W minionym tygodniu pierwsze klasy Szkoły Podstawowej odwiedziły Izbę Pamięci przy Gminnej Bibliotece Publicznej w Unisławiu. Uczniowie mieli okazję poznać legendę Unisławia jak również zobaczyć eksponaty, fotografie, dokumenty osobiste i pamiątki tworzące historię gminy Unisław.
Zdjęcia: H. Bagrowska, E. Jacher, A. Masłowska
Dodała: A.Masłowska
W sobotę,11 maja, dzieci i młodzież naszej szkoły wzięła udział w pielgrzymko- wycieczce "Pośród łąk i pól doTrzebcza wiedzie szlak".
31 uczniów wraz z opiekunami:Panią Mariolą Żmudą, Ks Pawłem Maciejko oraz Katechetką Urszulą Machaj o godzinie 8.30 z radosnym śpiewem wyruszyli w trasę, poznając elementy historii regionu poprzez nawiedzenie budowli sakralnych. W pięknej wiosennej scenerii, z zachwytem w sercu, weszliśmy do Trzebcza, by pokłonić się Matce Bożej Trzebskiej, a także poznać historię Trzebcza i rodziny Slaskich - ostatnich właścicieli Trzebcza. Zapaliliśmy znicze, oddaliśmy hołd przy tablicy pomordowanych w czasie II wojny światowej.
Biesiada przy stole była podsumowaniem naszego wspólnego czasu wędrówki.
Dziękujemy każdemu, kto nam pomógł w przygotowaniu spotkania Był to czas radosny, a uczestnicy uśmiechnięci, pełni wrażeń, trochę zmęczeni powrócili do Unisławia.
Informacja i zdjęcia: U. Machaj
Dodała: A. Wiza
Wielkie brawa dla Nikodema Oleksego, który reprezentował nasz powiat w etapie wojewódzkim Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej! 👏🏽👏🏽👏🏽
Informacja i zdjęcie: J. Chrobak-Jankierska
Dodała: E. Jacher
Wczoraj tj. 09.05.2024r. uczniowie kl. 7-8 naszej szkoły brali udział w Powiatowych Zawodach LA w Chełmnie.
1 miejsce - w biegu na 100 m wywalczył Bartosz Chorąży 7b;
1 miejsce - Maja Gabrych rzut oszczepem;
3 miejsce - Bartosz Lewandowski pchnięcie kula 5kg;
3 miejsce - Zofia Wyszyńska pchnięcie kulą 3 kg.
Pozostali uczestnicy: Angelika Said kl. 8, Nadia Gulczyńska 7b, Julia Zielińska 8kl, Nataniel Wyrzykowski 7b, Marcel Geppus 7b, Maja Mrzygłód 7a, Aleksander Piotrowski 7a, Karaszewski Antoni 7b, Walter Zuzanna.
Opiekun pan Mariusz Jakubowski.
Informacja, zdjęcia: M.Jakubowski
Dodała: A.Masłowska
Dnia 08.05.24r. wybraliśmy się poza mury naszej szkoły na kolejną lekcję przyrody, która odbyła się w lesie.
Tym razem obserwowaliśmy niektóre owady i dowiedzieliśmy się jakie jest ich znaczenie w środowisku leśnym. Poznaliśmy sprężyka sosnowego, jelonka rogacza i mrówkę rudnicę. Z wielką ciekawością przyjrzeliśmy się mrowisku i jego budowie. Przekonaliśmy się, że mrowisko "pachnie" kwasem mrówkowym, który produkują mrówki. Przypadkiem natrafiliśmy na niespodziewanego gościa- małego padalca.
Przeszliśmy około 9 km, ale nie żałujemy. Było super, co widać na dołączonych zdjęciach.
Zachęcamy do poznawania naszego lasu!
Uczniowie kl.3c wraz z wychowawczynią.
Chroniony i rzadki miłek wiosenny był głównym powodem, dla którego klasy 6 wybrały się na wycieczki po Zboczach Płutowskich, ale szybko okazało się, że wyprawy do sąsiedniej gminy kryją w sobie duuużo więcej atrakcji.
Dzięki niezwykłym opowieściom naszego przewodnika - pana Mieczysława Misiaszka mogliśmy poznać znaczenie niespotykanych już powszechnie owiec zwanych wrzosówkami. Mogliśmy zobaczyć gdzie zimują nietoperze. Posmakować jadalnych pędów pospolitych roślin np. chmielu. Posłuchać o zielarskim wykorzystaniu jaskółczego ziela. Powdychać powietrze przesycone zapachem kwitnących bzów. Był też czas na opowieści historyczne, na zabawę wśród drzew i posmakowanie przepysznego ciasta pani sołtys😊
Informacja i zdjęcia: A. Podzielna
Dodała: E. Jacher
Za nami kolejne zadania zrealizowane w ramach Ogólnopolskiego Projektu Edukacyjnego "Alfabet Logopedyczny".
Podczas zajęć logopedycznych dzieci wykonały następujące zadania projektowe:
O - opowiadanie logopedyczne,
R - różnicowanie,
B - jak biedronka.
Realizacja wszystkich zadań projektowych była okazją dla dzieci do usprawniania narządów artykulacyjnych, aparatu oddechowego, rozwijania słuchu fonematycznego i wrażliwości słuchowej, rozwijania słownika biernego i czynnego.
Zapraszamy do fotorelacji:)
B. Wojtyszyn, E. Wiśniewska
Informacja: B. Wojtyszyn
Zdjęcia: B. Wojtyszyn, E. Wiśniewska
Dodała: E. Jacher
Z okazji 233 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja uczniowie klasy 2a przygotowali akademię, by wspólnie ze społecznością szkolną uczcić polskie Święto Narodowe. Dziękujemy za ich zaangażowanie, a rodzicom za pomoc w przygotowaniach.
Wyniki konkursu plastycznego "Wiosna w błękitnej sukience".
Klasy I
I miejsce: Zuzanna Majerowska 1c, Marcelina Świniarska 1a
II miejsce: Blanka Lubińska 1a, Dawid Herrmann 1c
III miejsce: Iga Roszkowska 1a, Hubert Lasota 1c, Laura Andrykowska 1c,
Klasy II
I miejsce: Lena Dudek 2a, Nikołaj Gworek 2c
II miejsce: Maja Kuhfelt 2a
III miejsce: Maja Gurzyńska 2b
Klasy III
I miejsce: Natasza Bartkowska 3c
II miejsce: Anna Finc 3b
III miejsce: Izabela Śliwińska 3b, Jakub Rajczyk 3c
Komisja: Joanna Michałowska, Grazyna Wesołowska
Dodała: A.Masłowska
Wyniki konkursu
NASZ JĘZYK OJCZYSTY
Klasy I
I miejsce: Franciszek Madej, Alicja Zagnińska
II miejsce: Aleksandra Ciechacka, Iga Roszkowska
III miejsce: Zofia Górecka
Klasy II
I miejsce: Nikołaj Milczarek
II miejsce: Nathaniel Szczechowiak
III miejsce: Maria Kuilg
Klasy III
I miejsce: Zofia Krawczyk
II miejsce: Natasza Bartkowska
III miejsce: Zofia Lulla, Zuzanna Szpak
Organizatorki: Hanna Bagrowska, Ewa Pałucka
Dodała: A.Masłowska
W ramach tegorocznych obchodów Dnia Ziemi uczniowie klas I-III włączyli się w akcję ekologiczną „Sprzątanie świata”. Dzieci z klas I i II wraz z nauczycielami sprzątały otoczenie szkoły oraz miejscowy park, zaś trzecioklasiści w ramach corocznej akcji „Sprzątanie lasu” prowadzonej przez GOK w Unisławiu zbierali śmieci w lesie w Raciniewie. Wszystkie te praktyczne działania z pewnością wpłyną na podniesienie wśród najmłodszych uczniów świadomości ekologicznej oraz współodpowiedzialności za porządek i czystość w najbliższym otoczeniu.
Zdjecia: E. Jacher, A.Masłowska, E.Pałucka, B.Rębacz, A.Wiza
W kwietniu we współpracy ze świetlicą szkolną odbyły się kolejne zajęcia savoir – vivre "Jak grzecznie zwracać się do innych". Uczniowie dowiedzieli się których zwrotów grzecznościowych mogą używać i w jakiej sytuacji oraz poznali zasady przejścia "na Ty". Dziękuję bardzo za udział.
Informacja i zdjęcia: M. Maćkowski
Dodała: E. Jacher
26 kwietnia 2024r. w Zespole Szkół w Unisławiu odbył się Konkurs Recytatorski w języku angielskim "Let poetry speak"
Celem konkursu było m.in. rozwijanie i rozbudzanie zainteresowań w zakresie znajomości j. angielskiego, rozwijanie w uczniach poczucia własnej wartości i wiary w swoje możliwości oraz integracja uczniów pobliskich szkół.
W konkursie wzięli udział uczniowie szkół podstawowych z Bruków Unisławskich, Dąbrowy Chełmińskiej, Grzybna, Trzebczyka oraz Szkoły Podstawowej w Unisławiu.
Jury w składzie:
1. Pani Paulina Siębor - nauczycielka języka angielskiego w Brukach Unisławskich i Trzebczyku
2. Pani Patrycja Piskorz-Kopczyńska - nauczycielka języka angielskiego w Dąbrowie Chełmińskiej
3. Pani Monika Sondej - nauczycielka języka angielskiego w Zespole Szkół w Unisławiu
4. Pan Tomasz Majewski - nauczyciel języka polskiego oraz opiekun biblioteki szkolnej w Zespole Szkół w Unisławiu.
Jury oceniało prezentujących się uczniów w następujących kategoriach: dobór repertuaru, pamięciowe opanowanie tekstu, kultura słowa: prawidłowa wymowa, intonacja, akcent; interpretacja utworu oraz ogólny wyraz artystyczny.
Uczniowie Szkoły Podstawowej w Unisławiu wyrecytowali następujące wyróżnienia:
W kategorii klas 4:
🥈2 miejsce: Zofia Cichoracka
W kategorii klas 6-7:
🥈2 miejsce: Miłosz Buller
🎖️wyróżnienie: Antoni Oleksy
Organizacja: A. Cichoracka, M. Sondej
Informacja i zdjęcia: A. Cichoracka
Dodała: E. Jacher
Wczoraj dzieci z kl. 2c i dziś z kl. 2b odczuwały różne dolegliwości: bóle głowy, brzucha, ucha. Poszły więc do lekarza. Doktor Nikola przebadała kilkoro dzieci, potem przyjmowali kolejni pediatrzy. Wszystkim dzieciom zalecono: " No school, lots of rest"/ niechodzenie do szkoły i dużo odpoczynku.
Informacja i zdjęcia: M. Lulla
Dodała: A. Wiza
Informacja: A.Wojtowicz
Zdjęcia: B.Rębacz
Dodała: A.Masłowska
Wczoraj klasy: 4a i 4b odwiedziły Gród Kopernika. Odwiedziliśmy astronoma ,,osobiście„ 😉, byliśmy pod Krzywą Wieżą (patrz zdjęcia). Jednak głównym celem naszej wycieczki był przepiękny musical na toruńskich Jordankach przygotowany przez Teatr Muzyczny w Toruniu. Warto było spotkać Pana Kleksa i innych bohaterów - niekoniecznie z lektury. 🙂 Okazało się, że niektórzy znali młodych aktorów przedstawienia z tafli lodowej - mamy pamiątkowe zdjęcie 😁
Tekst: B. Topolewska
Fot. J. Gdaniec-Musiał
Dodała: E. Jacher
W poniedziałek 22 kwietnia Grzegorz Kasdepke, autor znakomitych i powszechnie wielbionych książek dla dzieci, odwiedził naszą Bibliotekę. Nasi uczniowie z klas I-III mogły posłuchać o tym, jak powstawały książki - chociażby te z cyklu "Kacperiada" i te o detektywie Pozytywce. Można się było też dowiedzieć, że niektóre książki mogą powstać w trzy godziny, a niektóre potrzebują aż dwóch lat. Jego książki czytane przez całe rodziny w domach, napisane są w sposób zrozumiały i zabawny, a jednocześnie dociekliwy. Jak sam twierdzi, lubi czerpać inspiracje ze spotkań autorskich z dziećmi oraz komicznych zdarzeń, które podpatruje w najbliższym otoczeniu i u nas też takie były.
Na zakończenie nasz gość rozdawał chętnym autografy. Spotkanie mogło się odbyć dzięki współpracy z Gminna Biblioteka Publiczna w Unisławiu. Serdecznie dziękujemy!!!
dodała: Teresa Laszkiewicz
W przepięknych wnętrzach Dworu Artusa, klasy 6SP obejrzały dziś inscenizację książki Kosika pt. „Felix, Net i Nika oraz Gang Niewidzialnych Ludzi”. To zmuszająca do refleksji opowieść na temat roli sztucznej inteligencji we współczesnym świecie. Czy AI to nowe możliwości, czy jednak kolejne zagrożenie? Nie zabrakło też czasu na spacer urokliwą toruńską Starówką.
A. Drozdowska
A. Karczewska
19 kwietnia 2024 uczniowie kl.3b w 81 rocznicę wybuchu powstania w getcie warszawskim wzięli udział lekcji historii w Gminnej Bibliotece Publicznej nt.Łączy nas pamięć.
Krótka fotorelacja.
Informacja i zdjęcia: U. Leba
Dodała: A. Wiza