medicum im. Ludwika Rydygiera w Bydgoszczy, UMK w Toruniu.
Udział w projekcie może przynieść duże korzyści dzieciom. Poprawa żywienia może wpłynąć na ich lepsze samopoczucie, zdrowie, lepsze zachowania oraz wyniki w nauce. Zainteresowanie zwyczajami żywieniowymi ma zwrócić uwagę na wartościowe, zdrowe produkty oraz na związek między żywieniem a zdrowiem dzieci. Dziecko żywiące się regularnie jest spokojniejsze, bardziej skoncentrowane na lekcjach. Jeśli zjada prawidłowo skomponowane posiłki to rzadziej sięga po małowartościowe, nie promujące zdrowia
produkty, np. batony, chipsy oraz słodkie gazowane napoje.
W dniu 10.02.2015r. w auli naszej szkoły spotkali się rodzice uczniów klas trzecich z prowadzącymi badania.
Dzięki udziałowi w opisywanym projekcie, rodzice badanych uczniów otrzymali szczegółową ocenę sposobu żywienia ich dziecka i stanu jego odżywienia oraz mieli możliwość otrzymania kompetentnej, bezpłatnej porady specjalisty zajmującego się żywieniem dzieci.
Dotychczasowe wyniki badań wskazują na występowanie nieprawidłowości w stanie odżywienia u 25% dzieci oraz błędy ilościowe i jakościowe w sposobie żywienia. Stwierdzono m. in. zbyt dużą masę ciała (nadwagę lub otyłość) u co piątego dziecka, nadmierną zawartość tłuszczu w ciele i otyłość brzuszną oraz nieprawidłowe ciśnienie, a występowanie niedożywienia u 3% dzieci. Analiza spożywanych przez dzieci posiłków wykazała, że było w nich za mało błonnika, wapnia, magnezu, potasu, żelaza, wody, kwasu
foliowego, witaminy E i D oraz za dużo sodu. Ponadto odnotowano, że tylko dwoje na troje dzieci wychodziło do szkoły po spożyciu I śniadania.
Zapraszamy do obejrzenia prezentacji multimedialnej: zywienie_dzieci_w_klasach_1-3.pdf
Ewa Pałucka