O Astro-Bazie Astro-Baza w Unisławiu Aktualności/Wydarzenia

Urząd Marszałkowski

Województwa Kujawsko-Pomorskiego

INFORMACJE O PROJEKCIE

W ramach projektu "Przyszkolne obserwatoria astronomiczne Astro-Baza" powstało w województwie kujawsko-pomorskim 14 przyszkolnych obserwatoriów astronomicznych. Projekt jest realizowany przez Województwo Kujawsko-Pomorskie przy współpracy jednostek samorządu terytorialnego.

Budynek obserwatorium jest zbudowany na planie koła o średnicy około 9 metrów. Budynek jest trzykondygnacyjny: pierwsza - sterownia ze stanowiskami komputerowymi, druga - platforma teleskopu z kopułą o średnicy ok 4 m, ostatnia kondygnacja to taras obserwacyjny. Kopułą można sterować zdalnie, jest zautomatyzowana. Do obserwacji służy skomputeryzowany teleskop systemu Schmidta - Cassegraina. Dodatkowe obserwacje astronomiczne można wykonywać na tarasie obserwacyjnym.

Budynek obserwatorium będzie miał kształt typowego obserwatorium astronomicznego

Materiał przygotowany i opublikowany w Newsweek Polska 41/2009.
Autor infografiki Mariusz Olszewski